Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Co zrobić by babcia i dziadek czuli sie pewnie w swojej roli?

Ściąga dla tych, którzy chcą twórczo spedzać czas z dziećmi

Chcesz w pomysłowy sposób powiadomić rodziców albo teściów, że zostaną dziadkami? Podaruj im książkę Romana Leuthnera „Pomocy, będziemy dziadkami” wydaną przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne. Nie tylko podzielisz się nowiną o tym, że w rodzinie pojawi się dzidziuś, ale pomożesz dziadkom odnaleźć się w nowej roli. Być może zapobiegniesz potencjalnym konfliktom, jakie czasami zdarzają się na linii rodzice-dziadkowie z dzieckiem w tle.

Z porad książki skorzystają zarówno dziadkowie małych dzieci, jak i nastolatków!

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Z porad książki skorzystają zarówno dziadkowie małych dzieci, jak i nastolatków!

Dr Roman Leuthner to niemiecki dziennikarz, ojciec trojga dzieci. Pracował między innymi dla „Süddeutsche Zeitung” i „Handelsblatt”, jest autorem wielu książek popularnonaukowych.

Książkę „Pomocy, będziemy dziadkami”, która ukazała się pod patronatem portalu eBobas.pl, czyta się naprawdę łatwo, przykładów z życia codziennego jest więcej niż psychologicznych rozważań, co bez wątpienia jest plusem.

Dla dzisiejszych dziadków, często bardzo aktywnych, uprawiających sport, podróżujących, biorących udział w zajęciach uniwersytetów trzeciego wieku, bycie z wnukami nie sprowadza się wyłącznie do opieki, czy czuwania nad tym, by dzieci nie zrobiły sobie krzywdy. Wielu dziadków zabiera wnuki na bliższe i dalsze wyprawy, wciąga w swoje hobby, dzieli się wiedzą. Fajna babcia, fajny dziadek to prawdziwy skarb.

Jednocześnie, jak mówi „ludowa mądrość” – rodzice są od wychowywania, dziadkowie od rozpieszczania. Tę prawdę potwierdza Roman Leuthner. „Wielu dziadków uznaje za właściwe dawanie wnukom większej swobody, niż to czynią rodzice – na przykład w postaci dłuższej zabawy wieczorem lub brakiem ścisłego nadzoru nad grami itp. Właśnie to jest najbardziej cenione przez dzieci i stanowi zasadniczą różnicę pomiędzy tatą i dziadkiem oraz mamą i babcią. I tak powinno być, bo właśnie ta różnica sposobu życia i zachowania poszczególnych pokoleń umożliwia dzieciom rozwój dodatkowych potencjałów. Ważne jest przy tym, by babcia i dziadek nie ignorowali z pełną świadomością zasad wprowadzanych przez rodziców, by dać im nauczkę lub dlatego, że nie podzielają ich punktu widzenia. Różnice zdań powinny zostać spokojnie omówione”.

W książce dziadkowie znajdą podpowiedzi konkretnych zabaw czy sposobów spędzania czasu z dziećmi – zabawy na podwórku, w domu, propozycje zabaw plastycznych a także porady, co robić np. by dziecko nie chciało non stop siedzieć przed komputerem, grać na konsoli czy oglądać telewizji. Dziadkowie niechętnie przyjmują twoje rady, jak postępować w takich sytuacjach? Podsuń im tę książkę.

Mogą po nią sięgnąć również sami rodzice. Choćby po to, żeby zrozumieć że rola dziadka i babci w znaczący sposób różni się od roli rodzica. Od zrozumienia blisko zaś do porozumienia i zażegnania konfliktów o każdą kostkę czekolady zjedzoną przez dziecko czy zabawy do późnego wieczora. Oczywiście – w granicach rozsądku.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: sarahia.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: rodzina

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj