Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Dieta dziecka po drugich urodzinach

Słodycze? Jak najpóźniej!

Małe dzieci do lat trzech nie powinny pić mleka krowiego i koziego, bo jest w nim zbyt dużo białka i składników mineralnych, głównie sodu i fosforu, a to dla maleńkich nerek może być zbyt dużym obciążeniem.

Śmieszne kanapki to jeden ze sposobów przekonania dziecka, by próbowało nowych produktów

Fot. Fotolia.pl

Śmieszne kanapki to jeden ze sposobów przekonania dziecka, by próbowało nowych produktów

Dlatego dzieci w wieku do 3 lat powinny pić mleko modyfikowane, na którym można przygotowywać kaszki, koktajle, mleka smakowe lub inne deserki, których nie trzeba gotować (gotowanie mleka modyfikowanego niszczy witaminy i inne cenne składniki).

Jeśli jednak podawanie mleka modyfikowanego jest niemożliwe np. ze względów finansowych, podawajmy mleko UHT o zawartości 2 proc. tłuszczu, ale nie wcześniej niż po 2 urodzinach.

Dieta dwulatka - zasady

Malec w tym wieku powinien wypijać około 3–4 szklanek mleka dziennie, aby zaspokoić zapotrzebowanie na wapń. Ale jeśli nie przepada za mlekiem, wcale nie musi go pić. Trzeba tylko dbać, by codziennie jadłospis dziecka zawierał przetwory mleczne, np. budyń, domowej roboty koktajle, jogurt, twarogi, kawa zbożowa na bazie mleka, maślanka, kaszki mleczne z owocowymi dodatkami, kakao (jeśli dziecko nie jest na nie uczulone).

Karmienie dziecka 2-letniego - nowości

Pod drugich urodzinach dziecko możemy poczęstować dziecko mozzarellą i mascarpone. Mamy, które nadal karmią piersią, jeśli chcą, mogą z niego zrezygnować, ale nie muszą jeśli dziecko nadal lubi rytuał karmienia. Jeśli jednak mama jest już zmęczona karmieniem, można laktację śmiało zakończyć, bo to, co najcenniejsze dziecko już z pokarmem mamy otrzymało.

Dieta dziecka dwuletniego - porady

Dziecko w drugim i trzecim roku życia potrzebuje średnio 1200 kalorii dziennie. Na śniadanie kromka ciemnego chleba z masłem, serem, pomidorem czy ogórkiem i np. kakao lub mleko dostarczy mu ok. 300 kalorii.

Podając na obiad miseczkę zupy, a na drugie danie kotlecik z ziemniakiem, sałatą i kompot, dostarczamy ok. 360 kalorii.

Na deser można podać garść orzechów, suszone owoce, mleczny deser z owocami. Nie podawajmy słodyczy między posiłkami, aby nie zmniejszyć apetytu i łaknienia. Im później dziecko pozna ich smak, tym lepiej.

Pamiętajmy, że jemy oczami. Dziecko chętniej zje, jeśli ładnie mu podamy posiłek, a potrawę za którą nie przepada można podać w ciekawej formie, np. ozdabiając warzywami i tworząc np. jakieś zwierzątko.

 

Rozszerzanie diety niemowląt, rozszerzanie diety małych dzieci - schematy żywienia, zasady

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj