Małe dzieci do lat trzech nie powinny pić mleka krowiego i koziego, bo jest w nim zbyt dużo białka i składników mineralnych, głównie sodu i fosforu, a to dla maleńkich nerek może być zbyt dużym obciążeniem.
Dlatego dzieci w wieku do 3 lat powinny pić mleko modyfikowane, na którym można przygotowywać kaszki, koktajle, mleka smakowe lub inne deserki, których nie trzeba gotować (gotowanie mleka modyfikowanego niszczy witaminy i inne cenne składniki).
Jeśli jednak podawanie mleka modyfikowanego jest niemożliwe np. ze względów finansowych, podawajmy mleko UHT o zawartości 2 proc. tłuszczu, ale nie wcześniej niż po 2 urodzinach.
Dieta dwulatka - zasady
Malec w tym wieku powinien wypijać około 3–4 szklanek mleka dziennie, aby zaspokoić zapotrzebowanie na wapń. Ale jeśli nie przepada za mlekiem, wcale nie musi go pić. Trzeba tylko dbać, by codziennie jadłospis dziecka zawierał przetwory mleczne, np. budyń, domowej roboty koktajle, jogurt, twarogi, kawa zbożowa na bazie mleka, maślanka, kaszki mleczne z owocowymi dodatkami, kakao (jeśli dziecko nie jest na nie uczulone).
Karmienie dziecka 2-letniego - nowości
Pod drugich urodzinach dziecko możemy poczęstować dziecko mozzarellą i mascarpone. Mamy, które nadal karmią piersią, jeśli chcą, mogą z niego zrezygnować, ale nie muszą jeśli dziecko nadal lubi rytuał karmienia. Jeśli jednak mama jest już zmęczona karmieniem, można laktację śmiało zakończyć, bo to, co najcenniejsze dziecko już z pokarmem mamy otrzymało.
Dieta dziecka dwuletniego - porady
Dziecko w drugim i trzecim roku życia potrzebuje średnio 1200 kalorii dziennie. Na śniadanie kromka ciemnego chleba z masłem, serem, pomidorem czy ogórkiem i np. kakao lub mleko dostarczy mu ok. 300 kalorii.
Podając na obiad miseczkę zupy, a na drugie danie kotlecik z ziemniakiem, sałatą i kompot, dostarczamy ok. 360 kalorii.
Na deser można podać garść orzechów, suszone owoce, mleczny deser z owocami. Nie podawajmy słodyczy między posiłkami, aby nie zmniejszyć apetytu i łaknienia. Im później dziecko pozna ich smak, tym lepiej.
Pamiętajmy, że jemy oczami. Dziecko chętniej zje, jeśli ładnie mu podamy posiłek, a potrawę za którą nie przepada można podać w ciekawej formie, np. ozdabiając warzywami i tworząc np. jakieś zwierzątko.
Rozszerzanie diety niemowląt, rozszerzanie diety małych dzieci - schematy żywienia, zasady