Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Zabliźnianie się rany po cesarskim cięciu

Ropne guziczki i bliznowce

Blizna po cesarskim cięciu wiąże się z bólem i stresem, zwłaszcza gdy na nie zagojonej jeszcze ranie pojawiają się małe ropnie. Na szczęście nie zawsze muszą być one oznaką poważnego stanu zapalnego.

Powstałe w miejscu ropni zgrubienia tzw. bliznowce, może zmniejszyć chirurg plastyczny.

Fot. iStockphoto

Powstałe w miejscu ropni zgrubienia tzw. bliznowce, może zmniejszyć chirurg plastyczny.

Porodu przez cesarskie cięcie pacjentka właściwie nie czuje, ale w pierwszych dobach po operacji ból jest niemal nie do zniesienia, a świeżo upieczona mama ma kłopoty ze wstaniem z łóżka, pierwszą kąpielą, siedzeniem, a nawet obracaniem się na bok podczas snu.

Poruszanie się dodatkowo utrudniają jej podawane w szpitalu kroplówki i cewnik odprowadzający mocz. Opatrunek, którym do ściągnięcia szwów (zazwyczaj w 8. dobie po operacji) chroni ranę, bywa czasem zaopatrzony też w dren, odprowadzający na zewnątrz wydzielinę.

Bolesne dolegliwości, uczucie ciągnięcia czy swędzenie całkowicie ustępują niekiedy dopiero po kilku tygodniach. No cóż, cesarskie cięcie to operacja (lekarz przecina kilka warstw tkanek, w tym mięśnie brzucha), choć ze względu na jego popularność zwykło się dziś o nim myśleć raczej jak o zabiegu, który łącznie z szyciem rany trwa 20 minut.

Widoczną dawniej po cesarce pionową bliznę biegnącą przez środek brzucha dziś zastąpiła - tuż nad spojeniem łonowym - niewielka, zaledwie 15-centymetrowa pozioma kreska, którą z powodzeniem ukryć można pod bielizną.

 

Blizna po cesarce: pielęgnacja

Po pięciu dobach położnica ze świeżą raną, ze sterylnych szpitalnych warunków trafia do domu, gdzie o higienę zadbać musi sama. To kluczowa kwestia, zwłaszcza w pierwszych tygodniach po porodzie. Jak pielęgnować bliznę po cesarce? Niezabliźnione jeszcze miejsce po cięciu powinno się przemywać wodą z szarym mydłem, hipoalergiczną kostką dla niemowląt lub płynem do higieny intymnej i odkażać spirytusem salicylowym. Na początku należy też unikać bezpośredniego kontaktu z odzieżą. Rany nie powinno się zaklejać, żeby „oddychała”.

Bezpieczniejsza jest kąpiel pod prysznicem, bo stojąca woda - nawet w świeżo umytej wannie - może być pełna drobnoustrojów, które w połogu (pierwszych sześć tygodni po porodzie) szczególnie obficie mnożą się w wydzielinie z dróg rodnych kobiety. Z tych samych powodów, po kąpieli okolice rany lepiej jest osuszyć jednorazowym papierowym ręcznikiem.

 

Blizna po cesarskim cięciu: powikłania, stany zapalne

Niezależnie jednak od dbania o higienę, w ranie dojść może do miejscowego stanu zapalnego. Na różowej linii po cesarskim cięciu pojawia się wówczas obleczony skórą pęcherzyk w kształcie niewielkiego okrągłego lub owalnego guziczka, w którym zbiera się wydzielina ropna. Może go spowodować, choćby kawałek dłużej wchłaniającego się szwu. Często ropny guziczek powstaje też w miejscu, gdzie do brzucha wprowadzany był dren.

Gorzej goją się rany na otłuszczonych, a więc słabiej ukrwionych tkankach. Na szczęście nie zawsze takie ropne wypryski muszą być powodem do niepokoju. Najczęściej są to krótkotrwałe miejscowe stany zapalne, które przechodzą wraz z wysączeniem się z rany całej wydzieliny. Pęcherza lepiej jednak nie przekłuwać - z czasem pęknie sam. Warto natomiast pokazać zaropiałe miejsce lekarzowi, dezynfekować je i zabezpieczać jałowym opatrunkiem. Nie należy go w żadnym wypadku smarować wygładzającymi bliznę maściami z wyciągiem z cebuli (np. Contratubex, Cepan itp.) – na nie przyjdzie czas później, po zagojeniu się rany.

Powody do niepokoju pojawiają się dopiero, gdy ropne guziczki, zamiast maleć, powiększają się, i gdy towarzyszy temu podwyższona temperatura, która świadczyć może o ogólnym stanie zapalnym w organizmie. Takie objawy wymagają interwencji lekarskiej i zazwyczaj kończą się kuracją antybiotykową oraz ewentualnym czyszczeniem rany. O wiele częściej jednak w ciągu kilku zaledwie dni w miejscu ropnego guziczka pojawia się strupek i rana powoli się zabliźnia.

Wiele kobiet interesuje się możliwością usunięcia lub zmniejszenia blizny po cesarskim cięciu. Gdyby w przyszłości, powstałe w miejscu ropni zgrubienia – tzw. bliznowce - wyglądały wyjątkowo nieestetycznie, młoda mama może zwrócić się o pomoc do chirurga, który przeprowadzi plastykę blizny. Należy jednak pamiętać, że tkanki po interwencji chirurgicznej (czyli np. cesarskim cięciu) dochodzą do stanu sprzed operacji nawet przez kilka miesięcy. Normalną rzeczą są więc zgrubienia, brak czucia, mrowienie czy stwardnienie tkanek wokół blizny.

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • martag74 | 17-02-2019 22:25:03

  W Warszawie i okolicach temat ogarnia pani mgr Dorota Owczarczyk, pielęgniarka z 20 letnim stażem. Delikatnie i sprawnie zdejmuje szwy po CC i doradzi również jak pielęgnować bliznę. Namiar na jej stronę Znajoma dostała kontakt do niej na zdjęcie szwów po operacji plastycznej twarzy, a tu już trzeba wykazać się umiejętnościami.
 • Oloratuj | 27-04-2019 19:23:25

  Ja tez uzywałam takiego preparatu ale maści nie wiem czym to sie rozni od zelu ? Uzywałam ranisilver
 • Kalina88 | 10-09-2019 13:17:27

  ja nie rodziłam przez cesarkę, ale miałam problemy z gojeniem sie krocza. Na początku wiadomo bolało ale wszyscy mówili że się zagoi, niestety było inaczej. Szukałam pomocy i lekarz zainteresował mnie przedmiotem, który miał straszną nazwę, ale mi pomógł, był to dilator pochwy vagiwell. Zanim doszłam do siebie minęło prawie pół roku, ale udało się wrócić do sprawności.
 • Kamilla36 | 04-07-2020 22:21:36

  Dużo zależy od tego jak pielęgnujesz tą ranę. Podpowiedzi jak robić to odpowiednio polecam poszukać na stronie: . Tutaj jest mnóstwo artykułów na teki tematy, więc na pewno nie jeden artykuł będzie dla Ciebie pomocny, więc polecam

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: poród, połóg, ciężarna, ciąża, cesarskie cięcie

Polecamy

Mięczak zakaźny najczęściej dotyczy dzieci pomiędzy pierwszym a piątym rokiem życia. Ale dotyka też kobiety w ciąży.

Mięczak zakaźny. Infekcja skórna u dzieci i kobiet w ciąży.

Z Cezarym Makulskim, lekarzem medycyny, pediatrą, rozmawiamy na temat mięczaka zakaźnego u dzieci.

czytaj

Do kina z niemowlakiem

Kiedy wybrałam się na przedpołudniowy seans  do kina Pod Baranami w Krakowie, na dziedzińcu pałacowym, przed bramą, (kino znajduje się w posiadłości Potockich) czekali bileterzy, by wnieść na pierwsze piętro wózki z maluchami.

czytaj

W celu potwierdzenia alergii na spermę konieczne jest wykonanie testów skórnych z nasieniem męskim.

Uczulenie na spermę partnera

Zdarza się, że kobieta jest uczulona na spermę partnera albo na spermę w ogóle. Na szczęście bardzo rzadko. Diagnostyka nastręcza spore trudności, bo wymaga zaangażowania nie tylko pacjentki, lecz i jej partnera, który nie zawsze wyraża zgodę i ma...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj