Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Alergiczny nieżyt nosa u dzieci (ANN). Przyczyny, objawy, leczenie

Grymas noska

O zatkanym nosie u dzieci rozmawiamy z dr n. med. Zygmuntem Nowackim*, specjalistą chorób dzieci i alergologiem

Grymasy twarzy, sapka nosowa, salut alergiczny, zmarszczki i cienie wokół oczu, chrapanie, poprzeczna bruzda na nosie, trudności podczas karmienia są objawami dodatkowymi ANN występującymi u dzieci poniżej 3. roku życia.

Fot. iStockphoto

Grymasy twarzy, sapka nosowa, salut alergiczny, zmarszczki i cienie wokół oczu, chrapanie, poprzeczna bruzda na nosie, trudności podczas karmienia są objawami dodatkowymi ANN występującymi u dzieci poniżej 3. roku życia.

Ewa Kozakiewicz: Co to jest alergiczny nieżyt nosa?

Dr n.med. Zygmunt . Nowacki, specjalista chorób dzieci i alergolog: Alergiczny nieżyt nosa (ANN) to obecnie najczęstsza choroba alergiczna na świecie. Alergicznym nieżytem nosa nazywamy objawy dotyczące błony śluzowej nosa wynikające z wywołanej mechanizmem immunologicznym reakcji nadwrażliwości. Zgodnie z definicją zawartą w raporcie ARIA (The Allergic Rhinitis and its Impact on Asthma) alergiczny nieżyt nosa jest to zespół objawów klinicznych wywołanych przez IgE–zależną reakcję zapalną błony śluzowej nosa na alergen. Objawami nieżytu nosa są wyciek wodnistej wydzieliny z nosa, uczucie zatkania nosa i świąd oraz kichanie ustępujące samoistnie lub pod wpływem leczenia. Schorzenie to występuje w dwóch formach klinicznych. Rozróżniamy okresowy nieżyt nosa (ANNo), zwany dawniej sezonowym, oraz przewlekły (ANNp), zwany dawniej całorocznym. ANN diagnozuje się jako łagodny, umiarkowany, lub ciężki.

Czym różni się alergiczny nieżyt nosa okresowy od przewlekłego?

Okresowy oznacza, że objawy występują przez mniej niż 4 dni w tygodniu lub krócej niż 4 tygodnie, natomiast w przewlekłym nieżycie nosa mamy do czynienia z objawami występującymi dłużej niż 4 dni w tygodniu i ponad 4 tygodnie.

Dlaczego trudno zdiagnozować to schorzenie u małego dziecka ?

Nazywanie dzieci „smarkaczami” wzięło się prawdopodobnie stąd, że bardzo często mają katar spowodowany infekcją górnych dróg oddechowych. Analizując wytyczne zawarte w raporcie ARIA bardzo trudno jest odnaleźć zalecenia związane z odrębnością kliniczną i terapeutyczną ANN u dzieci. Równocześnie nakładające się w tym wieku tak częste infekcje wirusowe na objawy ANN powodują, że rozpoznanie na podstawie objawów jest wyjątkowo trudne u małych dzieci. Objawy w tej grupie znacznie różnią się od zespołu symptomów typowych dla dzieci starszych i dorosłych. Objawy typowe (zatkany nos, wyciek z nosa, swędzenie nosa, kichanie) bardzo często współistnieją lub też wyrażone są w innej formie. Grymasy twarzy, sapka nosowa, salut alergiczny, zmarszczki i cienie wokół oczu, chrapanie, poprzeczna bruzda na nosie, trudności podczas karmienia są objawami dodatkowymi występującymi w tej grupie wiekowej,
U dzieci poniżej 3. roku życia bardzo często jedynymi objawami są: zatkany nos i/lub okresowy wyciek śluzowej wydzieliny. Dlatego zanim rozpoznamy alergiczny nieżyt nosa powinno się wykonać badania dodatkowe.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • mikaa997 | 27-02-2015 15:31:28

    Moim zdaniem warto zrobić testy alergiczne u dziecka

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Ostry ból brzucha, wzdęcia, biegunka,bladość, apatia dziecka, brak apetytu, spadek wagi - to mogą być symptomy choroby pasożytniczej.

Pasożyty u dzieci. Objawy i leczenie

O lambliozie i innych chorobach pasożytniczych rozmawiamy z Danutą Gruszowską, lekarzem medycyny rodzinnej i pediatrą*

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj