Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Alergiczny nieżyt nosa u dzieci (ANN). Przyczyny, objawy, leczenie

Grymas noska

O zatkanym nosie u dzieci rozmawiamy z dr n. med. Zygmuntem Nowackim*, specjalistą chorób dzieci i alergologiem

Grymasy twarzy, sapka nosowa, salut alergiczny, zmarszczki i cienie wokół oczu, chrapanie, poprzeczna bruzda na nosie, trudności podczas karmienia są objawami dodatkowymi ANN występującymi u dzieci poniżej 3. roku życia.

Fot. iStockphoto

Grymasy twarzy, sapka nosowa, salut alergiczny, zmarszczki i cienie wokół oczu, chrapanie, poprzeczna bruzda na nosie, trudności podczas karmienia są objawami dodatkowymi ANN występującymi u dzieci poniżej 3. roku życia.

 

Co zatem powinno się robić?

Ważniejsze to  powiedzieć czego nie powinno się robić! Nie powinno się ulegać złej modzie na nieszczepienie dzieci. Ktoś wymyślił, że szczepionki powodują alergię, a to nieprawda. Na alergię tak samo chorują dzieci szczepione i nie szczepione.

Czy z alergicznym nieżytem dziecko może żyć normalnie?

Optymalnym sposobem postępowania terapeutycznego jest unikanie alergenów (leczenie przyczynowe). Właściwa ich eliminacja ze środowiska oraz z diety chorego dziecka nie zawsze są jednak możliwe. Jeżeli ta forma leczenia nie jest skuteczna, czyli objawy nie ustępują, to wprowadza się leczenie farmakologiczne (leczenie objawowe). Jeśli u dziecka dominuje kichanie, w pierwszej kolejności powinno otrzymać doustny lek przeciwhistaminowy drugiej generacji. Leki przeciwhistaminowe pierwszej generacji, ze względu na ich działania niepożądane – przechodzenie do centralnego układu nerwowego – nie powinny być wykorzystywane w terapii ANN u dzieci. Nie powinno się także łączyć ze sobą leków przeciwhistaminowych. W trudnych sytuacjach lepiej zwiększyć podawane dawki.

Jeżeli występują głównie objawy zatkanego nosa, najefektywniej pomogą dziecku glikokortykosteroidy donosowe, np. budezonid, flutykazon. Poza leczeniem farmakologicznym stosuje się też immunoterapię swoistą. Uważam, że u pewnej grupy pacjentów - szczególnie dotyczy to dzieci od piątego roku życia - immunoterapia swoista, czyli odczulanie, polegające na wstrzykiwaniu tego, na co ktoś jest uczulony, przynosi ogromne korzyści. Odczulanie można prowadzić na pyłki traw, drzew, chwastów, roztocza kurzu domowego, pleśnie. Trwa zwykle od 3-5 lat, ale efekty widoczne są już po roku stosowania. Oczywiście immunoterapia swoista powinna być prowadzona pod ścisłym nadzorem alergologa.

Czym grozi nieleczony nieżyt nosa albo zdiagnozowany zbyt późno?

Alergiczny nieżyt nosa jest bardzo często wstępem do astmy oskrzelowej i grozi powikłaniami różnego rodzaju. Niedrożność nosa może spowodować przerost trzeciego migdałka, chrapanie, niedosłuch i wiele innych schorzeń.

Jak dbać o nosek dziecka?

Rodzice powinni „pilnować nosa” dziecka, jego drożności, bo przez niego wnikają alergeny. Dlatego trzeba przepłukiwać nosek dziecku solą fizjologiczną, to ogromnie ważne. W rodzinach, gdzie są predyspozycje do alergii muszą dbać o czystość w sypialni, a w mieszkaniu uważać, aby nie było pleśni. Nie powinni sprowadzać też do domu zwierząt.


* Dr n. med. Zygmunt Nowacki – specjalista chorób dzieci, alergolog wykładowca Polskiego Towarzystwa Zwalczania Chorób Alergicznych. Autor wielu poradników dla rodziców dotyczących zasad diagnostyki i profilaktyki chorób alergicznych.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: katar, infekcja, choroby, alergia pokarmowa, alergia, alergeny

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Tzw. pozycja żabki sprzyja przebudowie i rozwojowi stawów biodrowych.

Stawy biodrowe. Dysplazja

Na sto dzieci kilkoro rodzi się z dysplazją stawu biodrowego, czyli ze źle ukształtowanym stawem biodrowym. Polega to na tym, że główka kości udowej nie pasuje do panewki albo panewka jest zbyt płaska. USG bioderek robi się dzieciom już w drugim miesiącu...

czytaj

Wybierając produkty spożywcze w ciąży, warto zwracać szczególną uwagę na ich skład.

Czego nie powinna jeść kobieta w ciąży?

O tym, które produkty spożywcze mogą zaszkodzić przyszłej mamie i jej dziecku rozmawiamy z dr n. med. Katarzyną Walicką – Serzysko, specjalistą chorób dzieci, pulmonologiem z Przychodni Specjalistycznej Prosen.

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj