Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Rozmowa z ekspertem od szczepień dr. n. med. Pawłem Grzesiowskim

Co z tą grypą?

Grypa i szczepionki przeciw grypie sezonowej i pandemicznej (zwanej świńską lub meksykańską) to ciągle temat numer jeden. Mnożą się pytania: szczepić się czy nie? Kiedy będą dostępne szczepionki przeciw grypie AH1N1? Kto powinien się szczepić? Co z bezpieczeństwem? Przedstawiamy zapis czatu z ekspertem od szczepień.

Dr n. med. Paweł Grzesiowski

Fot. Archiwum

Dr n. med. Paweł Grzesiowski

 

Aneta: Jakie jest niebezpieczeństwo zarażenia sie świńską grypą u niemowląt poniżej 6. miesiąca, karmionych piersią? Czy zaleca się dla nich szczepienie na normalną grypę i na świńską również? Jak wygląda sprawa u małych dzieci poniżej 5 lat? Syn ma 2,5 lata, córka 3,5 miesiąca.

PG: Ryzyko zakażenia zależy od kontaktu z osobami chorymi, niemowlę karmione piersią może się więc zakazić od najbliższych członków rodziny drogą kropelkową. Karmienie piersią nie chroni specyficznie przed zakażeniem wirusem grypy. Małe dzieci zwykle chorują ciężej niż dorośli, łatwiej przy gorączce dochodzi do odwodnienia i powikłań bakteryjnych. Dzieci poniżej 6 miesięcy nie mogą być szczepione, bo nie ma dla nich szczepionek, zalecamy szczepienia matek karmiących i pozostałych członków najbliższej rodziny. Dzieci starsze można szczepić.

 

Amstel: Mieszkam w Holandii, rząd właśnie zalecił szczepienie przeciw grypie meksykańskiej wszystkich dzieci w przedziale wiekowym od 6 miesięcy do 4 lat. Szczepienia mają się odbyć 23 listopada, podane będą w dwóch dawkach. Mam obawy odnośnie tej szczepionki. Co robić??? Szczepić czy nie? Moja córka ma 2 lata i 4 miesiące.

PG: Szczepionki przeciw grypie meksykańskiej czyli A/H1N1 są zarejestrowane i dopuszczone do użycia przez Europejską Agencję Rejestracji Leków. Były badane pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności w grupach dorosłych i dzieci. Nie wykazano większej liczby działań niepożądanych niż dla szczepionek sezonowych. Do częstych działań niepożądanych po szczepieniu zaliczono gorączkę, ból głowy, osłabienie, ból i zaczerwienienie w miejscu wkłucia. Rzadko występowały objawy alergii lub poważniejsze problemy neurologiczne. Wszystkie te działania niepożądane były przemijające.

 

MAMA (pytanie nadesłane mailem): Zaszczepiłam się przeciw grypie. W miejscu szczepienia mam czerwony obrzęk w kształcie koła i lekkie zgrubienie i lekko boli mnie ręka. Nie wiem czy to tak ma być, czy coś się dzieje i mam się z tym zgłosić do lekarza?

PG: Po szczepieniu może wystąpić w miejscu wkłucia zaczerwienienie, obrzęk, ból - są to typowe objawy, które mogą wystąpić po każdej szczepionce. Najlepszym sposobem na to jest okład z roztworu wodnego sody - 5g sody na 200 ml wody przez 1-2 godziny. Gdyby ból i obrzęk były silne, należy przyjąć lek przeciwzapalny doustnie np. ibuprofen 2 x 1 tabletka po 200 mg. Jeśli objawy utrzymują się powyżej 3-4 dni, lub są niepokojące należy zwrócić się do lekarza. Jeśli Pani ma wątpliwości proszę przesłać zdjęcie - obejrzymy i odpowiemy - na adres [email protected]

 

Strona: 1 2 3 4 5 6 7
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj