Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Rozmowa z ekspertem od szczepień dr. n. med. Pawłem Grzesiowskim

Co z tą grypą?

Grypa i szczepionki przeciw grypie sezonowej i pandemicznej (zwanej świńską lub meksykańską) to ciągle temat numer jeden. Mnożą się pytania: szczepić się czy nie? Kiedy będą dostępne szczepionki przeciw grypie AH1N1? Kto powinien się szczepić? Co z bezpieczeństwem? Przedstawiamy zapis czatu z ekspertem od szczepień.

Dr n. med. Paweł Grzesiowski

Fot. Archiwum

Dr n. med. Paweł Grzesiowski

 

Magdaq: Mam sześcioletnią córkę chorą na nerczycę, od 2,5 roku nie miała nawrotów choroby. Nie wiem czy szczepienie jest bezpieczne w jej przypadku i czy grypa jest dla nie bardziej niebezpieczna?

PG: Nerczyca to kłębkowe zapalenie nerek, które może ulec aktywacji zarówno w przebiegu infekcji jak i po szczepieniu. Dlatego należy rozważyć z lekarzem prowadzącym, co jest większym ryzykiem. Ja wprowadziłbym na kilka dni przed szczepieniem niewielką dawkę enkortonu i kilka dni po szczepieniu odstawiłbym ten lek (dawka 0,5mg/kg dziennie w dwóch dawkach na dobę).

 

MAMA: Kilku użytkowników zadało pytania o maseczki. Czy maseczka chroni przed wirusem? Czy jest sens kupowania większej liczby maseczek? Jeden ze sklepów dyskontowych wprowadził je do oferty promocyjnej i sprzedaje po 50 sztuk? Czy jeśli epidemia dojdzie do Polski, powinniśmy chodzić w maseczkach?

PG: Maseczki mają za zadanie chronić drogi oddechowe przed wirusem. Zwykłe maseczki mogą być używane krótko, maksymalnie 2 godziny przez osoby zdrowe, a chorzy powinni je zmieniać przynajmniej co 30 minut. Dlatego jeśli kupować maseczki to tylko w większej ilości, bo na dzień potrzebujemy ich kilka, a człowiek chory zaraża przez tydzień.

 

MAMA (pytanie od użytkownika): Choruję na SLE od 20 lat. Parokrotnie chorowałam na zapalenie mięśnia sercowego, osierdzia i płuc. W związku z tym mam uszkodzoną zastawkę. Na samym początku jak tylko wprowadzono szczepionki sezonowe (około 15 lat temu), zaszczepiłam się u lekarza rodzinnego bez konsultacji z lekarzem immunologiem. Po tej szczepionce wystąpiła gorączka i silne bóle stawów. Wtedy zgłosiłam sie do immunologa, który powiedział mi, że lepiej zachorować na grypę niż się szczepić, organizm musi być w treningu! Od tej pory nie szczepiłam się na szczepionki sezonowe, tylko w tym roku w lutym przeciwko Streptococcus pneumo (na zalecenie immunologa, ponieważ bardzo ciężko w styczniu przeszłam przez grypę) Po tej szczepionce przez parę dni miałam gorączkę, źle sie czułam i miałam spuchnięte i zaczerwienione miejsce zaszczepienia. Żyję na Węgrzech, tu szczepionka na A/H1N1 jest dostępna, dzieci za zgodą rodziców będą szczepione w szkołach, za darmo. Tylko trzeba wyrazić zgodę w dzienniczku i wziąć na siebie odpowiedzialność. Bardzo trudna jest taka decyzja, jak decyduje o sobie to ponoszę konsekwencje za siebie. A jaką mam wydać decyzję co do swojego dziecka!!!!!! Jest tyle sprzecznych informacji. Po prostu boję sie i szczepionki i grypy. Na razie zdecydowałam, że nie będziemy się szczepić. Ale czy to jest odpowiednia decyzja?

PG: Z powodu SLE ja także odradzałbym Pani szczepienie, natomiast nie bardzo widzę przeciwwskazania do szczepienia dziecka. Ale to jest Pani decyzja i szanuję ją. Nowa grypa nie zabija i ryzyko poważnych powikłań jest niewielkie. Problem tylko w tym, jak dziecko zachoruje na grypę, żeby nie zaraziło Pani, bo wtedy znowu mogą być powikłania. W takiej sytuacji konieczna jest maseczka na twarz i częste mycie rąk.

 

Strona: 1 2 3 4 5 6 7
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Możemy się postarać, by nasze dziecko nie musiało się wstydzić mamy, taty czy sytuacji rodzinnej.

Kiedy dzieci wstydzą się swoich rodziców?

O tym czy i dlaczego dzieci wstydzą się czasem swoich rodziców, rozmawiamy z Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj