Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Rozmowa z ekspertem od szczepień dr. n. med. Pawłem Grzesiowskim

Co z tą grypą?

Grypa i szczepionki przeciw grypie sezonowej i pandemicznej (zwanej świńską lub meksykańską) to ciągle temat numer jeden. Mnożą się pytania: szczepić się czy nie? Kiedy będą dostępne szczepionki przeciw grypie AH1N1? Kto powinien się szczepić? Co z bezpieczeństwem? Przedstawiamy zapis czatu z ekspertem od szczepień.

Dr n. med. Paweł Grzesiowski

Fot. Archiwum

Dr n. med. Paweł Grzesiowski

 

Magdaq: Mam sześcioletnią córkę chorą na nerczycę, od 2,5 roku nie miała nawrotów choroby. Nie wiem czy szczepienie jest bezpieczne w jej przypadku i czy grypa jest dla nie bardziej niebezpieczna?

PG: Nerczyca to kłębkowe zapalenie nerek, które może ulec aktywacji zarówno w przebiegu infekcji jak i po szczepieniu. Dlatego należy rozważyć z lekarzem prowadzącym, co jest większym ryzykiem. Ja wprowadziłbym na kilka dni przed szczepieniem niewielką dawkę enkortonu i kilka dni po szczepieniu odstawiłbym ten lek (dawka 0,5mg/kg dziennie w dwóch dawkach na dobę).

 

MAMA: Kilku użytkowników zadało pytania o maseczki. Czy maseczka chroni przed wirusem? Czy jest sens kupowania większej liczby maseczek? Jeden ze sklepów dyskontowych wprowadził je do oferty promocyjnej i sprzedaje po 50 sztuk? Czy jeśli epidemia dojdzie do Polski, powinniśmy chodzić w maseczkach?

PG: Maseczki mają za zadanie chronić drogi oddechowe przed wirusem. Zwykłe maseczki mogą być używane krótko, maksymalnie 2 godziny przez osoby zdrowe, a chorzy powinni je zmieniać przynajmniej co 30 minut. Dlatego jeśli kupować maseczki to tylko w większej ilości, bo na dzień potrzebujemy ich kilka, a człowiek chory zaraża przez tydzień.

 

MAMA (pytanie od użytkownika): Choruję na SLE od 20 lat. Parokrotnie chorowałam na zapalenie mięśnia sercowego, osierdzia i płuc. W związku z tym mam uszkodzoną zastawkę. Na samym początku jak tylko wprowadzono szczepionki sezonowe (około 15 lat temu), zaszczepiłam się u lekarza rodzinnego bez konsultacji z lekarzem immunologiem. Po tej szczepionce wystąpiła gorączka i silne bóle stawów. Wtedy zgłosiłam sie do immunologa, który powiedział mi, że lepiej zachorować na grypę niż się szczepić, organizm musi być w treningu! Od tej pory nie szczepiłam się na szczepionki sezonowe, tylko w tym roku w lutym przeciwko Streptococcus pneumo (na zalecenie immunologa, ponieważ bardzo ciężko w styczniu przeszłam przez grypę) Po tej szczepionce przez parę dni miałam gorączkę, źle sie czułam i miałam spuchnięte i zaczerwienione miejsce zaszczepienia. Żyję na Węgrzech, tu szczepionka na A/H1N1 jest dostępna, dzieci za zgodą rodziców będą szczepione w szkołach, za darmo. Tylko trzeba wyrazić zgodę w dzienniczku i wziąć na siebie odpowiedzialność. Bardzo trudna jest taka decyzja, jak decyduje o sobie to ponoszę konsekwencje za siebie. A jaką mam wydać decyzję co do swojego dziecka!!!!!! Jest tyle sprzecznych informacji. Po prostu boję sie i szczepionki i grypy. Na razie zdecydowałam, że nie będziemy się szczepić. Ale czy to jest odpowiednia decyzja?

PG: Z powodu SLE ja także odradzałbym Pani szczepienie, natomiast nie bardzo widzę przeciwwskazania do szczepienia dziecka. Ale to jest Pani decyzja i szanuję ją. Nowa grypa nie zabija i ryzyko poważnych powikłań jest niewielkie. Problem tylko w tym, jak dziecko zachoruje na grypę, żeby nie zaraziło Pani, bo wtedy znowu mogą być powikłania. W takiej sytuacji konieczna jest maseczka na twarz i częste mycie rąk.

 

Strona: 1 2 3 4 5 6 7
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Poczęcie dziecka, zapłodnienie, to nie zdarzenie ale proces, do którego dochodzi nawet kilka dni po odbytym stosunku.

Co warto wiedzieć o zapłodnieniu? Gdzie dochodzi do zapłodnienia? Ile trwa zapłodnienie?

Poczęcie dziecka, zapłodnienie, to nie zdarzenie ale proces, do którego dochodzi nawet kilka dni po odbytym stosunku. Dlatego wiele par ma problemy ze znalezieniem odpowiedzi na pytanie, kiedy doszło do zapłodnienia, kiedy udało się począć dziecko.

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj