Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Trądzik różowaty. Przyczyny, objawy, leczenie

Trądzik różowaty jest przewlekłą chorobą skóry twarzy. Dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, choć częściej pojawia się u pań. Leczenie bywa żmudne, ale dzięki niemu możliwe jest poprawienie wyglądu skóry.

Stosowanie odpowiednich, bezpiecznych kosmetyków to jeden z podstawowych sposobów profilaktyki trądziku różowatego

Fot. Fotolia.pl

Stosowanie odpowiednich, bezpiecznych kosmetyków to jeden z podstawowych sposobów profilaktyki trądziku różowatego

Zaczerwienienia na twarzy, pajączki, drobne krosty mogą świadczyć o pojawieniu się trądziku różowatego. - Pierwsze objawy diagnozuje się u osób dorosłych, około 30. roku życia. Na twarzy pojawia się na początku tzw. rumień przemijający, najczęściej w okolicy policzków. Zmiany pojawiają się zwykle po zjedzeniu czegoś ostrego, po wypiciu alkoholu lub w wyniku stresu. Z czasem, gdy choroba się rozwija, rumień się utrwala, a także pojawiają się widoczne, popękane naczynka. W kolejnych latach, w obrębie rumienia, zaczynają się pokazywać grudki i krostki, a nawet guzy - mówi dr Aleksandra Gołębiowska z Kliniki Dermatologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zmiany często wywołują świąd oraz uczucie pieczenia. U części pacjentów z trądzikiem różowatym występują dodatkowo powikłania oczne, np. zapalenie brzegów powiek, spojówek, a nawet rogówki. - Ponadto u mężczyzn, częściej niż u kobiet, występuje postać przerosła trądziku różowatego tzn. w obrębie nosa tworzą się guzy, które go zniekształcają i powodują, że jest czerwony i niekiedy znacznie powiększony - mówi. Charakterystyczne dla przebiegu choroby są nawroty, szczególnie w okresie wiosennym i jesiennym. U kobiet zwykle nawroty i zaostrzenia mają związek z miesiączką lub okresem okołomenopauzalnym.

Trądzik różowaty: przyczyny i przebieg choroby

Bezpośrednia przyczyna choroby nie jest do końca znana, ma jednak ścisły związek z nieprawidłowym ukrwieniem skóry twarzy. Duże znaczenie mają predyspozycje genetyczne. – Córki kobiet z trądzikiem różowatym powinny od najmłodszych lat prawidłowo dbać o cerę czyli m.in. stosować bezzapachowe kosmetyki, niezawierające substancji drażniących, zabezpieczać twarz przed słońcem kremami z filtrem - mówi dr Gołębiowska.

Za rozwój choroby oraz jej przebieg odpowiadają czynniki zewnętrzne, takie jak ekspozycja na światło słoneczne, które jest podstawowym czynnikiem uszkadzającym naczynia krwionośne skóry, znaczne oziębianie skóry twarzy, stres, częste spożywanie bardzo gorących i ostrych potraw, a także stosowanie nieodpowiednich kosmetyków. Za takie kosmetyki uważa się te zawierające substancje drażniące oraz wysuszające skórę, takie jak roztwory alkoholowe. Stan skóry mogą pogorszyć również niektóre zabiegi kosmetyczne, np. pilingi czy wyciskanie krost. - Osoby, które zauważą u siebie jakiekolwiek zmiany na skórze powinny od razu udać się do dermatologa i rozpocząć leczenie. Im szybciej poddamy się kuracji, tym krótsze będzie leczenie i lepsze efekty. Choroby nie można całkowicie wyleczyć, można jednak spowolnić jej przebieg oraz w znacznym stopniu zniwelować objawy - mówi dr Aleksandra Gołębiowska.

Trądzik różowaty: leczenie, laseroterapia

By wyleczyć rumień, wykonuje się serię zabiegów laseroterapii, która sprawi że naczynka znikają. -Trzeba pamiętać, że rumień z czasem powróci, a serię trzeba będzie powtórzyć - dodaje. Aby poprawić wygląd skóry konieczne jest także leczenie farmakologiczne, najczęściej za pomocą maści, kremów, roztworów, niekiedy jednak wskazane jest doustne leczenie antybiotykami.

Podstawą oraz nieodłączną częścią leczenia jest prawidłowa pielęgnacja skóry. - Należy stosować bardzo delikatne, bezzapachowe kosmetyki, niezawierające substancji drażniących, twarz myć specjalnie do tego celu opracowanymi, łagodnymi preparatami. W ciągu dnia nie można zapomnieć o filtrach przeciwsłonecznych - radzi. Jeśli zaniedbamy trądzik różowaty, na twarzy widoczny będzie bardzo nasilony rumień z licznymi popękanymi naczynkami, w obrębie którego pojawią się grudki, krostki oraz guzy, niekiedy też pojawić się może obrzęk skóry w tej okolicy. - Tego typu objawy są odwracalne, ale leczenie może być bardzo żmudne - mówi.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: rumień, skóra

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

W pierwszym trymestrze ciąży aż 90 procent kobiet odczuwa bóle brzucha.

Różne bóle brzucha w ciąży

Nie każdy ból brzucha w ciąży musi świadczyć, że dzieje się coś złego. Ale żadnego nie wolno lekceważyć. Każdy rodzaj bólu powinien być skonsultowany z lekarzem, bo nigdy nie wiadomo, co jest jego przyczyną.

czytaj

Wymioty są groźne, bo mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu niemowlęcia.

Wymioty u dziecka

Wymioty to cofanie treści żołądkowej pod ciśnieniem. Wymioty u dziecka zawsze oznaczają płacz i łzy, dziecko się boi, bo nie rozumie co się dzieje. Moje dzieci, wymiotując, zawsze płakały. Bez względu, czy miały kilka czy kilkanaście miesięcy.

czytaj

Dziecko, które miewa ataki szczekającego kaszlu, powinno przebywać w dobrze wywietrzonych pomieszczeniach, spać raczej w chłodnym niż nagrzanym pokoju.

Zapalenie krtani u dzieci. Objawy. Ile trwa choroba

Szczekający kaszel, pojawiający się nagle, najczęściej w nocy, utrudnione oddychanie, utrata głosu, czasem gorączka — to objawy zapalenia krtani. Najczęściej dotyczy dzieci między 2 a 8 rokiem życia. Gdy zapalenie krtani raz wystąpi, może się powtarzać,...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj