Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Tata na urlopie tacierzyńskim i wychowawczym

Polscy ojcowie wolą pracować

W Szwecji 42 proc. ojców korzysta z 60-dniowego urlopu rodzicielskiego. W Polsce na urlop wychowawczy decyduje się tylko 2 proc. ojców.

Posłowie Parlamentu Europejskiego domagają się prawa, które nałożyłoby na ojców w całej Unii Europejskiej obowiązek opieki nad noworodkiem podczas dwutygodniowego urlopu.

Fot. iStockphoto

Posłowie Parlamentu Europejskiego domagają się prawa, które nałożyłoby na ojców w całej Unii Europejskiej obowiązek opieki nad noworodkiem podczas dwutygodniowego urlopu.

 

Politycy w służbie dzieciom

W Szwecji, gdzie tacierzyński już od lat jest na porządku dziennym, dobry przykład dla ojców poszedł z samej góry – na urlop ojcowski wybrał się premier szwedzkiego rządu w latach 1996-2006, Göran Persson. W swoim kraju lider szwedzkich socjaldemokratów dostał nawet ksywkę „Ojciec”.
A gdy dziewięć lat temu ówczesny premier Wielkiej Brytanii Tony Blair doczekał się kolejnego potomka, wyspiarze burzliwie dyskutowali czy na urlop rodzicielski powinien iść premier, czy pani premierowa – znakomita prawniczka, Charie Blair. Żona polityka publicznie zasugerowała, że oczekuje od męża wsparcia w opiece nad noworodkiem.
Ostatecznie Tony Blair, po wysłuchaniu politycznych doradców i speców od wizerunku, z urlopu nie skorzystał, ale kilkakrotnie deklarował w mediach, że będzie się solidnie angażował w opiekę i wychowanie dziecka. Za nie skorzystanie z urlopu macierzyńskiego brytyjski premier zapłacił jednak polityczną cenę, oberwało mu się m.in. od feministycznych organizacji.
Polski premier Donald Tusk zapewnił, że poprze wszystkie rozwiązania, które „zacieśnią więzi ojca z dzieckiem”. W 2010 roku ma się więc pojawić tygodniowy płatny urlop tacierzyński – do wykorzystania w ciągu roku od narodzenia dziecka. W 2011 roku ten urlop ojcowski ma być wydłużony do dwóch tygodni. Tacierzyński „po polsku” nie będzie jednak przymusowy. Jeżeli mężczyzna nie zechce go wykorzystać, urlop po prostu przepadnie.
O krok dalej zamierzają pójść posłowie Parlamentu Europejskiego. Domagają się prawa, które nałożyłoby na ojców w całej Unii Europejskiej obowiązek opieki nad noworodkiem podczas specjalnego, dwutygodniowego urlopu. Głosowaniem nad tą propozycja Europarlament zajmie się jednak prawdopodobnie dopiero za kilka miesięcy, bo podczas majowych obrad państwa członkowskie zgłosiły zbyt wiele sprzecznych poprawek do projektu.

 

Ważny sygnał dla pracodawcy

Kiedy Maciek Kalata w szpitalnym dziale kadr załatwiał formalności z urlopem wychowawczym, pracujące tam panie nie wiedziały od czego zacząć. – Byłem chyba pierwszym facetem, który zdecydował się na urlop. Panie były wyraźnie zdziwione, ale potem otwarcie chwaliły moją decyzję. Mam wrażenie, że kobiety bardziej niż mężczyźni doceniają moją decyzję, okazują mi wiele wsparcia i zrozumienia. Ja z kolei teraz dobrze rozumiem, jak ciężko pracują kobiety wychowujące dzieci. A jak reagują koledzy? Szczerze mówiąc, ostatnio nie mam zbyt wiele czasu na spotkania z kumplami! – śmieje się.
Urlop tacierzyński ma znaczenie nie tylko dla rodziny, ale i rynku pracy. Raport o zatrudnieniu, przygotowany w 2007 roku przez Ministerstwo Pracy pokazał, że polskie kobiety nadal zarabiają średnio 15 proc. mniej, niż mężczyźni na tych samych stanowiskach. Badania wśród pracodawców potwierdzają natomiast, że dla właścicieli zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw macierzyński to ogromne obciążenie, choćby dlatego, że muszą znaleźć zastępstwo za kobietę opiekującą się dzieckiem. Dr Ewa Lisowska, ekonomistka ze Szkoły Głównej Handlowej, zajmująca się naukowo miejscem kobiet na rynkach pracy przekonuje, że tacierzyński będzie ważnym sygnałem dla pracodawców: mężczyźni, podobnie jak kobiety, mają prawo łączyć obowiązki zawodowe z życiem rodzinnym. Pracodawca przy zatrudnieniu będzie musiał po prostu się z tym liczyć.
 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • martynka002 | 09-12-2014 11:46:56

    u nas mama wziela macierzynskie
  • joani | 14-01-2015 07:18:59

    U mnie też ja będę na macierzyńskim i wychowawczym, chociaż chętny był mój mąż. Nie mam na szczęście pracy, do której muszę natychmiast wracać, bo pewnie wtedy i mąż musiałby zostać. On jak wraca to dziecko przejmuje a ja mam wtedy czas dla siebie i tak tatuś wtedy przez parę godzin jest na "wychowawczym"
  • mikaa997 | 27-02-2015 15:04:12

    Bardzo się cieszę że jest taka opcja dla tatusiów. U nas to ja zostałam na macierzyńskim jednak czasem mam wrażenie, że jakby to mąż choć częściowo był z synkiem w domu to może bardziej doceniłby to, że bycie w domu z dzieckiem to też ciężka praca.
  • Doris85 | 05-04-2015 13:30:32

    Dobrze, że jest dostępna taka opcja - pozwala nam na swobodne podjęcie decyzji o wcześniejszym powrocie do pracy i przejęciem opieki przez ojca dziecka. Szkoda, że niewielu panów się na to decyduje

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Dzieci nie rodzą się potworami.To niektórzy rodzice robią z nich nieznośne istoty.

Niegrzeczne dziecko. Fatalne skutki błędów wychowawczych

Nie da się rozpieścić dziecka, które nie ukończyło dziewięciu miesięcy. Maluszek płacze tylko wtedy, gdy czegoś potrzebuje. Już ciut starsze dziecko używa płaczu by wymusić na mamie nieustającą obecność czy noszenie na rękach. Rozpoczyna się...

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj