Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Tata na urlopie tacierzyńskim i wychowawczym

Polscy ojcowie wolą pracować

W Szwecji 42 proc. ojców korzysta z 60-dniowego urlopu rodzicielskiego. W Polsce na urlop wychowawczy decyduje się tylko 2 proc. ojców.

Posłowie Parlamentu Europejskiego domagają się prawa, które nałożyłoby na ojców w całej Unii Europejskiej obowiązek opieki nad noworodkiem podczas dwutygodniowego urlopu.

Fot. iStockphoto

Posłowie Parlamentu Europejskiego domagają się prawa, które nałożyłoby na ojców w całej Unii Europejskiej obowiązek opieki nad noworodkiem podczas dwutygodniowego urlopu.

„Kiedy mówię: mój syn… to czuję się jakbym był pierwszym , który poleciał w kosmos..
Na razie jest tak grzeczny, uśmiechnięty od rana do wieczora, no i oczywiście mu już gotuję ;-) Na razie karmi go mama, więc mama zjada, co Leo zjeść powinien;-). Mama uśmiechnięta, a Leo skończył dwa miesiące jako 7-kilowy bobas” – tak Pascal Brodnicki, kucharz i gospodarz kulinarnego programu telewizyjnego „Po prostu gotuj” dzielił się radością z bycia na urlopie tacierzyńskim z czytelnikami swojego bloga. We Francji, gdzie Brodnicki się wychował i mieszkał, aż dwie trzecie mężczyzn bez uników wykorzystuje przyznany im przez państwo 11-dniowy urlop tacierzyński. Na wychowawczy, choć na krótki czas, idzie ponad połowa.
A w Polsce? Kobieta może przekazać partnerowi dowolną część urlopu macierzyńskiego po 14. tygodniu jego trwania. Mężczyzna może też na równych prawach z kobietą korzystać z urlopu wychowawczego. Ale póki co, decyduje się na to zaledwie co 50. polski ojciec. Panowie do rezygnacji z pracy na rzecz opieki nad maluchem się nie palą. Tygodnik „Newsweek” ustalił, ze spośród 12-tysięcznej armii urzędników państwowych, w 2008 roku tylko trzech pracowników ministerstw wzięło ojcowski urlop tacierzyński. W tym samym czasie na macierzyński i wychowawczy poszło ponad czterysta pań zatrudnionych w resortach.

 

Dać szanse zawodowe matce

Maciej Kalata, lekarz warszawskiego szpitala, na urlopie wychowawczym jest od marca. Opiekuje się siedmiomiesięczną Jagodą, a popołudniami też jej starszą, czteroletnią siostrzyczką Kaliną. - Razem z moją partnerką Martą w tym samym czasie zaczęliśmy specjalizację anestezjologiczną. Marta z powodu urlopu zdrowotnego w ciąży, a potem urlopu macierzyńskiego, straciła prawie rok. Zdecydowaliśmy, że teraz ja trochę zwolnię, pójdę na półroczny urlop wychowawczy, by ona miała szansę nadrobić tyły w pracy, dokończyć specjalizację – opowiada Maciek. Ale ważne było i to, by być bliżej niedawno narodzonej córeczki. – Kiedy czteroletnia dziś Kalina miała sześć miesięcy, musiałem na pół roku wyjechać za granicę. Straciłem z nią codzienny kontakt. Nie chciałem tego powtórzyć. Dzięki urlopowi wychowawczemu dobrze poznałem Jagodę i ją rozumiem, ale też chyba jestem dla niej bardziej stanowczy. Myślę, że Kalinę za bardzo rozpieszczałem z powodu mojej długiej nieobecności po jej urodzeniu.

 

Życie ojca na wychowawczym

- Wszystko stoi na głowie – mówi Maciek. - Do popołudnia jestem z Jagodą sam, muszę cały czas mieć ją na oku, karmienie, przewijanie, noszenie na rękach. Potem ciocia albo dziadek, rzadziej ja, przyprowadzamy z przedszkola Kalinę. Około godziny 20.00 jestem już potwornie zmęczony, coraz częściej poirytowany. I przychodzi myśl, by ktoś wreszcie te dzieci na chwilę zabrał, by była chwila na swoje sprawy – opowiada. Maćkowi pomagają dwaj synowie Marty z poprzedniego związku: 10- i 14-latek. – Pójdą do sklepu, trochę posprzątają, to ważne, gdy cały dom jest do wieczora na mojej głowie - mówi. - Bycie tatą, który po pracy wraca do domu, przeczyta książeczkę albo przygotuje kąpiel, było łatwiejsze. Teraz wieczorami już nie mam tyle energii, by porozmawiać z dziećmi, spędzić z nimi trochę czasu. I brakuje mi tego.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • martynka002 | 09-12-2014 11:46:56

  u nas mama wziela macierzynskie
 • joani | 14-01-2015 07:18:59

  U mnie też ja będę na macierzyńskim i wychowawczym, chociaż chętny był mój mąż. Nie mam na szczęście pracy, do której muszę natychmiast wracać, bo pewnie wtedy i mąż musiałby zostać. On jak wraca to dziecko przejmuje a ja mam wtedy czas dla siebie i tak tatuś wtedy przez parę godzin jest na "wychowawczym"
 • mikaa997 | 27-02-2015 15:04:12

  Bardzo się cieszę że jest taka opcja dla tatusiów. U nas to ja zostałam na macierzyńskim jednak czasem mam wrażenie, że jakby to mąż choć częściowo był z synkiem w domu to może bardziej doceniłby to, że bycie w domu z dzieckiem to też ciężka praca.
 • Doris85 | 05-04-2015 13:30:32

  Dobrze, że jest dostępna taka opcja - pozwala nam na swobodne podjęcie decyzji o wcześniejszym powrocie do pracy i przejęciem opieki przez ojca dziecka. Szkoda, że niewielu panów się na to decyduje

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.  

czytaj

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Choć każde plamienie i krwawienie należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj