Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Grzywna za zaniedbanie obowiązku zgłoszenia do ubezpieczenia lub wyrejestrowania z niego

Do lekarza z PESEL-em i dowodem tożsamości

Od 1 stycznia 2013 roku w przychodniach i szpitalach rusza system elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców. Uwaga! Nowe przepisy wprowadzają karę grzywny za zaniedbanie obowiązku zgłoszenia do ubezpieczenia (lub wyrejestrowania z niego)! Według szacunków Ministerstwa Zdrowia aż 1,3 mln dzieci nie widnieje obecnie w systemie ewidencji ubezpieczonych, tylko z tego powodu że rodzice nie dopilnowali obowiązku zgłoszenia ich do ubezpieczenia. To zaś powoduje komplikacje w rozliczeniach między placówkami zdrowotnymi a NFZ.

Od 1 stycznia 2013 roku w rejestracji – zarówno w przychodni jak i w szpitalu – powinien pacjentowi wystarczyć numer PESEL oraz dokument tożsamości.

Fot. BE&W

Od 1 stycznia 2013 roku w rejestracji – zarówno w przychodni jak i w szpitalu – powinien pacjentowi wystarczyć numer PESEL oraz dokument tożsamości.

Od 1 stycznia 2013 roku w rejestracji – zarówno w przychodni jak i w szpitalu – powinien pacjentowi wystarczyć numer PESEL oraz dokument tożsamości. Placówki medyczne, które mają kontrakt z NFZ, mają również dostęp (już niemal wszystkie) do ewidencji ubezpieczonych (Centralnego Wykazu Ubezpieczonych). I na podstawie numeru PESEL będą w stanie zweryfikować, czy zgłaszający się pacjent ma prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego, czy też nie. Po wprowadzeniu do systemu numeru PESEL pacjenta, na monitorze pojawi się zielony lub czerwony komunikat. W pierwszym przypadku – pacjent będzie pozytywnie zweryfikowany. Komunikat czerwony oznacza kłopoty z weryfikacją. W takim przypadku właśnie może się przydać aktualny dokument poświadczający ubezpieczenie zdrowotne (np. zaświadczenie z zakładu pracy, legitymację emeryta lub rencisty albo aktualne zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego). Jeśli go przy sobie mieć nie będziemy – wystarczy pisemne oświadczenie (na drukach, którymi dysponują placówki zdrowotne), że jesteśmy ubezpieczeni. W oświadczeniu, oprócz danych pacjenta (imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, trzeba będzie podać również podstawę prawną do świadczeń, np. umowę o pracę czy pobieranie świadczenia emerytalnego). Uwaga! Placówka medyczna, żeby rozliczyć z NFZ udzielone nam świadczenie (również wypisaną receptę), będzie weryfikować takie oświadczenia. Jeśli okaże się, że podpisaliśmy nieprawdę – zostaniemy przez Fundusz obciążeni kosztami leczenia. Ministerstwo Zdrowia spodziewa się, że w ciągu roku takich przypadków, gdy pacjentów trzeba będzie obciążyć kosztami leczenia będzie nie więcej niż 50 tysięcy. To kropla w morzu – w ciągu roku w ramach NFZ udzielanych są miliony świadczeń.

Centralny Wykaz Ubezpieczonych jest tworzony na podstawie danych, jakie ZUS i KRUS przekazują do NFZ. Jeżeli dane te są błędne, nieaktualne – można spodziewać się problemów przy okienku rejestracyjnym. I NFZ i instytucje ubezpieczeniowe apelują więc, by korzystać zawczasu z możliwości sprawdzenia, czy widniejemy w CWU, i system eWUŚ nas „widzi” na zielono. Można to sprawdzić w oddziałach NFZ, ZUS i KRUS. Bez problemu zweryfikują się w systemie ci klienci ZUS, którzy założyli sobie zaufany profil na elektronicznej Platformie Usług Administracji. To konto pozwala na załatwienie online większości spraw w ZUS – korzystają z niego przede wszystkim drobni przedsiębiorcy, choć nie tylko.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Polecamy

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Przed kąpielą trzeba było ogrzać pomieszczenie elektrycznym piecykiem, żeby dziecko nie wrzeszczało jak odzierane ze skóry.

Jak to było, być rodzicem w PRL?

Jesteś zmęczona, niewyspana i wiesz, że w najbliższym czasie nie odpoczniesz. Sterta do uprasowania, obiad do ugotowania, spacer z dzieckiem i przed nim trzeba doprowadzić się do porządku. A twój dzidziuś wciąż płacze. Możesz wierzyć lub nie, ale młoda...

czytaj

Jacuzzi jest niebezpieczne dla dzieci   to wspaniała wylęgarnia bakterii.

Sauna, jacuzzi i wody termalne nie dla malucha

Układ odpornościowy małego dziecka nie poradzi sobie z bakteriami, które mogą rozwijać się w basenach termalnych i jacuzzi.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj