Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Grzywna za zaniedbanie obowiązku zgłoszenia do ubezpieczenia lub wyrejestrowania z niego

Do lekarza z PESEL-em i dowodem tożsamości

Od 1 stycznia 2013 roku w przychodniach i szpitalach rusza system elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców. Uwaga! Nowe przepisy wprowadzają karę grzywny za zaniedbanie obowiązku zgłoszenia do ubezpieczenia (lub wyrejestrowania z niego)! Według szacunków Ministerstwa Zdrowia aż 1,3 mln dzieci nie widnieje obecnie w systemie ewidencji ubezpieczonych, tylko z tego powodu że rodzice nie dopilnowali obowiązku zgłoszenia ich do ubezpieczenia. To zaś powoduje komplikacje w rozliczeniach między placówkami zdrowotnymi a NFZ.

Od 1 stycznia 2013 roku w rejestracji – zarówno w przychodni jak i w szpitalu – powinien pacjentowi wystarczyć numer PESEL oraz dokument tożsamości.

Fot. BE&W

Od 1 stycznia 2013 roku w rejestracji – zarówno w przychodni jak i w szpitalu – powinien pacjentowi wystarczyć numer PESEL oraz dokument tożsamości.

Od 1 stycznia 2013 roku w rejestracji – zarówno w przychodni jak i w szpitalu – powinien pacjentowi wystarczyć numer PESEL oraz dokument tożsamości. Placówki medyczne, które mają kontrakt z NFZ, mają również dostęp (już niemal wszystkie) do ewidencji ubezpieczonych (Centralnego Wykazu Ubezpieczonych). I na podstawie numeru PESEL będą w stanie zweryfikować, czy zgłaszający się pacjent ma prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego, czy też nie. Po wprowadzeniu do systemu numeru PESEL pacjenta, na monitorze pojawi się zielony lub czerwony komunikat. W pierwszym przypadku – pacjent będzie pozytywnie zweryfikowany. Komunikat czerwony oznacza kłopoty z weryfikacją. W takim przypadku właśnie może się przydać aktualny dokument poświadczający ubezpieczenie zdrowotne (np. zaświadczenie z zakładu pracy, legitymację emeryta lub rencisty albo aktualne zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego). Jeśli go przy sobie mieć nie będziemy – wystarczy pisemne oświadczenie (na drukach, którymi dysponują placówki zdrowotne), że jesteśmy ubezpieczeni. W oświadczeniu, oprócz danych pacjenta (imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, trzeba będzie podać również podstawę prawną do świadczeń, np. umowę o pracę czy pobieranie świadczenia emerytalnego). Uwaga! Placówka medyczna, żeby rozliczyć z NFZ udzielone nam świadczenie (również wypisaną receptę), będzie weryfikować takie oświadczenia. Jeśli okaże się, że podpisaliśmy nieprawdę – zostaniemy przez Fundusz obciążeni kosztami leczenia. Ministerstwo Zdrowia spodziewa się, że w ciągu roku takich przypadków, gdy pacjentów trzeba będzie obciążyć kosztami leczenia będzie nie więcej niż 50 tysięcy. To kropla w morzu – w ciągu roku w ramach NFZ udzielanych są miliony świadczeń.

Centralny Wykaz Ubezpieczonych jest tworzony na podstawie danych, jakie ZUS i KRUS przekazują do NFZ. Jeżeli dane te są błędne, nieaktualne – można spodziewać się problemów przy okienku rejestracyjnym. I NFZ i instytucje ubezpieczeniowe apelują więc, by korzystać zawczasu z możliwości sprawdzenia, czy widniejemy w CWU, i system eWUŚ nas „widzi” na zielono. Można to sprawdzić w oddziałach NFZ, ZUS i KRUS. Bez problemu zweryfikują się w systemie ci klienci ZUS, którzy założyli sobie zaufany profil na elektronicznej Platformie Usług Administracji. To konto pozwala na załatwienie online większości spraw w ZUS – korzystają z niego przede wszystkim drobni przedsiębiorcy, choć nie tylko.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Niezależnie od wieku dziecka, trzeba poinformować je o śmierci bliskiej osoby. Mówimy prawdę, że ktoś umarł a nie, np. że wyjechał.

Śmierć w rodzinie a dzieci. Czego nie wolno mówić? Jakich słów unikać?

O tym, jak pomóc dziecku pogodzić się ze śmiercią bliskiej osoby, przejść przez żałobę, rozmawiamy z Aleksandrą Wilkin-Day, psychologiem

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj