Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Skąd się bierze alergia?

Twój Ekspert Pulmonolog

Choroby alergiczne, wywołane stanami nadwrażliwości organizmu, wyzwalają różne czynniki, zwane alergenami. Może nimi być każda substancja, która przenika przez skórę lub błonę śluzową czy substancja, którą połykamy lub wstrzykujemy.

Prof. dr hab. Michał Pirożyński

Fot. archiwum prywatne

Prof. dr hab. Michał Pirożyński

Najczęściej są to: roztocza kurzu domowego, pyłki roślin (drzew, traw, kwiatów), sierść zwierząt, zarodniki pleśni i grzybów, pierze, wełna, żywność, środki kosmetyczne i środki czystości, substancje chemiczne (też niektóre leki), metale (np. złoto). Uczulenie na któryś z alergenów i potwierdzenie tego w czasie wywiadu lekarskiego za pomocą testów skórnych i testów krwi przesądza o wystąpieniu lub niewystąpieniu alergii w organizmie.

U większości ludzi cierpiących na alergię stwierdza się (dzięki badaniu krwi) podwyższony poziom IgE, czyli przeciwciała, które znajdują się między innymi w górnych drogach oddechowych, płucach, jelitach i pozostałych odcinkach przewodu pokarmowego oraz w skórze.

Do alergii przyczyniają się też obciążenia genetyczne, to znaczy, że jeśli oboje rodzice są alergikami, to dziecko (aż w 70 proc. przypadków) może mieć nadwrażliwość alergiczną i trzeba będzie ustalić, jaki czynnik ją wywołuje.


 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Rejestracja dziecka. Formalności po urodzeniu dziecka

Rejestrujemy dziecko

Jeśli rodzice uznają, że nadane przez nich imię nie pasuje do ich pociechy, z łatwością mogą je zmienić do pół roku od dnia sporządzenia aktu urodzenia. Podpowiadamy krok po kroku, jak zarejestrować noworodka w USC.

czytaj

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj