Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Znikające fotografie

Cyfrowe zdjęcia mogą przepaść

Fotografie pierwszych kroków naszych dzieci przetrwają tylko wtedy, jeśli nowoczesne cyfrowe karty pamięci zamienimy na tradycyjne odbitki fotograficzne.

Warszawa, Robert u fotografa 1964 rok

Fot. archiwum prywatne

Warszawa, Robert u fotografa 1964 rok

Sochaczew, wrzesień 1964 Marzenka na podwórku
Warszawa, 1 maja 1969 Monika z tatą

 

Dysk luzem

Najlepiej i najtaniej (koszt jednego megabajta pamięci na twardym dysku jest o połowę niższy niż koszt jednego megabajta na płycie a w dodatku zapis jest trwalszy)zrobić tak: kupujemy zewnętrzny dysk twardy podłączany do komputera kablem (USB albo WiFi) i na tym dysku zapisujemy zapasowe kopie wszystkich zdjęć po czym WYŁĄCZAMY KABEL i chowamy dysk gdzie indziej. To ważne! Jeżeli dysk z kopiami zapasowymi będzie wmontowany do komputera albo na kablu podpięty na stałe, to w razie ataku wirusowego czy jakiejś innej awarii jego zawartość zniknie jak sen! Dysk z kopią bezpieczeństwa jest bezpieczny tylko wtedy, gdy spoczywa w bezpiecznej odległości od komputera, do którego wszyscy mają dostęp.

 

Szyna bezpieczeństwa

Kupujemy sobie tzw. szynę bezpieczeństwa, czyli coś w rodzaju przedłużacza przez który podłączamy do sieci nasz komputer i wszystkie jego urządzenia (drukarkę, skaner, monitor i co tam jeszcze mamy). Najlepiej, jeśli taka szyna zabezpiecza też podłączenie do Internetu (telefoniczne albo kablowe). Po co takie urządzenie? Właśnie na wypadek burzy i bliskiego uderzenia pioruna. W takiej chwili wysokie napięcie bezpowrotnie niszczy nam komputer (szczególnie wrażliwa jest płyta główna i dysk twardy, a tam mamy zdjęcia!). Oczywiście, żaden piorun (chyba, żeby trafił bezpośrednio w naszą szufladę) nie uszkodzi nam zdjęć na zewnętrznym twardym dysku, który z odłączonym kabelkiem bezpiecznie leży sobie w komodzie. To po to jest to odłączanie kabla.

 

Niepamięć

I jeszcze jedna rzecz, przed którą powinniśmy zabezpieczyć nasze cenne, pamiątkowe zdjęcia: nasza niepamięć. Jeśli nam się wydaje, że historyczny moment, kiedy Marzenka zrobiła pierwszą w życiu kupkę na nocnik zapamiętamy na całe życie i nie ma sensu pisać na zdjęciu, kiedy to było albo, że to właśnie jest Marzenka, to mylimy się głęboko. Za dwadzieścia lat, zwłaszcza, jeśli Marzenka będzie mieć dodatkowo dwie siostry, nie poznamy na zdjęciu ani, która to dziewczynka, ani kiedy to było. Chyba, że pojawi się podpis. A w podpisie: data, kto jest na obrazku (imię i nazwisko, nie wystarczy „Kicia”; za dwadzieścia, albo pięćdziesiąt lat Kicia będzie poważną panią i jej dzieci albo wnuki mogą babci na nocniku nie rozpoznać), co to za sytuacja i kto robił zdjęcie. Różne programy do obróbki i archiwizacji obrazu (także darmowe) dają możliwość dodawania podpisów do zdjęć. Nawet zwykły Windows pozwala zapisać taką informację w pliku „Właściwości”. Klikamy prawym klawiszem myszy na pliku, z menu wybieramy „właściwości”, a następnie „podsumowanie” (jeśli nie wiecie, jak to zrobić, zapytajcie starszych dzieci znajomych). To będzie namiastka tych notatek zapisanych białym lub czarnym atramentem na starych fotografiach z pudełka babci. Im będziecie starsi, tym bardziej wam się to przyda.

 

Strona: 1 2 3 4
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Jeśli nie uwolnimy dziecka od zaparć, może dojść do niedrożności kałowej przewodu pokarmowego.

Zaparcia psychogenne i nawykowe

Na psychogenne zaparcia cierpią przede wszystkim wrażliwe przedszkolaki i pierwszoklasiści. Powody mogą być różne. Czasem dominują względy estetyczne np. dziecko wstydzi się, że ktoś poczuje brzydki zapach, gdy ono jest w toalecie, a czasem lęk - dziecko...

czytaj

Choć każde plamienie i krwawienie  należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Wypadanie włosów zarówno w trakcie ciąży, jak i po porodzie jest zjawiskiem całkowicie odwracalnym   ustępuje samoistnie.

Wypadanie włosów w ciąży i po porodzie. Przyczyny, zapobieganie

W kilka tygodni po urodzeniu dziecka włosy zaczynają wypadać, gdyż w organizmie matki spada poziom estrogenów. Oczywiście nasilenie tego zjawiska jest indywidualne, bowiem wszystko zależy od organizmu kobiety, oraz od poziomu hormonów. Niektóre młode matki...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj