Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Niepowściągliwe wymioty w ciąży. Co robić, gdy ciążowe nudności nie ustępują?

Hyperemesis gravidarum, męcząca przypadłość

80 proc. ciężarnych cierpi na poranne mdłości i wymioty w pierwszych tygodniach ciąży. Jednak u niektórych kobiet są one na tyle dokuczliwe, że wymagają hospitalizacji. Z taką przypadłością zmaga się, będąc w trzeciej ciąży, księżna Kate Middleton.

U niektórych kobiet wymioty w ciąży są na tyle dokuczliwe, że wymagają hospitalizacji

Fot. iStockphoto

U niektórych kobiet wymioty w ciąży są na tyle dokuczliwe, że wymagają hospitalizacji

Hyperemesis gravidarum, czyli niepowściągliwe wymioty są dużo poważniejsze niż typowe nudności. Kobiety, które cierpią z tego powodu, na ogół wymagają pomocy medycznej. Charakterystycznym objawem są: silne mdłości i wymioty (w ostrych postaciach nawet kilkadziesiąt razy dziennie), znaczna utrata masy ciała - powyżej 5 proc. Pojawiają się niedobory żywieniowe i witaminowe, odwodnienie, ketonuria, niskie ciśnienie tętnicze, panie odczuwają zmęczenie, bóle głowy, może dojść do zasłabnięcia. Czasem występują również poważniejsze zaburzenia zdrowotne, np. związane z uszkodzeniem przełyku w efekcie częstych wymiotów. Tego typu symptomy zaczynają doskwierać zwykle około 5.-6. tygodnia ciąży, najbardziej zaś dają znać o sobie w późniejszych tygodniach - ok. 8.-9. Zwykle ustępują do 16.-20. tygodnia, choć niektórym kobietom mogą dokuczać przez całą ciążę.

- Objawy mogą pojawiać się jednocześnie lub nie i nie każdego dnia będą takie same, ale jeśli pacjentka cały czas jest narażona na czynnik, który akurat w jej przypadku jest przyczyną dolegliwości, to sytuacja może się nawet pogarszać. Pamiętam pacjentkę, która była przyjmowana na oddział patologii ciąży z powodu niepowściągliwych wymiotów z zaburzeniami elektrolitowymi. W ciągu kilku dni hospitalizacji jej stan poprawiał się na tyle, że była wypisywana do domu, po czym po trzech-pięciu dniach znów wracała do szpitala z dolegliwościami. W trakcie kolejnej z rzędu hospitalizacji, po licznych rozmowach z nią okazało się, że jedyną sytuacją, jaka zmieniła się w porównaniu ze stanem sprzed ciąży, była obecność jej teściowej, która przyjechała w odwiedziny i zamieszkała z pacjentka i jej mężem. Pacjentka swoje relacje z teściową określała jako poprawne, jednak zdecydowaliśmy, że należy podjąć próbę „wyproszenia” teściowej i – ku absolutnemu zdziwieniu pacjentki i męża – jej powrót do własnego mieszkania okazał się być wystarczającym i skutecznym leczeniem niepowściągliwych wymiotów - mówi dr n. med. Ewa Kurowska, ginekolog-położnik ze Szpitala Medicover.

Niepowściągliwe wymioty nie zagrażają płodowi, chociaż ciężka ich postać może przyczynić się do niskiej masy urodzeniowej dziecka czy też wcześniejszego porodu. - Ponadto niedobory witaminowe u ciężarnych mogą spowodować zaburzenia wzrostu płodu, co z kolei może powodować nieprawidłowy wzrost jego organów bądź ich całkowity brak - dodaje dr Kurowska.

 

Przyczyny niepowściągliwych wymiotów: hormony i uwarunkowania genetyczne

Przyczyna dolegliwości nie jest znana. Zdaniem lekarzy, mogą je wywołać zmiany hormonalne, które zachodzą w czasie ciąży. Ryzyko wystąpienia niepowściągliwych wymiotów zwiększają też niektóre choroby, takie jak nadczynność tarczycy, cukrzyca, choroby narządu moczowo-płciowego, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, metaboliczne, neurologiczne. Niepowściągliwe wymioty diagnozuje się też u kobiet, które doświadczyły ich w poprzedniej ciąży lub które w rodzinie miały tego typu przypadki.

- Jeśli niepowściągliwe wymioty pojawiły się w pierwszej ciąży, można się ich spodziewać w kolejnej, ale nie można zakładać tego ze 100-procentową pewnością - mówi ginekolog.

 

Niepowściągliwe wymioty w ciąży: leczenie

Kobiety, które cierpią na tę przypadłość, muszą skonsultować się z lekarzem. Leczenie jest objawowe, obejmujące dożylne podawanie płynów, leków przeciwwymiotnych oraz wyrównywanie niedoborów witamin, by zminimalizować ryzyko powikłań. Lekarze zalecają też modyfikację diety - ciężarna powinna jeść mniejsze porcje, a częściej oraz unikać kwaśnych i pikantnych dań oraz intensywnych zapachów. - Należy unikać potraw o intensywnym zapachu, z dużą ilością ziół. Każda kobieta może inaczej reagować na różne produkty i sama, metodą prób i błędów, musi dojść do najkorzystniejszego dla niej jadłospisu. Produkty pieczone, ciężkostrawne, napoje gazowane, wysokosłodzone to te, których radziłabym unikać w pierwszej kolejności - mówi dr Ewa Kurowska.

W ciężkich postaciach niepowściągliwych wymiotów konieczna jest hospitalizacja, podawanie dożylnie płynów, a nawet wprowadzenie żywienia pozajelitowego. - Jeśli pacjentka nie może przyjmować płynów doustnie, ma kołatania serca bądź zaburzenia widzenia, bóle głowy i odczuwa ogólne osłabienie, to te wszystkie objawy powinny zmobilizować ją do pilnego kontaktu z lekarzem prowadzącym - dodaje.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: ciąża, nudności, wymioty

Polecamy

Choć każde plamienie i krwawienie  należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Możesz kupić w aptece specjalną rurkę, którą wysysa się katar.

Katar u noworodka i niemowlaka

Przerobiłam z moimi córkami wszystkie katarowe przypadłości. Katar u nich zwykle trwał dwa tygodnie. Jak się okazało, to norma. Jednak wiąże się z maratonem braku snu.  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj