tekst sponsorowany

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jak mądrze zaplanować ciążę

Powinnaś wiedzieć, że do ciąży należy mądrze się przygotować

Jeśli planujesz powiększenie rodziny, powinnaś wiedzieć, że do ciąży należy mądrze się przygotować. Oznacza to przede wszystkim działania mające na celu wzmocnienie organizmu i dostarczenie mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiedniej ilości. Ciąża to naturalny etap w życiu kobiety, ale stanowi dla organizmu wyzwanie. Im lepiej się do niej przygotujemy, tym korzystniej dla maluszka i nas samych.

Czego potrzebuje przyszła mama? Dieta dla kobiet planujących ciążę

Na etapie planowania ciąży bardzo ważne jest uzupełnienie wszystkich niezbędnych dla jej prawidłowego przebiegu składników odżywczych, a więc przede wszystkim kwasu foliowego, jodu, witaminy D oraz niezbędnych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, zwłaszcza DHA. Kwas foliowy jest potrzebny zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ warunkuje właściwe kształtowanie się cewy nerwowej płodu. Witamina D jest niezbędna dla prawidłowego wykształcenia się układu kostnego dziecka, jod odpowiada za czynności tarczycy, a niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym DHA, są potrzebne dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego, mózgu i narządu wzroku dziecka.

Dieta przyszłej mamy już w fazie planowania ciąży powinna uwzględniać produkty bogate w te składniki odżywcze, wyeliminować zaś z niej warto wszelkie „puste kalorie”, a więc słodycze, przekąski, przetworzoną żywność oraz alkohol. W codziennym menu powinny znaleźć się świeże owoce i warzywa, nabiał, dobrej jakości mięso lub jego roślinne zamienniki, oleje roślinne tłoczone na zimno, ryby morskie, orzechy i nasiona. Warto sięgać po kiszone warzywa, jogurt naturalny i kefir.

Zdrowy styl życia – w sam raz dla przyszłych mam

Ciąża to czas, kiedy należy szczególnie o siebie zadbać – wysypiać się, unikać stresu i w miarę możliwości zapewnić sobie codzienną dawkę ruchu na świeżym powietrzu. Te zdrowe przyzwyczajenia warto wdrażać już na etapie planowania ciąży. Doskonale wzmocnią one organizm, a to dobra inwestycja na czas ciąży. Ważna jest odpowiednia ilość i jakość snu, warto też nauczyć się sposobów radzenia sobie ze stresem, na przykład metod relaksacji. Codzienne spacery dotlenią organizm, a taki zdrowy nawyk sprawdzi się także podczas ciąży.

Suplementy diety dla przyszłych mam – co przyjmować przed zajściem w ciążę?

Na etapie planowania ciąży szczególnie ważne jest suplementowanie kwasu foliowego. Witamina ta jest niezbędna dla rozwoju płodu już od pierwszych dni po zapłodnieniu. Kwas foliowy jest też niezbędny dla utrzymania ciąży. Dlatego zaleca się, oprócz diety bogatej w ten składnik, suplementowanie kwasu foliowego przynajmniej na 3 miesiące przed planowaną ciążą i kontynuowanie jego przyjmowania aż do porodu w ilości 0.4 mg dziennie. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników rekomenduje, by każda kobieta w wieku rozrodczym przyjmowała profilaktycznie 0.4 mg kwasu foliowego dziennie jako dodatek do zbilansowanej diet. Rekomendowane jest również suplementowanie, po konsultacji z lekarzem, jodu oraz witaminy D3. Przyszłym mamom zaleca się również przyjmowanie od 200 do 600 mg DHA dziennie w postaci suplementu diety.

Po jakie suplementy z DHA sięgnąć, planując ciążę?

Dla przyszłych mam dobrym wyborem będzie na przykład preparat Omegamed Start. To suplement diety zawierający DHA pozyskiwany z alg uprawianych w kontrolowanych warunkach, z dala od otwartych akwenów.

nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Dzieci nie rodzą się potworami.To niektórzy rodzice robią z nich nieznośne istoty.

Niegrzeczne dziecko. Fatalne skutki błędów wychowawczych

Nie da się rozpieścić dziecka, które nie ukończyło dziewięciu miesięcy. Maluszek płacze tylko wtedy, gdy czegoś potrzebuje. Już ciut starsze dziecko używa płaczu by wymusić na mamie nieustającą obecność czy noszenie na rękach. Rozpoczyna się...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj