Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Alimenty może otrzymywać nie tylko dziecko

Przede wszystkim ochrona przed niedostatkiem

W jakich sytuacjach alimenty należą się nie tylko dziecku bądź dzieciom, ale również byłej żonie?

W niektórych przypadkach alimenty należą się nie tylko dzieciom, ale również współmałżonkowi

Fot. BE&W

W niektórych przypadkach alimenty należą się nie tylko dzieciom, ale również współmałżonkowi

Przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wskazują sytuacje, kiedy małżonek może żądąć zasądzenia alimentów od współmałżonka (art. 60 krio).


Po pierwsze małżonek może żądać zasądzenia na jego rzecz alimentów w sytuacji, gdy nie został uznany za wyłącznie winnego rozpadu małżeństwa oraz gdy znajduje się w niedostatku. Obie przesłanki muszą być jednocześnie spełnione.

 

Wskazać należy, iż chodzi tu o takie sytuacje, w których bądź oboje małżonkowie uznani zostali za niewinnych rozpadu małżeństwa, bądź o sytuacje, gdy sąd zaniechał orzekania o winie małżonków, bądź w końcu o sytuacje, w których oboje małżonkowie zostali uzani winnymi rozkładu pożycia małżeńskiego. Małżonek ten może żądać dostarczenia środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym zobowiązanego. Przy czym główną przesłanką jest stan niedostatku, w jakim znajduje się małżonek uprawniony do żądania zasądzenia na jego rzecz alimentów.
 

Po drugie, małżonek może żądać zasądzenia alimentów jeżeli drugi małżonek został uznany za wyłącznie winnego rozpadu pożycia małżeńskiego, a rozwód dla małżonka niewinnego pociąga za sobą istotne pogorszenie jego sytuacji materialnej. W tym przypadku dla orzeczenia alimentów nie jest potrzebne wystąpienie niedostatu u małżonka niewinnego. Przyjęte uregulowanie nie daje wprawdzie małżonkowi niewinnemu prawa do równej stropy życiowej z małżonkiem zobowiązanym, lecz małżonek niewinny ma prawo do bardziej dostatniego poziomu życia niż tylko zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb.
 

Reasumując stwierdzić należy, iż była żona może żądać alimentów gdy nie została uznana za wyłącznie winną rozpadu pożycia małżonków, gdy znajduje się w niedostatku oraz gdy współmałżonek został uznany za wyłącznie winnego rozpadu pożycia, gdy rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie jego sytuacji majątkowej.

 

Dodać na koniec należy, iż z żądaniem alimentów nie może nigdy wystąpić małżonek wyłącznie winny rozpadowi małżeństwa w stosunku do małżonka niewinnego.

 


 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: rozwód, porady prawnika, alimenty

Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Przed kąpielą trzeba było ogrzać pomieszczenie elektrycznym piecykiem, żeby dziecko nie wrzeszczało jak odzierane ze skóry.

Jak to było, być rodzicem w PRL?

Jesteś zmęczona, niewyspana i wiesz, że w najbliższym czasie nie odpoczniesz. Sterta do uprasowania, obiad do ugotowania, spacer z dzieckiem i przed nim trzeba doprowadzić się do porządku. A twój dzidziuś wciąż płacze. Możesz wierzyć lub nie, ale młoda...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj