W jakich sytuacjach alimenty należą się nie tylko dziecku bądź dzieciom, ale również byłej żonie?
Przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wskazują sytuacje, kiedy małżonek może żądąć zasądzenia alimentów od współmałżonka (art. 60 krio).
Po pierwsze małżonek może żądać zasądzenia na jego rzecz alimentów w sytuacji, gdy nie został uznany za wyłącznie winnego rozpadu małżeństwa oraz gdy znajduje się w niedostatku. Obie przesłanki muszą być jednocześnie spełnione.
Wskazać należy, iż chodzi tu o takie sytuacje, w których bądź oboje małżonkowie uznani zostali za niewinnych rozpadu małżeństwa, bądź o sytuacje, gdy sąd zaniechał orzekania o winie małżonków, bądź w końcu o sytuacje, w których oboje małżonkowie zostali uzani winnymi rozkładu pożycia małżeńskiego. Małżonek ten może żądać dostarczenia środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym zobowiązanego. Przy czym główną przesłanką jest stan niedostatku, w jakim znajduje się małżonek uprawniony do żądania zasądzenia na jego rzecz alimentów.
Po drugie, małżonek może żądać zasądzenia alimentów jeżeli drugi małżonek został uznany za wyłącznie winnego rozpadu pożycia małżeńskiego, a rozwód dla małżonka niewinnego pociąga za sobą istotne pogorszenie jego sytuacji materialnej. W tym przypadku dla orzeczenia alimentów nie jest potrzebne wystąpienie niedostatu u małżonka niewinnego. Przyjęte uregulowanie nie daje wprawdzie małżonkowi niewinnemu prawa do równej stropy życiowej z małżonkiem zobowiązanym, lecz małżonek niewinny ma prawo do bardziej dostatniego poziomu życia niż tylko zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb.
Reasumując stwierdzić należy, iż była żona może żądać alimentów gdy nie została uznana za wyłącznie winną rozpadu pożycia małżonków, gdy znajduje się w niedostatku oraz gdy współmałżonek został uznany za wyłącznie winnego rozpadu pożycia, gdy rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie jego sytuacji majątkowej.
Dodać na koniec należy, iż z żądaniem alimentów nie może nigdy wystąpić małżonek wyłącznie winny rozpadowi małżeństwa w stosunku do małżonka niewinnego.