8. tydzień ciąży

    
ocena:  
Zdaniem Eksperta

    Możesz zobaczyć bijące serduszko

  • Avatar

    dr Marzena Dębska

    Ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w Warszawie

    Zarodek może mieć nawet 2 cm długości. Zaczynają się mu wykształcać powieki. Już niedługo twoje dziecko nie będzie zarodkiem, tylko płodem. Zaczyna się tworzyć układ szkieletowy – na tym etapie chrzęstny, ale lada chwila rozpocznie się proces kostnienia – i potrwa prawie ćwierć wieku. Cały układ kostny jest w pełni dojrzały dopiero u 25-latków! Na razie kręgosłup twojego dziecka przypomina grubością igłę.

     

    U rączek pojawiają się palce. Stopy też już są wykształcone, choć na razie bez palców – na to potrzeba więcej czasu. Rozwijają się jelita, zaraz podejmą pracę i będą usuwać zanieczyszczenia z organizmu. A jeśli w tym tygodniu ginekolog będzie robił USG, na zdjęciach zobaczysz bijące serce dziecka.
     

    To już końcówka drugiego miesiąca ciąży! Twoja macica się powiększa (ma wielkość małej piłki). Możesz czuć kłucia po obu stronach brzucha, czasem pobolewanie, czy ucisk w podbrzuszu. To normalne objawy ciąży, ale jeśli coś cię niepokoi – powiedz o tym lekarzowi. W ciąży niepokojącym objawem są bóle brzucha podobne do tych, jakie odczuwasz przed miesiączką. No i oczywiście – plamienia i krwawienia. Jeśli się pojawią, nie zwlekaj z konsultacją u ginekologa.

    Odczuwasz wahania nastrojów? Płaczesz bez powodu? To efekt huśtawki hormonalnej.

Zdaniem Mamy

Brzuszek jeszcze nie rośnie

8 tydzień ciąży. Jeśli w tym tygodniu ginekolog będzie robił USG, zobaczysz bijące serce dziecka

Fot. Archiwum

8 tydzień ciąży. Jeśli w tym tygodniu ginekolog będzie robił USG, zobaczysz bijące serce dziecka

W pracy już wiedzą. Gratulacjom nie ma końca. Miłe to bardzo. Ale i na żarty sobie pozwalają, kupując mi na śniadanie zestaw: śledzie i czekoladę. Nie przepadam ani za jednym, ani za drugim, jem twarożek, pomidora i chleb pełnoziarnisty. Popijam sokiem jabłkowym. Zaczynam wariować na punkcie prawidłowej diety. Wyczytałam, że nie powinnam jeść surowego mięsa (tatar odpada) ani serów pleśniowych. Biorę też zalecony przez lekarza zestaw witamin.

Nie zauważyłam, żebym tyła, brzuch nie rośnie (jeszcze). Wchodzę w spodnie, które kupiłam jesienią, więc na odzież ciążową jeszcze mam czas. Ale już oczyma wyobraźni widzę siebie paradującą z wydatnym brzuszkiem. Końcówka ciąży przypadnie na lato, więc będzie go widać. Rozmawiam sobie z moim dzidziusiem. Ciekawe, kiedy ujawni, czy jest chłopcem czy dziewczynką. Wtedy zacznę kupować różowe lub niebieskie ubranka. Sklep dziecięcy już odwiedziłam, jest tam co oglądać… Uśmiechałam się do słodkich myśli.

 

Rozwój zarodka. Pęcherzyk ciążowy w ostatnim dniu 8. tygodnia ciąży ma już 31 mm. Wielkość zarodka to nawet 18 mm. Na wykonanym w tym tygodniu ciąży badaniu USG można dostrzec ręce (czasem nawet z wykształconymi paluszkami) i nóżki (stopy są jeszcze płetwowate). Można też usłyszeć bicie serca dziecka – tętno wynosi ok. 160 uderzeń na minutę.

8. tydzień ciąży to również czas, w którym gwałtownie przyspiesza rozwój mózgu. Kształtują się też narządy zmysłu – m.in. słuch i wzrok. Szczególnie ważne jest to, by kobieta pamiętała, iż substancje toksyczne mogą zakłócić ten proces i unikała wszelkiego z nimi kontaktu. Trzeba o tym pamiętać również wtedy, gdy na działanie substancji toksycznych ciężarna jest narażona w miejscu pracy (pracodawca ma obowiązek przesunąć pracownicę do innych zadań).

W 8. tygodniu ciąży zaczynają się wykształcać płuca dziecka. Spośród wszystkich organów wewnętrznych kształtują się one najdłużej, praktycznie do końca ciąży (do 37. tygodnia).

 

Objawy ciąży. Zaokrąglenie brzuszka staje się dla przyszłej mamy – zwłaszcza jeśli już wcześniej urodziła jedno dziecko – coraz bardziej widoczne. To nie tyle efekt powiększania się macicy (rośnie ona niezbyt gwałtownie), co poluzowania się powłok brzusznych.

Ale macica, choć rosnąca powoli, daje o sobie znać i w inny sposób. Na tym etapie ciąży mogą się pojawiać bóle w podbrzuszu. Bóle brzucha na każdym etapie ciąży mogą świadczyć o jakichś problemach, ale wiele z nich to normalne objawy ciąży i jej rozwoju. Niepokoju nie powinien budzić ból o średnim nasileniu, który kobiety określają jako uczucie „ciągnienia” w pachwinach. To macica naciąga więzadła. Jednak jeśli ból będzie silniejszy niż ten, który jest odczuwany w czasie miesiączki, a zwłaszcza gdy towarzyszy mu plamienie czy krwawienie, trzeba szybko zgłosić się do lekarza. To może być oznaka poronienia lub ciąży pozamacicznej. W każdym przypadku może być zagrożone życie kobiety.

Część kobiet zaczyna już na tym wczesnym etapie odczuwać bóle kręgosłupa, zlokalizowane w obrębie odcinka krzyżowego. Ból może obejmować również pośladki. To również efekt rozrastania się macicy, która zaczyna uciskać na kręgosłup i nerw kulszowy. Zła wiadomość jest taka, że bóle te będą się prawdopodobnie utrzymywać do końca ciąży. Paracetamol, masaże, pływanie w basenie i fizjoterapia – to jedyne sposoby, które mogą pomóc. Warto też zapytać np. fizjoterapeutę o optymalne pozycje leżenia czy siedzenia.

Inne objawy ciąży w 8. tygodniu to ciemniejące brodawki sutkowe. Zmiany w piersiach stają się coraz bardziej widoczne. Być może już w tym tygodniu trzeba pomyśleć o kupnie większego biustonosza. W pierwszym trymestrze biust ciężarnej może powiększyć się nawet o dwa rozmiary!
 

 

Zapraszamy na nasze forum dla przyszłych mam

 

 

Oceń artykuł   

Komentarze

  • czarna90 | 07-05-2014 14:12:57

    U mnie również 8 tydzień Czuję się świetnie, zero mdłości, rozdrażnienia, tylko ogromna ochota na Sen! to moja 3 ciąża. 1 również spokojna, skończyła się dobrze córcia w styczniu skończyła 3 lata...
  • Agnieszka1 | 11-01-2016 11:19:50

    Wszystko wskazuje na to, że ja również jestem w ósmym tygodniu ciąży. Cieszę się, że u Was również nie było mdłości, bo ja do tej pory to nie czuję, że jestem w ciąży,tylko dziś trochę mnie mdli ca...
  • Ewelina4 | 20-01-2016 11:59:11

    Ja również mam 8 tydzien ciazy , za mna juz wizyta w szpitalu , usg , 2 wizyty u ginekologa .... Lekarka dala mi dzis skierowanie na beta hcg czy mam poziom w normie, i kolejne usg , a wszystko d...
  • nataliadaria | 04-01-2017 09:03:17

    Ja rownież zaczęłam 8 tc mdłości są , ucisk podbrzusza do pachwin i krzyże bolące ale nospa nawet trochę pomaga natomiast wzdęcia o zgrozo

Kolejne tygodnie ciąży

  • Dziewiąty tydzień ciąży

    Twoje dziecko jest już „duże” – ma 3 cm! Do tej pory nie można było mówić o płci maluszka, ale w tym tygodniu już sytuacja się wyjaśnia. U chłopców wykształcają się jądra i pęcherzyki nasienne, u dziewczynek – jajeczka. Na razie jednak narządy płciowe wyglądają tak samo....

    czytaj

  • Dziesiąty tydzień ciąży

    To już nie zarodek, tylko płód – bardziej dojrzały, odporny na zewnętrzne czynniki. Dziecku w dużo mniejszym stopniu niż w pierwszych tygodniach zagrażają zażywane przez ciebie leki, czy twoje infekcje. Ale oczywiście – żadnej nie możesz lekceważyć, na żadnym etapie ciąży!...

    czytaj

  • Jedenasty tydzień ciąży

    Dziecko mierzy już 5-6 cm. Coraz lepiej przez cienką skórę widać jego naczynia krwionośne. Uwidacznia się szyja (główka już nie jest przyklejona do tułowia). U chłopców coraz bardziej widoczne stają się narządy płciowe (u dziewczynki stanie się to za kilkanaście dni)....

    czytaj

Oblicz swój tydzień ciąży

Warto zobaczyć


Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj