7. tydzień ciąży

    
ocena:  
Zdaniem Eksperta

  Nudności to dobry objaw

 • Avatar

  dr Marzena Dębska

  Ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w Warszawie

  Zarodek znów podwoił swoją wielkość. Ma 8-10 mm. Można już zauważyć zarys twarzy małego człowieka – zaczątki oczu, nosa i ust. Tworzą się też zalążki nerwów wzrokowych. Rączki i nóżki wydłużają się, na ich końcach pojawiają się zaczątki stóp i dłoni (na tym etapie będą przypominać płetwy).
  Możesz odczuwać nudności. Rano, po południu – a czasem nawet cały dzień. Dobra wiadomość – powinny się skończyć za około pięć tygodni. I jeszcze lepsza – ta dolegliwość to dobry objaw. Ciąża rozwija się prawidłowo. Oczywiście – jeśli wymioty są bardzo gwałtowne, towarzyszą nawet próbom wypicia szklanki wody, wówczas powinnaś się skonsultować z lekarzem, żeby nie dopuścić do odwodnienia. Ale umiarkowane nudności i poranne wymioty to absolutna norma!
  Niektóre kobiety nie tolerują w pierwszych miesiącach ciąży intensywnych zapachów (czasami nawet ten objaw towarzyszy im niemal przez całą ciążę). Innym typowym objawem jest niechęć do pokarmów, które wcześniej jadło się z apetytem.
  Nie masz jeszcze ciążowego brzuszka (będziesz musiała na niego poczekać jeszcze kilkanaście tygodni), ale możesz mieć problem z dopięciem spodni, spódnicy czy naciągnięciem rajstop. Macica wprawdzie trochę się powiększyła, ale zwiększenie obwodu talii na tym etapie wynika głównie ze wzdęcia brzucha.

Zdaniem Mamy

Przygotowania do wielkich zmian

7 tydzień ciąży. Mały lokator rośnie, a ty możesz odczuwać nudności. Rano, po południu – a czasem nawet cały dzień. Dobra wiadomość – powinny się skończyć za około pięć tygodni.

Fot. Archiwum

7 tydzień ciąży. Mały lokator rośnie, a ty możesz odczuwać nudności. Rano, po południu – a czasem nawet cały dzień. Dobra wiadomość – powinny się skończyć za około pięć tygodni.

Może to zabrzmi śmiesznie, ale właśnie dochodzi do mnie, że ciąża skończy się przecież urodzeniem dziecka. W moim życiu wiele się zmieni. Praca – muszę powiedzieć szefowi, żeby poszukał kogoś na zastępstwo i w ogóle o ciąży powiedzieć, żeby nie był zdziwiony, jeśli okaże się, że muszę pójść na zwolnienie lekarskie.

Na razie fizycznie czuję się super, uskrzydlona wręcz i rozpromieniona, więc mój stan nie przeszkadza mi normalnie pracować. Gorzej zdaje się mają te kobiety, które pracują w szkodliwych warunkach lub w otoczeniu dużej ilości ludzi – szkoły, sklepy… Byłam u lekarza. Zrobił USG i potwierdził ciążę. Mówił jakoś obojętnie – jest pęcherzyk, pojedynczy. I nic więcej, a ja jakoś nie miałam w głowie tych wszystkich pytań, które codziennie w myślach sobie zadaję. Zerknął na badanie krwi i moczu, zlecił kolejne, kazał przyjść za miesiąc. Nawet karty ciąży nie założył. Dla niego to tylko kolejna ciąża pacjentki, a dla mnie to przecież najważniejsza ciąża na świecie.

 

Rozwój zarodka. W 7. tygodniu rozwijają się ważne dla życia narządy wewnętrzne. To również początek wykształcania się kończyn – na początku kształtują się kończyny górne, następnie dolne. To również czas, kiedy kształtów nabiera głowa – wykształcają się wargi i zawiązek języka, otwierają się przewody nosowe, rozwijają się uszy, oddzielają się od siebie drogi moczowo-płciowe i przewód pokarmowy. To tylko niektóre zmiany, które zachodzą w zarodku w ciągu zaledwie kilku dni!

Pod koniec siódmego tygodnia ciąży wielkość pęcherzyka ciążowego to ok. 2,5 cm, natomiast wielkość zarodka to nawet 1,2 cm.
7. tydzień ciąży to również czas rozwoju łożyska, które już wkrótce będzie odpowiedzialne za odżywianie płodu.

 

Objawy ciąży. Między 7. a 8. tygodniem duża część kobiet zauważa u siebie lekko wystający brzuszek (poniżej linii pępka). To efekt powolnego powiększania się macicy. Skutek? Dopasowana bielizna czy rajstopy nagle stają się za ciasne, kobieta może też mieć problem z zapięciem dopasowanych spodni czy spódnicy. Brzuszka ciążowego jeszcze nie widać, ale już daje o sobie znać.

Do objawów ciąży, takich jak poranne ciążowe nudności czy powiększone piersi, bóle podbrzusza i zmęczenie dochodzi (czasem również przed siódmym tygodniem) konieczność bardzo częstego odwiedzania toalety. Praca nerek na tym etapie ciąży jest tak intensywna, że wizyty w toalecie co pół godziny (a czasami nawet częściej) nie należą do rzadkości. Ale uwaga – jeśli oddawaniu moczu towarzyszy pieczenie czy ból, koniecznie trzeba odwiedzić lekarza. Jeśli doszło do zapalenia dróg moczowych, lekarz musi zlecić antybiotykoterapię. Pamiętaj, że nieleczony stan zapalny jest bardziej niebezpieczny dla dziecka niż nieleczona (lub źle leczona) infekcja.

Kobiety, które uskarżają się na nudności (zwłaszcza te nieustępujące po poranku) narzekają też w 7. tygodniu ciąży na jeszcze jedną przypadłość – intensywne wydzielanie śliny. To również efekt działania hormonów. Warto pamiętać o tym, by częściej myć zęby – nadprodukcja śliny może skutkować infekcją w jamie ustnej, a to niebezpieczne dla zdrowia dziecka.

 

Poronienie. 7 tydzień ciąży to moment weryfikacji, czy ciąża się rozwija, czy też obumarła na bardzo wczesnym etapie. Jeśli na tym etapie ciąży pęcherzyk ciążowy nie zawiera zarodka i ciałka żółtego, lekarz przekazuje pacjentce informację o pustym jaju płodowym albo ciąży bezzarodkowej. Paradoksalnie poronienie nie musi nastąpić od razu, zaś sam pęcherzyk ciążowy może jeszcze rosnąć.
 

 

Jesteś w ciąży? To już 7. tydzień? Zapraszamy na nasze forum dla przyszłych mam

Oceń artykuł   

Komentarze

 • alka88 | 18-01-2013 10:12:40

  Ja jestem również w 7 tygodniu ciąży. Nudności towarzyszą mi cały dzień o różnym nasileniu, ale jeszcze nie wymiotowałam (raczej mnie zbiera zawsze). Senna jestem niesamowicie...ale mam 2,8latkę w ...
 • noga321 | 30-04-2013 12:53:24

  Witam,mnie lekarz zapisał tabletki na mdłości CYCLIZINE HYDROCHLORIDE ....czy pomagają? nie do końca,działają tak naprawdę chwilowo.
 • tygrysek34 | 28-03-2014 08:52:24

  Ja również jestem w 7 tygodniu ciąży, nie toważysza mi żadne nudności dziewczyny mówią, że mam szczęście. Za to 5 rano i juz nie śpię.
 • Alexsandra | 03-06-2015 08:59:05

  Hej Dziwczynki i ja usłyszałam dobrą wiadommość 7 tydzień serduszko bije jak szalone czekałam ponad 6 lat na dzidzie, ja czuje sie super po za bolącymi piersiami i bólem w dole brzucha a tak moge l...

Kolejne tygodnie ciąży

 • Ósmy tydzień ciąży

  Zarodek może mieć nawet 2 cm długości. Zaczynają się mu wykształcać powieki. Już niedługo twoje dziecko nie będzie zarodkiem, tylko płodem. Zaczyna się tworzyć układ szkieletowy – na tym etapie chrzęstny, ale lada chwila rozpocznie się proces kostnienia – i potrwa prawie...

  czytaj

 • Dziewiąty tydzień ciąży

  Twoje dziecko jest już „duże” – ma 3 cm! Do tej pory nie można było mówić o płci maluszka, ale w tym tygodniu już sytuacja się wyjaśnia. U chłopców wykształcają się jądra i pęcherzyki nasienne, u dziewczynek – jajeczka. Na razie jednak narządy płciowe wyglądają tak samo....

  czytaj

 • Dziesiąty tydzień ciąży

  To już nie zarodek, tylko płód – bardziej dojrzały, odporny na zewnętrzne czynniki. Dziecku w dużo mniejszym stopniu niż w pierwszych tygodniach zagrażają zażywane przez ciebie leki, czy twoje infekcje. Ale oczywiście – żadnej nie możesz lekceważyć, na żadnym etapie ciąży!...

  czytaj

Oblicz swój tydzień ciąży

Warto zobaczyć


Polecamy

Podtrzymywanie główki niemowlaka to nawyk, który rodzice powinni mieć od urodzenia maluszka aż do około trzeciego, a nawet czwartego miesiąca życia

Kiedy niemowlę trzyma samo główkę?

Nawet do czwartego miesiąca życia rodzice muszą pamiętać o podtrzymywaniu główki niemowlaka. Również wtedy, gdy obserwują jak maluszek samodzielnie podnosi i przez chwilę trzyma główkę samodzielnie. To ćwiczenia wzmacniające słabe jeszcze mięśnie....

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj