Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Antydepresanty zażywane w ciąży zaburzają rozwój mózgu u dzieci

Leki antydepresyjne przyjmowane przez kobietę ciężarną mogą wpływać na rozwój mózgu nienarodzonych dzieci.

Trzylatki, których mamy przyjmowały w ciąży antydepresanty, są częściej niż inne dzieci smutne i zamknięte w sobie.

Fot. iStockphoto

Trzylatki, których mamy przyjmowały w ciąży antydepresanty, są częściej niż inne dzieci smutne i zamknięte w sobie.

Kobiety w ciąży często zapadają na depresję. Wiele z nich sięga wówczas po leki antydepresyjne. Ale taka terapia farmakologiczna stosowana u przyszłej mamy może mieć długofalowe konsekwencje dla jej przyszłego dziecka.

Kłopoty z podejmowaniem decyzji

Około 10 proc. wszystkich kobiet cierpi na poważne zniżki nastroju i nawroty stanów depresyjnych z powodu burzy hormonalnej w czasie ciąży i po porodzie. Niektóre z nich właśnie pod wpływem tej huśtawki nastrojów po raz pierwszy wybierają się do lekarza po receptę na antydepresanty. Ale leki z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) mogą zakłócić rozwój dziecka rosnącego w łonie matki.

Teorię tę potwierdzają doświadczenia prowadzone od kilku lat w amerykańskich i europejskich ośrodkach na myszach i szczurach. Jeśli rozwijające się płody gryzoni narażone były na kontakt z lekami z grupy SSRI, rodziły się niespokojne i popadały w depresję. Inne badane zwierzęta, narażone w życiu prenatalnym na działanie antydepresantów, miały później kłopoty z podejmowaniem decyzji i orientacją przestrzenną. – W wielu przypadkach zachowanie badanych
osobników nie odbiegało od normy, jednak u niektórych zwierząt leki wpłynęły na ich postrzeganie świata i reakcje – ostrzega dr Judith Homberg z Radboud University w holenderskim Nijmegen.


Zmiany osobowości

Nie udowodniono jeszcze, że podobne działanie antydepresanty mają także na ludzi, ale najnowsze badania pokazują, że dzieci, których matki podczas ciąży brały takie leki, częściej od swoich rówieśników bywają smutne i zamknięte w sobie.

W magazynie „Trends in Pharmacological Sciences” opublikowano wyniki prac dr Homberg i jej akademickich kolegów dotyczące związku między działaniem leków z grupy SSRI w życiu prenatalnym i późniejszymi zaburzeniami pracy mózgu. Wynika z nich m.in., że wrażliwość na serotoninę kształtuje się we wczesnych stadiach życia.
– Niekoniecznie zachorujesz z powodu zmian w mózgu wywołanych serotoniną, ale tak wczesny kontakt z lekami regulującymi jej ilość może spowodować zmiany osobowości. Umiemy już subtelnie zmieniać pracę mózgu, ale wciąż nie rozumiemy, jaki jest mechanizm tych zmian – uważa dr Homberg.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: leki, ciężarna, ciąża, choroby

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj