Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jak pomóc tacie być dobrym tatą

Ojcostwo liczone w minutach

O tym jak ważna jest rola ojca w życiu dziecka rozmawiamy z Urszulą Sajewicz-Radtke, psychologiem

Nawet niezaangażowany rodzic może odnaleźć taki element rodzicielstwa, który go uszczęśliwi.

Fot. iStckphoto

Nawet niezaangażowany rodzic może odnaleźć taki element rodzicielstwa, który go uszczęśliwi.

 

A może mama powinna wpłynąć na takiego tatę, zachęcać go do angażowania się w sprawy najmłodszych domowników?

I pewnie niejednokrotnie to robi. Pamiętajmy, że tata to dorosły mężczyzna. Warto się zastanowić, dlaczego dotychczasowe rozmowy z nim nie przynosiły rezultatów. W takiej sytuacji należy przyjrzeć się sposobowi komunikacji między partnerami. Zamiast stawiać wymagania, warto szczerze przedstawić swoje potrzeby. Warto też zastanowić się dlaczego nam tak zależy na tym, by tata spędzał więcej czasu z dzieckiem. I powiedzieć mu o swoich wątpliwościach. W czasie takiej rozmowy, można poruszyć tematy związane z wychowaniem, zastanowić się wspólnie co jest ważne dla dziecka, dla rodziny, podzielić obowiązki. Tata musi pamiętać, że oprócz pracy są jeszcze obowiązki domowe i tak trzeba podzielić czas na odpoczynek i pracę, by zająć się również domem. Czasem wystarczy podpowiedzieć, w co się bawić, jak zorganizować czas dziecku.

 

Co czuje dziecko, które bardzo często słyszy od taty, że jest zmęczony i nie ma siły na zabawę, a w tym czasie ogląda np. film?

Zapewne to samo, co odtrącony dorosły: smutek, rozczarowanie, a czasami złość. To nie znaczy, że zawsze musimy być na każde zawołanie dziecka. My też możemy być zmęczeni czy źle się czuć. Jednak w takiej sytuacji należy dziecku wyjaśnić dlaczego teraz nie mamy ochoty z nim się pobawić. Podkreślam, że dla dziecka nie tyle ilość spędzanego czasu, a jakość ma znaczenie. Jeśli rodzic spędza z synem czy córką mało czasu, ale są to intensywnie wykorzystane momenty, jeśli mimo braku czasu interesuje się sprawami pociechy, jego marzeniami, rozmawia z nim, to pociecha to doceni, a rodzic w ten sposób zbuduje dobre relacje. Spędzanie nawet całego dnia z dzieckiem, ale w sposób bierny, mało ciekawy, nie gwarantuje dobrej relacji w przyszłości.

 

Czy jest tak, że ojcowie wolą bawić się z synami niż z córkami?

Nie ma takiej prawidłowości. Jeśli tak się dzieje, zazwyczaj wynika to ze stereotypów płciowych. Czasami ojcowie nie mają pomysłu co robić z córką, ponieważ wydaje im się, że nie wypada, by grała ona w piłkę czy wspinała się po drzewach. Na szczęście to dziś rzadkość. Czasem tacie warto tylko podpowiedzieć, w co może się pobawić z córką. Świetnym sposobem na spędzanie czasu jest różnego rodzaju aktywność fizyczna. Podczas zawodów sportowych na powietrzu czy wycieczek rowerowych, ojciec może pokazać ciekawe miejsca i zaimponować swojemu dziecku.

 

*Urszula Sajewicz-Radtke zajmuje się terapią systemową rodzin i diagnozą psychologiczną. W sopockim wydziale Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej prowadzi zajęcia z zakresu psychologii rozwoju oraz pracy z rodziną nastolatka.

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: wojtaszek.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj