Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jak pomóc tacie być dobrym tatą

Ojcostwo liczone w minutach

O tym jak ważna jest rola ojca w życiu dziecka rozmawiamy z Urszulą Sajewicz-Radtke, psychologiem

Nawet niezaangażowany rodzic może odnaleźć taki element rodzicielstwa, który go uszczęśliwi.

Fot. iStckphoto

Nawet niezaangażowany rodzic może odnaleźć taki element rodzicielstwa, który go uszczęśliwi.

 

A może mama powinna wpłynąć na takiego tatę, zachęcać go do angażowania się w sprawy najmłodszych domowników?

I pewnie niejednokrotnie to robi. Pamiętajmy, że tata to dorosły mężczyzna. Warto się zastanowić, dlaczego dotychczasowe rozmowy z nim nie przynosiły rezultatów. W takiej sytuacji należy przyjrzeć się sposobowi komunikacji między partnerami. Zamiast stawiać wymagania, warto szczerze przedstawić swoje potrzeby. Warto też zastanowić się dlaczego nam tak zależy na tym, by tata spędzał więcej czasu z dzieckiem. I powiedzieć mu o swoich wątpliwościach. W czasie takiej rozmowy, można poruszyć tematy związane z wychowaniem, zastanowić się wspólnie co jest ważne dla dziecka, dla rodziny, podzielić obowiązki. Tata musi pamiętać, że oprócz pracy są jeszcze obowiązki domowe i tak trzeba podzielić czas na odpoczynek i pracę, by zająć się również domem. Czasem wystarczy podpowiedzieć, w co się bawić, jak zorganizować czas dziecku.

 

Co czuje dziecko, które bardzo często słyszy od taty, że jest zmęczony i nie ma siły na zabawę, a w tym czasie ogląda np. film?

Zapewne to samo, co odtrącony dorosły: smutek, rozczarowanie, a czasami złość. To nie znaczy, że zawsze musimy być na każde zawołanie dziecka. My też możemy być zmęczeni czy źle się czuć. Jednak w takiej sytuacji należy dziecku wyjaśnić dlaczego teraz nie mamy ochoty z nim się pobawić. Podkreślam, że dla dziecka nie tyle ilość spędzanego czasu, a jakość ma znaczenie. Jeśli rodzic spędza z synem czy córką mało czasu, ale są to intensywnie wykorzystane momenty, jeśli mimo braku czasu interesuje się sprawami pociechy, jego marzeniami, rozmawia z nim, to pociecha to doceni, a rodzic w ten sposób zbuduje dobre relacje. Spędzanie nawet całego dnia z dzieckiem, ale w sposób bierny, mało ciekawy, nie gwarantuje dobrej relacji w przyszłości.

 

Czy jest tak, że ojcowie wolą bawić się z synami niż z córkami?

Nie ma takiej prawidłowości. Jeśli tak się dzieje, zazwyczaj wynika to ze stereotypów płciowych. Czasami ojcowie nie mają pomysłu co robić z córką, ponieważ wydaje im się, że nie wypada, by grała ona w piłkę czy wspinała się po drzewach. Na szczęście to dziś rzadkość. Czasem tacie warto tylko podpowiedzieć, w co może się pobawić z córką. Świetnym sposobem na spędzanie czasu jest różnego rodzaju aktywność fizyczna. Podczas zawodów sportowych na powietrzu czy wycieczek rowerowych, ojciec może pokazać ciekawe miejsca i zaimponować swojemu dziecku.

 

*Urszula Sajewicz-Radtke zajmuje się terapią systemową rodzin i diagnozą psychologiczną. W sopockim wydziale Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej prowadzi zajęcia z zakresu psychologii rozwoju oraz pracy z rodziną nastolatka.

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: wojtaszek.

Komentarze

 • faluna | 21-06-2012 16:18:55

  Tata w ciąży to niezły motyw ) Fajnie jest to pokazane w filmie "Jak urodzic i nie zwariowac". Tam był motyw pana z syndromem kuwady. Przyszły tata tak przezywał ciaże, ze sam maila objawy hihihiihhi
 • MamaOlusi | 24-06-2012 21:39:04

  No tak, ale coś mam wrażenie, że najczęsciej mają te objawy, które są przyjemne - czyli właśnie jak w tym filmie (cudowny odpoczynek od meczy!!!) np. zachcianki żywieniowe i mdłości (spowodowane zachciankami? ) Zhgrywam się trochę, bo nie spotkałam sama takiego faceta i bym nie chciała, by mój tak miał, bo skończyłoby się skakaniem wokół niego!
 • donnavito | 15-01-2015 11:18:21

  dobrego teatę często "zabija" mama, poprawiajac ciągle, krytykując,np. tata przewija dziecko, a mama woła, że źle, nie tak, za ciasno itp i już tacie się odechciewa. No i babcie znakomicie odpychają tatusiów od zajęć z dziećmi, wyręczajac, bo przeciez "zrobią to lepiej". W domu musi być od początku podział obowiazków.
 • mysia83 | 20-01-2015 14:48:28

  U nas tatuś sam chce bawić sie dziećmi, mamy też podział obowiązków domowych, wiec nie muszę go do niczego przekonywać, czy zmuszać...ale są tatusiowie, którzy woleliby, żeby ich dzieci wychowywały sie same, gdzieś obok....albo uważają, ze od dzieci to jest mama....myśle, ze wtedy jest naprawdę cieżko, bo jak wytłumaczyc tatusiowi, ze to, ze u niego w rodzinie właśnie tak było, to nie znaczy, z...

Poczytaj również

Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Często bakterie osadzające się w gardle na migdałkach powodują brzydki zapach.

Brzydki zapach z ust u dziecka

Zdarza się, że już kilkumiesięcznym maluchom brzydko pachnie z buzi. Przyczyną nie musi być jakaś groźna choroba, ale lepiej skonsultować się z pediatrą i nie lekceważyć tej dolegliwości. Przyczyn nieprzyjemnego zapachu z ust może być bardzo...

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj