Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jaskra u dzieci

Tylko wczesna diagnoza może zapobiec utracie wzroku

Jaskra jest chorobą przewlekłą i postępującą. Niestety dotyka także dzieci. Nie da się jej zapobiec, ale wczesne wykrycie i natychmiastowe rozpoczęcie leczenia może zatrzymać proces utraty wzroku, który niekiedy może zacząć się już w życiu płodowym. Pierwszymi objawami u dzieci są m.in. łzawienie, światłowstręt, przymglona rogówka. Nie wolno zwlekać z wizytą u okulisty.

Jaskra wtórna występuje rzadko, ale daje podobne objawy jak przy zapaleniu spojówek.

Fot. iStockphoto

Jaskra wtórna występuje rzadko, ale daje podobne objawy jak przy zapaleniu spojówek.

 

Wczesna diagnoza

 

Wykrycie choroby we wczesnym stadium jest niezwykle ważne w przypadku chorób oczu. - Oznacza szybsze wdrożenie leczenia, a tym samym mniejsze uszkodzenie nerwu wzrokowego. Wtedy jest szansa na zachowanie widzenia, a w konsekwencji na prawidłowy rozwój dziecka. Dzieci ze stwierdzonymi znacznymi zmianami bardzo często należą do grupy pacjentów słabo widzących lub niewidzących, mają zdeformowane gałki oczne o cienkiej ścianie, podatnej na urazy. Dlatego odradza się im uprawianie sportów wymagających dużego wysiłku ani tych, które narażają na uderzenie np. piłką. Dzieci te często też mają wady wzroku, m.in. krótkowzroczność, zeza czy zaćmę - mówi dr Iwona Filipecka. Zbyt późne rozpoznanie doprowadza do rozdęcia oka, tzw. wodoocza i uszkodzenia nerwu wzrokowego, powodując trwałą ślepotę. Trzeba wiedzieć, że gdy dojdzie do uszkodzenia nerwu wzrokowego, w chwili obecnej nie ma możliwości jego naprawy.
 

Tylko operacja poprawi widzenie

 

Do zdiagnozowania każdego z typów jaskry potrzebne jest wykonanie wielu badań, m.in. ostrości wzroku, co u małych dzieci jest trudne, w związku z tym bada się reakcję źrenic na światło i fiksację, zmierzenie średnicy rogówki, ciśnienia w oku, badanie dna oka oraz badanie kąta przesączania. Większość z wymienionych badań przeprowadza się w krótkim znieczuleniu ogólnym na sali zabiegowej. U małych dzieci nie robi się badań potwierdzających stopień uszkodzenia nerwu wzrokowego, takich jak pole widzenia czy tomografia oczna.

Jedyne skuteczne leczenie jaskry wrodzonej, to leczenie operacyjne, polegające na poprawie odpływu płynu z oka. Im szybciej wykonane, tym większa szansa na normalizację ciśnienia i zachowanie widzenia. Zabieg polega na odtworzeniu drogi odpływu płynu z oka. Wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. To, jak po operacji pacjent będzie widział, w dużej mierze zależy od stopnia uszkodzenia nerwu wzrokowego i zmian jakie nastąpiły w oku. - 80 proc. operowanych pacjentów zachowuje widzenie. Niestety, nawet po skutecznym zabiegu może dochodzić do wzrostu ciśnienia po jakimś czasie i musi być on powtórzony - dodaje dr Filipecka.

Po zabiegu należy pilnować dziecko, by nie tarło oczu, nie spowodowało urazu. Dodatkowo stosuje się miejscowe leki obniżające ciśnienie i w razie potrzeby koryguje wadę wzroku, dobierając okulary. - Jaskra wrodzona powoduje rozdęcie gałki ocznej tzn. wydłuża się jej długość i powstaje krótkowzroczność, dlatego konieczne są okulary – wyjaśnia lekarka.

Trzeba pamiętać, że jaskra wrodzona to choroba na całe życie. Pacjent musi regularnie odwiedzać dziecięce poradnie okulistyczne, nawet wtedy, gdy ciśnienie w oczach po zabiegu jest prawidłowe. Szczególnej kontroli wymagają dzieci, które wchodzą w okres dojrzewania i pochodzą z rodzin zagrożonych jaskrą.

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: cendrusia.

Komentarze

  • mikaa997 | 20-02-2015 11:07:21

    Nie miałam pojęcie że dzieci też mogą chorować na jaskrę.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zez, zapalenie spojówek, wzrok, okulista, oczy, choroby

Polecamy

Jacuzzi jest niebezpieczne dla dzieci   to wspaniała wylęgarnia bakterii.

Sauna, jacuzzi i wody termalne nie dla malucha

Układ odpornościowy małego dziecka nie poradzi sobie z bakteriami, które mogą rozwijać się w basenach termalnych i jacuzzi.

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Dzieci nie rodzą się potworami.To niektórzy rodzice robią z nich nieznośne istoty.

Niegrzeczne dziecko. Fatalne skutki błędów wychowawczych

Nie da się rozpieścić dziecka, które nie ukończyło dziewięciu miesięcy. Maluszek płacze tylko wtedy, gdy czegoś potrzebuje. Już ciut starsze dziecko używa płaczu by wymusić na mamie nieustającą obecność czy noszenie na rękach. Rozpoczyna się...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj