Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Autyzm u dzieci. Pierwsze symptomy

Objawy autyzmu u dziecka

O rozpoznawianiu autyzmu u małych dzieci rozmawiamy z Andrzejem Gardzielem, specjalistą psychiatrii dzieci i młodzieży

Żaden z tzw. typowych objawów autystycznych sam w sobie nie przesądza o rozpoznaniu autyzmu u dziecka! Każde z tych zachowań lub kilka mogą epizodycznie pojawiać się w rozwoju zdrowego malucha.

Fot. iStockphoto

Żaden z tzw. typowych objawów autystycznych sam w sobie nie przesądza o rozpoznaniu autyzmu u dziecka! Każde z tych zachowań lub kilka mogą epizodycznie pojawiać się w rozwoju zdrowego malucha.

 

Mówi się, że autyzm ma związek z niekorzystnymi sytuacjami kobiety podczas trwania ciąży?

Moja wieloletnia praktyka wskazuje, że najczęstsza wydaje się korelacja między autyzmem dziecka a depresją u matki, bądź urazami separacyjnymi doznanymi przez rodziców, jednego z nich lub obojga, niekiedy dużo wcześniej przed narodzeniem dziecka.

Myśląc o ciąży trzeba pamiętać, że w tym okresie rośnie w matce dziecko i zarazem jego wyobrażenie w jej psychice. Z pewnością rozmaite okoliczności przebiegu ciąży i różne wydarzenia w tym czasie mogą utrudniać tworzenie obrazu dziecka w umyśle matki, a w konsekwencji tworzenie więzi z nim, gdy się narodzi. Dlatego matka w ciąży powinna podlegać szczególnej ochronie, nie tylko pod względem somatycznym. Okoliczności przebiegu ciąży wydają się ważne, bo wrażliwość każdej kobiety na stresogenne zjawiska jest różna, jedne sobie z tym łatwo dają radę, inne mniej. Dlatego przyszłą mamę jej otoczenie powinno szczególnie chronić przed urazami psychicznymi, stresami, ciężkimi przeżyciami, udzielać jej wsparcia w przygotowaniach do bycia matką. Podsumowując: istnieją różne poglądy na temat głównych przyczyn autyzmu i nie sądzę, by ktoś mógł głosić, że odkrył prawdę ostateczną. W moim przekonaniu do przyczyn tych należą rozmaite czynniki wpływające na wydolność centralnego układu nerwowego dziecka oraz rozmaite czynniki utrudniające przeżywanie szczęśliwego macierzyństwa.

 

Czy to prawda, że autyzm częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek?

Istotnie autyzm występuje częściej u chłopców (w proporcji ocenianej średnio 3:1), istnieje jednak sporo chorób dotykających bardziej płeć męską. Różnie to można tłumaczyć w przypadku autyzmu, między innymi odmiennością relacji matki z dzieckiem w zależności od jego płci.

Przy czym autyzm wydaje się występować dużo rzadziej w tzw. prymitywnych kulturach, gdzie związek matki z dzieckiem jest zapewniony dzięki silnym wzorcom tradycji, niż w wysokorozwiniętych społeczeństwach, w których nasila się destabilizacja życia rodzinnego.
Myślę, że częstość występowania autyzmu w Polsce na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat nieustannie wzrasta właśnie w związku z nasilającym się kryzysem życia rodzinnego.

 

*Andrzej Gardziel – jest doświadczonym lekarzem medycyny Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. św. Ludwika w Krakowie, kierownikiem Poradni Zdrowia Psychicznego tego Szpitala, specjalistą z zakresu psychiatrii dzieci i młodzieży i specjalistą psychiatrii osób dorosłych.

 

 

 

 

 

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: wojtaszek.

Komentarze

  • ellaa | 30-04-2015 18:41:25

    Ja też nie wierzę, że przyczyną autyzmu są nieprawidłowe relacje rodzinne. To bzdura. Faktem jest, że dzieci autystycznych jest coraz więcej. Sama znam trójkę, które borykają się z tym problemem.
  • zabunia | 07-04-2016 16:16:50

    Zrodlem autyzmu nie jest srodowisko czy wychowanie! Jak mozna w ogole takie brednie pisac..
  • urszulazlot | 06-05-2018 17:21:03

    Cześć! Jeżeli szukacie miejsca, gdzie możecie się poradzić na temat diagnozy Autyzmu, czy zespołu Aspergera u swojego dziecka to tutaj macie link:
  • jasko_agnieszka | 08-06-2018 15:59:43

    Byliśmy ostatnio u psychologa, który pod koniec maja określił Igora na 10 miesięcy, natomiast teraz stwierdził, że coś się odblokowało i spokojnie ocenia synka na 18 m-cy.” stosowaliśmy ekstarkt CBD z

Poczytaj również

Polecamy

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj