Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Nietrzymanie moczu. Częsty problem kobiet

Profilaktyka i leczenie

Szacuje się, że około 60 proc. populacji żeńskiej ma kłopot z kontrolowaniem oddawania moczu. Głównie w okresie menopauzy, choć czasem problem z nietrzymaniem moczu przytrafia się kobietom w ciąży i po porodzie. Jak zapobiegać nietrzymaniu moczu w przyszłości? Jak je leczyć już teraz?

 

Nietrzymanie moczu może rozwinąć się też w czasie ciąży i nasilać się wraz z jej zaawansowaniem.

Fot. iStockphoto

Nietrzymanie moczu może rozwinąć się też w czasie ciąży i nasilać się wraz z jej zaawansowaniem.

 

Poród może przyczynić się do choroby

Na pojawienie się choroby wpływ mają m.in. porody drogą naturalną, zabiegi ginekologiczne, otyłość, wiek. Najczęściej jednak dolegliwość związana jest z procesem starzenia się organizmu.

- Nietrzymanie moczu może rozwinąć się też w czasie ciąży i nasilać się wraz z jej zaawansowaniem. Związane jest to ze zmianami w równowadze hormonalnej oraz zmianami proporcji w budowie anatomicznej w obrębie miednicy mniejszej. Zwykle po porodzie dolegliwości mijają. U pań, które nietrzymanie moczu zgłaszały już przed ciążą, po narodzinach dziecka objawy choroby mogą się nasilić lub utrzymają się na takim samym poziomie, ale na pewno nie ustąpią całkowicie. Ponadto te pacjentki mogą skarżyć się na parcia naglące będące wynikiem zakażenia układu moczowego i częstomocz, wynikający z ucisku powiększającej się macicy na pęcherz moczowy - tłumaczy dr Witold Malendowicz.

Każda pacjentka, u której wykonywano jakikolwiek zabieg w obrębie miednicy mniejszej (także po porodzie) powinna być skierowana na leczenie rehabilitacyjne polegające na regularnym wykonywaniu ćwiczeń mięśni okołopochwowych (Kegla). W przeciwnym razie z czasem wystąpią u niej dolegliwości związane z układem moczowym.

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: poród, ciężarna, ciąża, choroby

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Przyklejony do żołędzi napletek to u małych chłopców stan normalny.

Stulejka u dzieci

Stulejka to zwężenie napletka. Choć nie jest bolesna, trzeba ją leczyć. Ale uwaga! Na własną rękę nie diagnozujmy problemów z narządem płciowym maluszka. Zdecydowana większość lekarzy uważa, że przyklejony do żołędzi napletek u małych chłopców to norma, a...

czytaj

Żeby żółtaczka fizjologiczna szybciej minęła, noworodek jest naświetlany w inkubatorze specjalnymi lampami.

Żółtaczka u noworodka. Przyczyny, objawy, powikłania

Żółtaczka noworodków nazywana jest fizjologiczną, co najlepiej wskazuje, że nie jest chorobą. Występuje z różnym nasileniem u około 70 proc. noworodków. Objawy żółtaczki noworodków to żółtawy kolor skóry i gałek ocznych u maluszka.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj