Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Najważniejsze komunikaty o samopoczuciu malucha

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że jest mu bardzo niewygodnie albo coś mu nie służy?

 

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Fot. iStockphoto

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

 

Radość ze stetoskopu w domu

Zapis KTG włącza się w prowadzenie ciąży nie wcześniej niż w 34.-35. tygodniu – kontroluje się wtedy zapis tętna płodu i skurczów macicy, i sprawdza czy wszystko jest w porządku.

Ale rytm bicia serduszka dziecka słucha się za pomocą stetoskopu i każda kobieta w ciąży może go stosować w domu od momentu, kiedy jest w stanie to bicie serca usłyszeć. – Na początku np. w 24. tygodniu życia dziecka może to być problematyczne, bo raz to się uda, a drugim razem nie, gdy dziecko obróci się kręgosłupem do frontu brzucha, a więc miejsca, do którego kobieta przykłada przyrząd. Pamiętajmy, że dziecko w brzuchu mamy pływa jak rybka w akwarium – wyjaśnia lekarka.

– Stetoskop trzeba przyłożyć między spojeniem łonowym, a pępkiem, po lewej lub po prawej stronie i po prostu szukać tętna dziecka. Słychać bulgotanie jelit, ale jeśli kobieta usłyszy coś bardzo szybkiego, szybszego od jej tętna, to na pewno jest to tętno dziecka równe 140-160 uderzeń na minutę. Jeśli badanie wykonuje sobie przyszła mama już w zaawansowanej ciąży, to warto obmacać swój brzuch i stwierdzić, gdzie jest on twardszy (tam jest kręgosłup dziecka), a gdzie jest miękki (znajduje się brzuszek i niedaleko serce). Tętna trzeba wtedy szukać tam, gdzie jest miękko - radzi lekarka. Badanie stetoskopem w domu nie jest szkodliwe, pod warunkiem, że kobieta zbytnio się nie stresuje, gdy z powodu braku swoich umiejętności nie potrafi usłyszeć tętna dziecka – mówi lekarka.

Najlepiej, żeby maleństwo od razu, jeszcze w brzuszku mamy umiało powiedzieć, jak dzidziuś z książki Breinholsta Wilego „Jak cało i zdrowo przyszedłem na świat”. „Puk, puk – jestem w małym, jednopokojowym, ślicznym mieszkanku” i donosić z humorem, co się z nim dzieje w kolejnych tygodniach ciąży. Ale i bez tego mówienia, gdy kobieta w ciąży wsłucha się w to, co dzieje się w jej brzuchu, dużo usłyszy.


* Grażyna Komnata-Gajda, lekarz medycyny – specjalista ginekolog położnik ze Szpitala Położniczo-Ginekologicznego Ujastek w Krakowie

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: aleksandra_szewczyk.

Komentarze

 • Doris85 | 25-03-2015 23:00:25

  Wyraźne ruchy dziecka czuję od 20 tc. Są jeszcze bardzo nieregularne. Lekarz podczas badania USG uspokoił, że mogą być słabiej wyczuwalne przez ułożenie łożyska. Również budowa ciała ma tutaj znaczenie - osoby szczupłe szybciej czują ruchy niż te, które są posiadaczkami zbędnego tłuszczyka na brzuchu. Bez względu na wszystko - cudowne uczucie poczuć jak dziecko fika w brzuszku
 • gandzik13 | 19-05-2015 21:07:26

  należę do osób drobnych i pierwsze ruchy dziecka poczułam ok. 4 miesiąca, mimo że to moja pierwsza ciąża. Takie jakby bąbelki, ale inne niż jelitowe. Teraz, w 28. tc czuję regularne ruchy, szczególnie jak leże na wznak
 • Mamapo30 | 22-05-2015 23:42:08

  U mnie ruchy pojawily sie w 18-tyg. Jak czytałam te porównania pierwszych ruchów do głaskania skrzydłami motyla lub pocalunku ryby-to nie wiedziałam czego się spodziewać a ja rzeczywiście porównałabym je do intensywnych ruchow jelit :-) Później pojawiają się kopniaki i ruchy są o wiele wyraźniejsze.
 • krycha | 25-01-2017 22:20:26

  Ja stosowalam w poprzedniej ciąży i stosuję go teraz. To super sprawa. Moj pierwszy synek byl w brzuchu leniwy, a łożysko mialam na przedniej ścianie więc czasem nie czułam ruchów. Detektor bardzo mnie uspokajal. Teraz synek jest ciut bardziej aktywniejszy a i lozysko na scianie tylniej wiec tak często nie potrzebuję ale po prostu czasem sluchamy sobie serduszka

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Jeżeli dziecko nie ma jeszcze 150 cm wzrostu, według przepisów powinno siedzieć w foteliku lub na podstawce.

Jak przewozić starsze dziecko samochodem?

Tylko połowa dzieci w wieku powyżej czterech lat jest należycie przewożona w samochodach. Tymczasem do 12. roku życia o bezpieczeństwo dziecka należy dbać w szczególny sposób.

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Jeśli zjesz rosół z kurczaka, twój dzidziuś nie powinien mieć reakcji alergicznej.

Dieta matki karmiącej

Choć nie słyszałam, żeby dziecku karmionemu piersią zaszkodziła zjedzona przez mamę jedna mandarynka czy kilka winogron, to niektóre dzieci źle reagują na większe ilości tych lub innych produktów.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj