Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Soczewki ortokeratologiczne (OrtoK)

Dozwolone od lat dziewięciu

O ortokorekcji wzroku u dzieci rozmawiamy z dr n. med. Anną Klonowską, okulistką.

Najlepszymi kandydatami do ortokorekcji są osoby z krókowzrocznością do – 4,5 dioptrii oraz z astygmatyzmem prostym, ale tylko do -1,5 dioptrii.

Fot. BE&W

Najlepszymi kandydatami do ortokorekcji są osoby z krókowzrocznością do – 4,5 dioptrii oraz z astygmatyzmem prostym, ale tylko do -1,5 dioptrii.

Ewa Kozakiewicz: Co to są ortosoczewki i w jakich sytuacjach można je zastosować?

Dr n. med. Anna Klonowska, okulistka: Ortosoczewki to twarde, gazoprzepuszczalne soczewki kontaktowe. Stosuje się jej do korekcji krótkowzroczności i niewielkiego astygmatyzmu prostego u dzieci i młodzieży powyżej dziewiątego roku życia. Ich działanie opiera się na odwracalnej zmianie geometrii rogówki podczas snu (spłaszczenie centralnej części rogówki). Metoda ta jest odwracalna i całkowicie bezbolesna. Ogranicza zastosowanie tej metody zakres wady - najlepszymi kandydatami do ortokorekcji są osoby z krókowzrocznością do – 4,5 dioptrii oraz z astygmatyzmem prostym ale tylko do -1,5 dioptrii.

 

Jakie badania musi przejść dziecko, zanim lekarz przepisze mu ortosoczewki?

 

Dziecko musi przejść pełne badanie okulistyczne obejmujące m.in.: badanie ostrości wzroku bez korekcji i z korekcją, badanie refrakcji (określenie wady wzroku), ocenę przedniego odcinka i dna oka w lampie szczelinowej, następnie po zakwalifikowaniu do ortokorekcji ocenia się dopasowanie soczewek (tu robi się test z fluoresceiną). Przed założeniem soczewek próbnych lekarz przeprowadza badanie topografii rogówki za pomocą keratotopografu (poprzez stworzenie kolorowej mapy rogówki). Następnie zakłada się małemu pacjentowi soczewki próbne na 2-3 godziny. Po tym czasie ocenia się jakie zmiany powstały w mapie rogówki po założeniu soczewek próbnych. Dopiero na podstawie wykonanych badań i mapy rogówki laboratorium w USA produkuje ortosoczewki (głównie tam są wytwarzane) przeznaczone dla konkretnego dziecka.

 

Jak długo dziecko musi mieć założone ortosoczewki, aby mogło w ciągu dnia dobrze widzieć?

 

Początkowo soczewki zakładać trzeba każdej nocy, ale przy regularnym stosowaniu po kilku miesiącach można je zakładać co drugą, a nawet co trzecią noc. W dzień dziecko normalnie widzi i bez użycia okularów może się poruszać, biegać skakać czy pływać.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj