Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Soczewki ortokeratologiczne (OrtoK)

Dozwolone od lat dziewięciu

O ortokorekcji wzroku u dzieci rozmawiamy z dr n. med. Anną Klonowską, okulistką.

Najlepszymi kandydatami do ortokorekcji są osoby z krókowzrocznością do – 4,5 dioptrii oraz z astygmatyzmem prostym, ale tylko do -1,5 dioptrii.

Fot. BE&W

Najlepszymi kandydatami do ortokorekcji są osoby z krókowzrocznością do – 4,5 dioptrii oraz z astygmatyzmem prostym, ale tylko do -1,5 dioptrii.

Ewa Kozakiewicz: Co to są ortosoczewki i w jakich sytuacjach można je zastosować?

Dr n. med. Anna Klonowska, okulistka: Ortosoczewki to twarde, gazoprzepuszczalne soczewki kontaktowe. Stosuje się jej do korekcji krótkowzroczności i niewielkiego astygmatyzmu prostego u dzieci i młodzieży powyżej dziewiątego roku życia. Ich działanie opiera się na odwracalnej zmianie geometrii rogówki podczas snu (spłaszczenie centralnej części rogówki). Metoda ta jest odwracalna i całkowicie bezbolesna. Ogranicza zastosowanie tej metody zakres wady - najlepszymi kandydatami do ortokorekcji są osoby z krókowzrocznością do – 4,5 dioptrii oraz z astygmatyzmem prostym ale tylko do -1,5 dioptrii.

 

Jakie badania musi przejść dziecko, zanim lekarz przepisze mu ortosoczewki?

 

Dziecko musi przejść pełne badanie okulistyczne obejmujące m.in.: badanie ostrości wzroku bez korekcji i z korekcją, badanie refrakcji (określenie wady wzroku), ocenę przedniego odcinka i dna oka w lampie szczelinowej, następnie po zakwalifikowaniu do ortokorekcji ocenia się dopasowanie soczewek (tu robi się test z fluoresceiną). Przed założeniem soczewek próbnych lekarz przeprowadza badanie topografii rogówki za pomocą keratotopografu (poprzez stworzenie kolorowej mapy rogówki). Następnie zakłada się małemu pacjentowi soczewki próbne na 2-3 godziny. Po tym czasie ocenia się jakie zmiany powstały w mapie rogówki po założeniu soczewek próbnych. Dopiero na podstawie wykonanych badań i mapy rogówki laboratorium w USA produkuje ortosoczewki (głównie tam są wytwarzane) przeznaczone dla konkretnego dziecka.

 

Jak długo dziecko musi mieć założone ortosoczewki, aby mogło w ciągu dnia dobrze widzieć?

 

Początkowo soczewki zakładać trzeba każdej nocy, ale przy regularnym stosowaniu po kilku miesiącach można je zakładać co drugą, a nawet co trzecią noc. W dzień dziecko normalnie widzi i bez użycia okularów może się poruszać, biegać skakać czy pływać.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Polecamy

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj