Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Ostre zapalenie ucha środkowego (ozuś) u dzieci

Zakażeniom ucha środkowego sprzyja zmienna aura

Jak nie przeoczyć pierwszych symptomów ostrego zapalenia ucha środkowego (ozuś), które może mieć poważne konsekwencje? Co robić, kiedy dziecko skarży się na ból ucha, a czego robić nie wolno? – o tym wszystkim rozmawiamy z Cezarym Makulskim, pediatrą i specjalistą chorób płuc.

65 procent maluchów do drugiego roku życia przechodzi ostre zapalenie ucha środkowego (ozuś).

Fot. iStockphoto

65 procent maluchów do drugiego roku życia przechodzi ostre zapalenie ucha środkowego (ozuś).

 

 

Czy są jakieś metody zapobiegające tej chorobie? Co rodzice powinni robić, aby ustrzec swoje dziecko przed zapaleniem ucha?

Rodzice powinni zadbać o prawidłowe odżywianie dziecka, jego wypoczynek (w tym aktywny), właściwe ubieranie dziecka (szczególnie nie można przegrzewać). Coraz większą popularnością zaczynają się cieszyć szczepienia ochronne, zwłaszcza przeciw pneumokokom i H. influenzae. Niestety, tylko druga z wymienionych szczepionek jest obecnie refundowana, a pierwsza – tylko w wybranych przypadkach.

Na pewno rodzice nie powinni wprowadzać dziecku wacików do ucha! To obce ciało w uchu, a jeśli do tego rodzic doda na watę „jakieś krople na ucho”, to lekarz nie będący laryngologiem wyposażonym w odpowiednie instrumentarium będzie miał spory problem z oceną błony bębenkowej.

 

Jakie są objawy ozuś z rozróżnieniem na małe i starsze dzieci, i który symptom przesądza, że to na pewno ostre zapalenie ucha?

U niemowląt naszą uwagę powinny budzić: niepokój i płacz dziecka, nagłe przerywanie karmienia, pocieranie ręką małżowiny usznej, gorączka, luźniejsze stolce.

Starsze dzieci zwykle skarżą się na ból ucha o różnym nasileniu, kłopoty z przełykaniem, wymioty, czasem zawroty głowy. Rodzice sami mogą wdrożyć leczenie objawowe, czyli podać leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe (paracetamol, ibuprofen) i poić dziecko. Przy braku poprawy i narastających objawach choroby na pewno należy udać się z dzieckiem do lekarza, który poprowadzi dalszą kurację.

 

Czy pęknięcie błony bębenkowej w tej chorobie często się zdarza?

Perforacja błony bębenkowej, czyli jej samoistne pęknięcie występuje stosunkowo często w przebiegu ozuś. Uwolniona w ten sposób zawartość ucha środkowego pod postacią wycieku, czasem podbarwionego niewielką ilością krwi, wydobywa się na zewnątrz, co przynosi dziecku natychmiastową ulgę w cierpieniu. Zdarza się, że w pewnych sytuacjach wykonuje się nacięcie błony bębenkowej w celach leczniczych (paracenteza). Zabieg ów może wykonać jedynie laryngolog.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Powstałe w miejscu ropni zgrubienia tzw. bliznowce, może zmniejszyć chirurg plastyczny.

Zabliźnianie się rany po cesarskim cięciu

Blizna po cesarskim cięciu wiąże się z bólem i stresem, zwłaszcza gdy na nie zagojonej jeszcze ranie pojawiają się małe ropnie. Na szczęście nie zawsze muszą być one oznaką poważnego stanu zapalnego.

czytaj

Dr n.med. Urszula Zdanowicz ze swym synkiem Władusiem

Jakiej pomocy udzielić dziecku, które doznało urazu i być może skręciło lub złamało nogę?

Jeśli dziecko przewróciło się i płacze, ale wstaje, przestaje płakać, łatwo odwrócić jego uwagę, a na nodze czy ręce nie widać śladu opuchlizny, najpewniej nic złego się nie stało. Kluczowa jest tutaj obserwacja zachowania poszkodowanego maluszka.

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj