Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Próchnica przyczynia się do schorzeń również poza jamą ustną

Chodzi nie tylko o ładny uśmiech, ale i o zdrowe serce

O chorobach spowodowanych przez bakterie próchnicowe rozmawiamy z Krzysztofem Łozą, stomatologiem

Na zębach już po pięciu minutach od ich dokładnego oczyszczenia, osadzają się pierwsze bakterie, które mogą być potencjalnym źródłem zakażenia nie tylko dla zębów.

Fot. iStockphoto

Na zębach już po pięciu minutach od ich dokładnego oczyszczenia, osadzają się pierwsze bakterie, które mogą być potencjalnym źródłem zakażenia nie tylko dla zębów.

 

Czyli należy leczyć zęby mleczne i dbać o nie tak samo jak o stałe?

Oczywiście. Prawidłowe nawyki higieniczne nabyte jak najwcześniej pozwolą na jak najdłuższe utrzymanie zębów mlecznych w dobrym stanie, aż do momentu ich wymiany na stałe. Dziecko od momentu wyrżnięcia się pierwszego ząbka, powinno odwiedzać dentystę co 6 miesięcy, a czasami nawet częściej. Pierwsze wizyty na ogół polegają na nauczeniu dziecka jak zadbać o zdrowie jamy ustnej. Lekarz powinien pokazać jak myć zęby i zmotywować do codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Zęby należy czyścić po każdym posiłku, a gdy nie ma takiej możliwości, należy wypłukać usta wodą bądź zjeść pokarmy oczyszczające, np. marchewkę. Rodzic powinien pomagać kilkulatkowi w utrzymaniu higieny jamy ustnej, gdyż dziecko samo nie umyje zębów poprawnie. Nitkę dentystyczną poleca się dopiero starszym dzieciom, po 10. roku życia, gdyż dopiero wtedy będą potrafiły z niej korzystać i nie zrobią sobie krzywdy.

 

* Krzysztof Łoza, stomatolog z warszawskiego gabinetu Soldent przy ul. Spiskiej 2A

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Powiększone węzły chłonne przy infekcjach i sprawiają ból

Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór

Powiększone węzły chłonne u dziecka to zazwyczaj objaw choroby. Mogą wskazywać na niegroźną infekcję, choroby zakaźne czy nawet nowotwory.

czytaj

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj