Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Próchnica przyczynia się do schorzeń również poza jamą ustną

Chodzi nie tylko o ładny uśmiech, ale i o zdrowe serce

O chorobach spowodowanych przez bakterie próchnicowe rozmawiamy z Krzysztofem Łozą, stomatologiem

Na zębach już po pięciu minutach od ich dokładnego oczyszczenia, osadzają się pierwsze bakterie, które mogą być potencjalnym źródłem zakażenia nie tylko dla zębów.

Fot. iStockphoto

Na zębach już po pięciu minutach od ich dokładnego oczyszczenia, osadzają się pierwsze bakterie, które mogą być potencjalnym źródłem zakażenia nie tylko dla zębów.

 

Czyli należy leczyć zęby mleczne i dbać o nie tak samo jak o stałe?

Oczywiście. Prawidłowe nawyki higieniczne nabyte jak najwcześniej pozwolą na jak najdłuższe utrzymanie zębów mlecznych w dobrym stanie, aż do momentu ich wymiany na stałe. Dziecko od momentu wyrżnięcia się pierwszego ząbka, powinno odwiedzać dentystę co 6 miesięcy, a czasami nawet częściej. Pierwsze wizyty na ogół polegają na nauczeniu dziecka jak zadbać o zdrowie jamy ustnej. Lekarz powinien pokazać jak myć zęby i zmotywować do codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Zęby należy czyścić po każdym posiłku, a gdy nie ma takiej możliwości, należy wypłukać usta wodą bądź zjeść pokarmy oczyszczające, np. marchewkę. Rodzic powinien pomagać kilkulatkowi w utrzymaniu higieny jamy ustnej, gdyż dziecko samo nie umyje zębów poprawnie. Nitkę dentystyczną poleca się dopiero starszym dzieciom, po 10. roku życia, gdyż dopiero wtedy będą potrafiły z niej korzystać i nie zrobią sobie krzywdy.

 

* Krzysztof Łoza, stomatolog z warszawskiego gabinetu Soldent przy ul. Spiskiej 2A

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • wojtaszek | 02-01-2015 15:42:50

  Próchnica nie leczona powoduje nie tylko utratę zębów, choroby dziaseł ale może być przyczyną np. zapalenia mięśnia sercowego a znam przypadek zachorowania na sepsę w wyniku tragicznego stanu uzębienia. Warto dbać o zęby nie tylko ze względów estetycznych ale przed wszystkim zdrowotnych. Zęby są dla nas niezbędne również w procesie przeżuwania jedzenia.
 • kasztanka2 | 09-01-2015 10:05:56

  O tym jak straszny jest stan uzębienia już przedszkolaków dowiedziałam się niedawno. W grudniu synek miał wigilię i jednocześnie pasowanie na przedszkolaka - pierwsza taka impreza, na której śpiewał i tańczył wraz z innymi dziećmi dla publiczności czyli rodziców. Po części artystycznej rodzice i dzieci zebrały się na mały słodki poczęstunek i wtedy właśnie zauważyłam, że chłopiec siedzący z na...
 • donnavito | 16-01-2015 00:27:36

  Mój znajomy miał pokrzywkę na całym niemal ciele i spuchniętą twarz od próchnicy zęba, zrobił wszystkie testy alergiczne , które wyszły dobrze, itp. i alergolog go oświecil, ze bakterie z zęba mogły wywołac taka reakcje organizmu.

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

W pierwszym trymestrze ciąży aż 90 procent kobiet odczuwa bóle brzucha.

Różne bóle brzucha w ciąży

Nie każdy ból brzucha w ciąży musi świadczyć, że dzieje się coś złego. Ale żadnego nie wolno lekceważyć. Każdy rodzaj bólu powinien być skonsultowany z lekarzem, bo nigdy nie wiadomo, co jest jego przyczyną.

czytaj

Czasem czerwone  pajączki  pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Podczas zatrzymywania laktacji, dziecko przystawiamy na krócej do piersi, tak, by pierś nie do końca była opróżniana.

Zatrzymanie laktacji. Farmakologiczne i naturalne

Powrót do pracy, kłopoty ze zdrowiem, bariery psychologiczne czy inne powody mogą zmusić kobietę do podjęcia się zatrzymania laktacji wcześniej niżby chciała. Jak to zrobić, aby organizm kobiety i jej dziecko dobrze to znieśli? O czym może świadczyć mleko...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj