Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Zgaga w ciąży

Choć nie groźna, bardzo nieprzyjemna

Zgaga to typowa dolegliwość ciążowa, choć nie wszystkie kobiety w równym stopniu ją odczuwają. Piekący ból w przełyku a w ustach przykry kwaśno-gorzki posmak dręczy niektóre kobiety już w początkach ciąży. Inne, dopiero pod koniec. Jak zmniejszyć uciążliwość zgagi?

Przy tendencji do zgagi również owoce trzeba dozować np. winogrona zawierają zbyt dużo cukru, więc lepiej zjeść jabłko, najlepiej gotowane.

Fot. iStockphoto

Przy tendencji do zgagi również owoce trzeba dozować np. winogrona zawierają zbyt dużo cukru, więc lepiej zjeść jabłko, najlepiej gotowane.

 

Ranigast i migdały

Dyskomfort zgagi w ciąży można eliminować poprzez zażywanie niektórych leków: np. ranigastu (to betabloker, który nie szkodzi) i popularnych zawiesin: „reni” czy „manti”. Natomiast lepiej nie pić mleczka alugastrin, bo powoduje jeszcze większe zakwaszenie.

Na zgagę pomagają też migdały parzone (zalewa się je wrzącą wodą, aby obrać ze skórki), które można pogryzać. Można też pić na noc zawiesinę z siemienia lnianego. Ważny jest też tryb życia: po zjedzeniu posiłku nie powinno się od razu polegiwać, lepiej w spokoju posiedzieć, nie warto się tez schylać, bo wówczas łatwiej treść żołądka powraca do przełyku - radzi lekarka.

Czasem zgaga może być objawem choroby wrzodowej kobiety w ciąży, ale w tym okresie życia nie robi się diagnostyki (badania endoskopowego) ani nie można leczyć np. helicobactera pylori, bo terapia polega na podawaniu antybiotyków. Leczenie choroby można rozpocząć po porodzie.

Jedno jest pewne: zgaga nie ma nic wspólnego z włosami dziecka! Rozpowszechniony przesąd, który mówi, że kiedy maluch ma bujne owłosienie, matka cierpi na zgagę, a kiedy nie ma takich objawów, niemowlę będzie łyse, nie ma nic wspólnego z prawdą!

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Najczęściej u dzieci występują przepukliny pachwinowe – u 3 do 4,5 procent niemowląt, przy czym od 3 do 10 razy częściej pojawiają się u chłopców, niż u dziewczynek.

Przepukliny wrodzone u chłopców i dziewczynek

O przepuklinach wrodzonych pachwinowych i pępkowych u chłopców i dziewczynek, rozmawiamy z dr n. med. Andrzejem Zającem, specjalistą chirurgii dziecięcej.

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Naukę gry na skrzypcach i fortepianie dziecko powinno zacząć wcześnie - w wieku 6 lub 7 lat.

Talent muzyczny

Talent muzyczny nie jest czymś powszednim. Gdy zauważymy u malucha zainteresowanie muzyką, nie zakładajmy od razu, że wyrośnie z niego wirtuoz. To krok od dramatu.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj