Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Zgaga w ciąży

Choć nie groźna, bardzo nieprzyjemna

Zgaga to typowa dolegliwość ciążowa, choć nie wszystkie kobiety w równym stopniu ją odczuwają. Piekący ból w przełyku a w ustach przykry kwaśno-gorzki posmak dręczy niektóre kobiety już w początkach ciąży. Inne, dopiero pod koniec. Jak zmniejszyć uciążliwość zgagi?

Przy tendencji do zgagi również owoce trzeba dozować np. winogrona zawierają zbyt dużo cukru, więc lepiej zjeść jabłko, najlepiej gotowane.

Fot. iStockphoto

Przy tendencji do zgagi również owoce trzeba dozować np. winogrona zawierają zbyt dużo cukru, więc lepiej zjeść jabłko, najlepiej gotowane.

 

Ranigast i migdały

Dyskomfort zgagi w ciąży można eliminować poprzez zażywanie niektórych leków: np. ranigastu (to betabloker, który nie szkodzi) i popularnych zawiesin: „reni” czy „manti”. Natomiast lepiej nie pić mleczka alugastrin, bo powoduje jeszcze większe zakwaszenie.

Na zgagę pomagają też migdały parzone (zalewa się je wrzącą wodą, aby obrać ze skórki), które można pogryzać. Można też pić na noc zawiesinę z siemienia lnianego. Ważny jest też tryb życia: po zjedzeniu posiłku nie powinno się od razu polegiwać, lepiej w spokoju posiedzieć, nie warto się tez schylać, bo wówczas łatwiej treść żołądka powraca do przełyku - radzi lekarka.

Czasem zgaga może być objawem choroby wrzodowej kobiety w ciąży, ale w tym okresie życia nie robi się diagnostyki (badania endoskopowego) ani nie można leczyć np. helicobactera pylori, bo terapia polega na podawaniu antybiotyków. Leczenie choroby można rozpocząć po porodzie.

Jedno jest pewne: zgaga nie ma nic wspólnego z włosami dziecka! Rozpowszechniony przesąd, który mówi, że kiedy maluch ma bujne owłosienie, matka cierpi na zgagę, a kiedy nie ma takich objawów, niemowlę będzie łyse, nie ma nic wspólnego z prawdą!

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Powiększone węzły chłonne przy infekcjach i sprawiają ból

Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór

Powiększone węzły chłonne u dziecka to zazwyczaj objaw choroby. Mogą wskazywać na niegroźną infekcję, choroby zakaźne czy nawet nowotwory.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj