Tuż po urodzeniu noworodek przechodzi swój pierwszy w życiu sprawdzian. Może za niego otrzymać nawet 10 punktów!
Skala Apgar została opracowana przez amerykańską lekarkę, Virginię Apgar, na początku lat 50. ubiegłego stulecia. Skala Apgar służy do oceniania stanu zdrowia noworodków i jest powszechnie stosowana w wielu krajach na całym świecie.
Lekarz neonatolog, zaraz po przecięciu pępowiny łączącej dziecko z matką, bada i ocenia świeżo przybyłego na świat maluszka pod kątem pięciu aspektów i za każdy przyznaje od zera do dwóch punktów. Badanie wykonywane jest w ten sam sposób trzykrotnie - w pierwszej, trzeciej i dziesiątej minucie życia dziecka.
Badane są:
- kolor skóry (0 punktów, jeśli jest sine, 1 punkt jeśli jest częściowo sine i 2 punkty, jeśli skóra na całym ciele jest różowa),
- puls (0 punktów, jeśli puls jest niewyczuwalny, 1 punkt za puls poniżej 100 uderzeń na minutę i 2 punkty, kiedy jest wyższy niż 100),
- reakcja na bodźce (np. na wkładany do nosa lub gardła w celu odśluzowania cewnik – brak reakcji to 0 punktów, słaba reakcja – 1, a 2 dziecko otrzymuje, jeśli reaguje kaszlem bądź kichaniem),
- napięcie mięśniowe (0 punktów, jeśli ciało jest wiotkie, 1 za obniżone napięcie objawiające się m.in. przykurczonymi rączkami i nóżkami, 2 punkty za prawidłowe napięcie, o jakim świadczy ruchliwość całego ciała noworodka),
- oddychanie (brak oddechu - 0 punktów, 1 punkt, jeśli oddech jest, ale wolny lub nieregularny oraz 2 punkty za miarowy, wyraźny oddech, któremu często towarzyszy donośny płacz).
Skala Apgar: interpretacja
Sumę punktów zdobytych podczas tego sprawdzianu przez maluszka interpretuje się następująco:
8 do 10 punktów oznacza dobry stan noworodka,
4 do 7 to stan średni, często spowodowany ciężkim przebiegiem porodu,
3 i mniej to zamartwica, wymagająca natychmiastowej pomocy lekarzy. Każdy noworodek urodzony w stanie średnim i złym jest pod szczególną obserwacją lekarzy.
Badanie jest powtarzane, ponieważ poszczególne parametry zwykle poprawiają się już po upływie kilku minut. Słabszy wynik pierwszego badania o niczym więc nie przesądza, jeśli drugi i trzeci wynik są coraz lepsze. Jest wiele przypadków, że nawet dzieci które otrzymały 1 punkt w skali Apgar, rozwijają się zupełnie prawidłowo i po kilkunastu miesiącach nie ma żadnego śladu po ciężkim początku życia.
Wynik badania w skali Apgar odnotowywany jest w książeczce zdrowia dziecka wraz z innymi informacjami na temat noworodka, m.in. jego wagą urodzeniową czy długością ciała.
Modzelka8 | 16-02-2015 11:55:56
wojtaszek | 13-03-2015 21:38:54
gosiunia89 | 17-03-2015 12:21:48
basic2008 | 22-03-2015 22:06:40