Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Materacyk do łóżeczka dla niemowląt

Zdrowy kręgosłup od kołyski

Materacyk dla noworodka i niemowkaka powinien być dopasowany do łóżeczka, średnio twardy i z naturalnych surowców.

Dobry materacyk na ogół wystarcza dziecku aż do wyrośnięcia z łóżeczka, czyli na około 3 lata.

Fot. iStockphoto

Dobry materacyk na ogół wystarcza dziecku aż do wyrośnięcia z łóżeczka, czyli na około 3 lata.

Materace dla dzieci dostępne są najczęściej w dwóch wymiarach 120/60cm i 140/70 cm.

Materac dla dziecka, niezależnie od tego, w jakim rozmiarze jest kupowany, powinien przylegać ściśle do szczebelków lub boków łóżeczka na tzw. wcisk. — Dla małego kręgosłupa najlepszy jest materac średnio twardy, w którym po położeniu dziecka nie tworzą się wgłębienia w okolicy główki czy pupy. Dziecko musi spać na równej powierzchni, a nie pofałdowanej — mówi mgr Ewa Łukasik, starszy specjalista w Dziale Ocen i Certyfikacji Instytutu Matki i Dziecka.

— Dla noworodka najlepiej wybrać materacyk z łuski gryczanej, ponieważ nie uczula, jest przewiewny, więc nie nawilgnie, gdy dziecko się spoci i nie nagrzewa się — zauważa dr Maciej Brodowski, konsultant ds. ortopedii Enel-Med. Według niego, materace z tworzyw sztucznych mogą powodować uczulenie. Jako wypełnienie materacy stosowane są także:

- pianka lateksowa,

- pianka poliuretanowa mocno spieniona,

- kokos,

- trawa morska.

Jeśli dziecko nie ma uczulenia, można wybrać materace z innych niż gryka surowców.

 

Materacyk do łóżeczka dla niemowląt

Ważne jest także, by nowy materacyk był dobrze wywietrzony tzn. pozbawiony zapachów poprodukcyjnych lub tych, które zyskał w trakcie przechowywania go w foliowym, szczelnym worku. - Np. materacyk z łuski gryczanej najlepiej kupić zanim dziecko przyjdzie na świat i dobrze wywietrzyć — radzi Ewa Łukasik.

Kupując materac warto sprawdzić czy jest wykonany z bezpiecznych materiałów, czy producent zrobił badania potwierdzające odpowiednią jakość użytych surowców i czy sprawdził jego walory użytkowe tzn. sprężystość, odporność na odkształcenia i zniszczenie. Niektóre wyroby mają atest Państwowego Zakładu Higieny (PZH), który świadczy o bezpieczeństwie higienicznym surowców zastosowanych w produkcji materaca. Posiadanie atestu nie jest konieczne. Często producenci posługują się także świadectwem Eko-tex, który poświadcza dokładnie to samo co atest PZH.

— Na metce wyrobu powinny znajdować się informacje nt. wykorzystanych surowców, wymiarów wyrobu, przeznaczenia, przepis prania pokrowca i przede wszystkim dane producenta odpowiadającego za wyrób. Często podawane są także informacje nt. antyalergiczności materacy, ale nie zawsze potwierdzone przeprowadzonymi badaniami — mówi Ewa Łukasik.

Najlepiej, żeby każde dziecko miało nowy materac, a jeśli już musi mieć po innym dziecku, to taki, który nie stracił swojej sprężystości. Trzeba pamiętać, że poprzednie dziecko nie tylko spało na swym materacu, ale też uczyło się wstawać i stawiać pierwsze kroki.

Dobry materacyk na ogół wystarcza dziecku aż do wyrośnięcia z łóżeczka szczebelkowego, tzn. do około 3. roku życia. W tym czasie materac należy często obracać i przekładać na drugą stronę, by zapobiec utrwaleniu się wgnieceń. — Gdy zauważymy trwałe wgłębienia, powinniśmy kupić dziecku nowy materac, bowiem kształtujący się kręgosłup podatny jest na skoliozę i nieodpowiednie napięcie mięśniowe na poszczególnych jego odcinkach — radzi Ewa Łukasik.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: iskierka81.

Komentarze

  • owieczka78 | 11-06-2021 15:12:48

    Dla dziecka kupiłam z Sovea Baby jest dwustronny , oddychający,– antyalergiczny i antyseptyczny , wygodny jest.
  • Ania888 | 08-07-2021 10:35:53

    Bardzo dobry materac dla dzidziusia to ten Mam go i gorąco polecam
  • Ania888 | 31-03-2022 10:10:34

    . Mamy dla naszego malucha materacyk lateksowy- dokladnie ten model
  • MartaKoska | 27-05-2022 14:36:56

    Najlepszy materac jest chyba z pianki i gryki

Warto zobaczyć

Polecamy

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj