Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Dziecko nie musi być kosztowne

Wózek i łóżeczko z drugiej ręki

Ładne i praktyczne rzeczy dla dzieci nie muszą kosztować kroci. Zachęcamy – popytajcie znajomych. Co mają w domowych schowkach? Niektórzy wstydzą się wam zaproponować używane rzeczy lub sprzęt, żeby was nie urazić. Wierzcie - mogą oddać prawdziwe skarby. Za darmo, albo za grosze.

Maluchy tak szybko wyrastają z ubranek, że nie zdążą ich zniszczyć, dlatego warto przejrzeć szafę koleżanki, której dziecko jest starsze od naszego.

Fot. Monika Bajkowska

Maluchy tak szybko wyrastają z ubranek, że nie zdążą ich zniszczyć, dlatego warto przejrzeć szafę koleżanki, której dziecko jest starsze od naszego.

 

Zabawki z duszą

Przyznać muszę, że zabawki -pluszaki bardzo brzydną, jeśli przechodzą przez ręce wielu dzieci. Ale pudło z lalkami Barbie (po moich bratanicach), ubrankami dla nich, bucikami i lalkowym sprzętem – konie, szczotki do czesania, naczynka, są w świetnym stanie do dziś. Lalki eksploatowane od 4 lat przez moje dziewczynki , oczywiście, że nie wyglądają jak w sklepie z zabawkami, ale nie są zniszczone. - Czy możemy pobawić się naszymi starymi lalkami? – pytają zawsze moje bratanice, 19-letnia Marysia i 17-letnia Ola. Mała Tosia i Hela jak zahipnotyzowane siedzą z nimi przez godzinę na dywanie z wysypanymi z pudła skarbami. Małe mogłyby dłużej, dużym jednak się nudzi. – Ciociu, a zniszczyło się już to pudełko, w których my trzymałyśmy lalki? – pytają bratanice. Zniszczyło się. Ale zabawkijeszcze nie. Nieśmiertelne są też klocki lego i kolejka (szkoda, że nie elektryczna). Również w spadku przydźwigałyśmy karton z książeczkami dla dzieci. Wśród nich jest jedna z mojego dzieciństwa, moja ulubiona „Proszę słonia” Ludwika Jerzego Kerna.

 

Komisowe ubranka

Wiele razy pytałam w komisach czy w tym ubranku naprawdę chodziło jakieś dziecko. I zwykle słyszałam, że tak, to ubranko używane. Szybko do mnie dotarło, że dzieciom czasami jakąś rzecz zakłada się kilka razy i po prostu z niej wyrastają. U nas jest tak, że młodsza dziewczynka ma upatrzone ulubione przez nią ubranka starszej siostry i często dopytuje się, kiedy Tosia z nich wyrośnie. Tosia z kolei nie może się doczekać paczki z ubrankami po Zuzi, równo o rok starszej koleżanki.

Mój znajomy, kiedy urodził mu się drugi syn, wylicytował w Internecie komplet ubranek dla chłopca od 0 do 9 miesięcy. – Wylicytowałem paczkę, w której był zestaw 55 ubranek. Jest w niej wszystko, co potrzebne, nawet kurtka zimowa. Zapłaciłem 350 zł – opowiada Andrzej, tata 2,5-letniego Leopolda, 2-miesięcznego Anatola. Wszystkie ubranka były sfotografowane, ładne i co najważniejsze – zupełnie nie zniszczone. Andrzej podkreśla, że dzięki takim zakupom zaoszczędza czas i wydaje mniej pieniędzy.

 

Dajesz więcej, a taniej

Książki są drogie, a dzieci od małego powinny się z nimi zaprzyjaźnić. Dzięki książkom szybciej nauczą się ładnie mówić, łatwiej pojmą otaczający je świat, będą mieć rozbudzoną wyobraźnię. Warto więc zapisać dzieci do biblioteki. Gwarantuję, że spodobają im się wyprawy do niej. Dziecko samo będzie mogło wybrać książki, które je zaciekawią. U nas w domu jest to celebrowane wyjście. Ponieważ można wypożyczyć jednorazowo pięć książek , zdarza nam się czytać jakąś dodatkowo w bibliotece. Potem dzieci dźwigają bez mojej pomocy ( bo same chcą swoją porcję książek, ustalają, co czytamy najpierw.

Ważne jest też, by pamiętać , że dla dziecka najcenniejsze jest bycie z rodzicami i wspólne robienie różnych rzeczy. Założę się, że twoje dziecko zawsze wybierze wspólną wycieczkę rowerową zamiast płatnej lekcji tenisa z trenerem albo rysowanie farbami w domu pod twoim okiem zamiast płatnych zajęć plastycznych czy zabawę z tobą w bal księżniczek z waszą ulubioną muzyką zamiast płatnych zajęć umuzykalniających, na których możesz dwa razy w tygodniu zostawić dziecko. Pewne (potwierdzi to każdy psycholog dziecięcy), że nie tylko będzie taniej, ale i przyjemniej, a czas spędzony z dzieckiem zaprocentuje lepszymi waszymi relacjami w przyszłości.
 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • donnavito | 04-02-2015 23:32:16

    Wazne, by nie kupowac rzeczy niepotrzebnych tylko dlatego, ze gdzies w necie byla lista potzrebnych rzeczy, a tak naprawdę połowy nie użyjemy.
  • mikaa997 | 18-02-2015 10:22:09

    Kupując używane rzeczy zawsze patrzę czy można je porządnie umyć lub wyprać. Niegdy nie kupila bym np. używanej zabawki z grajacym wkładem której nie można prać.
  • Modzelka8 | 18-02-2015 21:54:33

    Ja kupowałam używane ubranka i oczywiście wszystkie prałam. Łóżeczko mieliśmy jeszcze po moim męzu tylko je odnowiliśmy. Czasem można też trafić na fajne ogłoszenia, że w okolicy niektóre mamy chcą oddać zabawki czy ubranka bo po prostu zawalają im miejsce a niektórym mogą się jeszcze przydać
  • Doris85 | 04-04-2015 18:23:48

    Dobrze jest spytać znajomych mających starsze dzieci czy nie chcą odsprzedać łóżeczka, ubranek czy wózka. Na portalach aukcyjnych również można trafić na okazje, gdzie za niewielką kwotę możemy kupić całe komplety ubranek - często bardzo mało używanych lub nowych. Dla mnie nie ma różnicy między ciuchem z markowego sklepu, a takim po innym dziecku. Można wszystko dokładnie wyprać i już mamy oszc...

Poczytaj również

Polecamy

Dzieci nie rodzą się potworami.To niektórzy rodzice robią z nich nieznośne istoty.

Niegrzeczne dziecko. Fatalne skutki błędów wychowawczych

Nie da się rozpieścić dziecka, które nie ukończyło dziewięciu miesięcy. Maluszek płacze tylko wtedy, gdy czegoś potrzebuje. Już ciut starsze dziecko używa płaczu by wymusić na mamie nieustającą obecność czy noszenie na rękach. Rozpoczyna się...

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj