Zdarza się, że już kilkumiesięcznym maluchom brzydko pachnie z buzi. Przyczyną nie musi być jakaś groźna choroba, ale lepiej skonsultować się z pediatrą i nie lekceważyć tej dolegliwości. Przyczyn nieprzyjemnego zapachu z ust może być bardzo wiele.
- Moja dwuletnia córeczka ma nieprzyjemny zapach z buzi. Lekarz powiedział, że albo to angina albo refluks żołądkowy, czytałam też, że to mogą być robaki – pisze mama jasko na jednym z internetowych forów. Mama fikoloka1 odpisuje: - Z moim synkiem był ten sam problem. Dodatkowo pochrapywał w nocy, ciągle narzekał, że boli go brzuch, ciekło mu z nosa. No i ten nieprzyjemny zapach z ust, mimo zdrowych, zadbanych ząbków. Diagnoza – refluks.
Zęby
Jakie mogą być przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust u dziecka? Często są to po prostu popsute ząbki, zaniedbanie higieny jamy ustnej albo problem z dziąsłami (zapalenie, pleśniawki, grzybica). Małym dzieciom, które mają choćby dwa ząbki, trzeba je myć, by nie hodować bakterii w buzi (są przyczyną brzydkiego zapachu) oraz, żeby przyzwyczaić dziecko do codziennej pielęgnacji zębów. Szczególnie wieczorem trzeba dokładnie wymyć dziecku zęby.
Migdałki
Jeśli wizyta u dentysty nie rozwiąże problemu, pediatra może dziecko wysłać do laryngologa, by obejrzał migdałki. Często powiększone migdały lub przerośnięty trzeci migdał i osiadające na nich bakterie powodują brzydki zapach z buzi dziecka. Jeśli to nie migdałki, warto zrobić wymaz z gardła i sprawdzić, czy w gardle dziecka nie ma np. gronkowca albo innej bakterii lub grzyba. Grzyby i bakterie w przewodzie pokarmowym mogą powodować nieprzyjemny zapach.
Katar
Gęsty żółtozielony katar (czyli ropno-bakteryjny) też brzydko pachnie. Przy takim katarze nie ma senesu stosować np. roztworu z soli morskiej do płukania i czyszczenia nosa. Często jego przyczyną jest infekcja bakteryjna albo alergia. Na tę pierwszą pediatra raczej na pewno przepisze antybiotyk (jeśli są też inne objawy: gorączka powyżej dwóch, trzech dni, ból gardła, kaszel).
Dieta
- Przyczyna brzydkiego zapachu może tkwić w diecie fermentacyjnej. Nadmiar czegokolwiek w diecie, począwszy od mleka i słodyczy oraz indywidualny sposób trawienia też może powodować niemiły dla otoczenia zapach z ust dziecka – dodaje pediatra dr Wojciech Duchiński.