Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Pasy bezpieczeństwa w ciąży

Ratują dwa życia

Polskie prawo zezwala kobietom w widocznej ciąży na nieużywanie pasów bezpieczeństwa, ale mimo to warto je zapinać. To najlepsze zabezpieczenie w razie wypadku czy kolizji.

Odcinek biodrowy pasów musi być zapięty pod brzuchem, nie na nim.

Fot. BE&W

Odcinek biodrowy pasów musi być zapięty pod brzuchem, nie na nim.

W Europie najwięcej zgonów nienarodzonych dzieci w wypadkach jest spowodowanych śmiercią lub obrażeniami matki doznanymi z powodu niezapięcia pasów.

Kobiety, które rezygnują z zapinania pasów tłumaczą, że w samochodzie mocno zapierają się nogami i rękami, jednak nie wiedzą, że w razie zderzenia z niewielką prędkością 50 km/h, ich ciało uderzy w przeszkodę z siłą trzech ton! Ręce i nogi nie wytrzymają takiego nacisku, natomiast pasy - tak. W najgorszym razie, jeżeli pasy wywołają poronienie, ocalą matkę.

Pod brzuchem a nie na nim

Ważne jest także prawidłowe zapinanie pasów. Prowadzący kursy bezpiecznej jazdy Mariusz Stuszewski podkreśla, że odcinek biodrowy pasów musi być zapięty pod brzuchem, nie na nim. Pas musi opierać się na kości miednicy, wtedy - w razie wypadku - nie miażdży brzucha ani klatki piersiowej.

Niektóre panie, narzekając na uciskający podbrzusze pas biodrowy, korzystają tylko z odcinka ramieniowego pasa bezpieczeństwa. W razie zderzenia czołowego zapobiegnie on obrażeniom górnej części tułowia, jednak pod wpływem siły bezwładności biodra zsuną się z fotela. Skutek? Połamane kolana lub uszkodzone stawy biodrowe po uderzeniu nóg w deskę rozdzielczą lub oparcie fotela.

Siedzące z przodu na miejscu pasażera kobiety ciężarne chronione są także przez poduszki powietrzne. Nie ma powodu do wyłączania ich. Zadaniem airbagów zamontowanych w desce rozdzielczej jest odizolowanie głów pasażerów od przedniej szyby i zmniejszenie napięcia pasów bezpieczeństwa. W razie zderzenia styka się z nimi klatka piersiowa i głowa.

Ciężarny kierowca

Natomiast kobieta w ciąży za kierownicą ma znacznie mniej miejsca. Poduszka rozwija się pomiędzy brzuchem prowadzącej i kierownicą, więc w razie odpalenia airbagu jego dół może uderzyć w brzuch ciężarnej i wywołać poronienie.

Przedstawiciel Szkoły Jazdy Renault Zbigniew Weseli podkreśla, aby kobiety siadały jak najdalej od kierownicy, ale jednocześnie trzymając dłonie na kierownicy w pozycji kwadrans po dziewiątej, miały ręce lekko zgięte w łokciach. Przypomina, że siadając za kierownicą każdy powinien ustawić fotel tak, aby przy wciśniętym do oporu sprzęgle miał nogę lekko ugiętą w kolanie.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • mikaa997 | 10-02-2015 15:54:41

    Dokładnie! pasy chronią nas i brzuszek nie tylko przy wypadku ale nawet przy ostrym hamowaniu! Dla mnie pasy bezpieczeństwa to obowiązek nawet w ciąży
  • Modzelka8 | 16-02-2015 11:33:19

    Ja również jeździłam w pasach bezpieczeństwa. Zakładałam je tak żeby leżały pod brzuszkiem a nie na nim. Tylko w ostatnim miesiącu zrezygnowałam z ich używania, ale wtedy już mało jeździłam samochodem.
  • joanka106259 | 22-02-2015 18:45:07

    Ja zapinam pasy, ale po przeczytaniu artykułu bardziej będę pilnowała, aby pas był pod brzuchem, bo czasem miałam na brzuchu.Mnie pas nie uciska a brzuszka już kawał mam. Co do kwestii ciężarnej za kierownicą czytałam też, aby ustawiać kierownicę tak,aby skierować poduszkę na klatkę piersiową a nie brzuch, żeby w razie "wystrzału"nie uderzyła w brzuch.
  • Doris85 | 01-04-2015 22:33:56

    Ja również zawsze zapinam pasy. I jeśli to ja jestem kierowcą - nie ruszę dopóki wszyscy pasażerowie ich nie zapną. A w razie jakby pas zsuwał się z brzucha, albo uciskał - zawsze można nabyć specjalne adaptery. Kosztują niewiele, a mogą bardzo ułatwić bezpieczne podróżowanie.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj