Przez pierwsze miesiące życia dziecko jest często i regularnie oglądane przez pediatrę, choćby podczas wizyt w przychodni towarzyszących obowiązkowym szczepieniom. Jeśli któregoś dnia lekarz powie ci, że dziecko ma obniżone napięcie mięśniowe i konieczna jest wizyta u dziecięcego neurologa, nie panikuj!
Potrzeba konsultacji z neurologiem może przestraszyć rodziców maleńkiego dziecka. Zaburzenia neurologiczne kojarzą się bowiem z poważnymi dolegliwościami. Napięcie mięśniowe (wzmożone lub osłabione) nie ma wpływu na rozwój umysłowy dziecka. Jednak nie można go lekceważyć: konsekwencje problemów z napięciem mięśniowym to gorszy rozwój fizyczny dziecka, kłopoty z nauką samodzielnego siedzenia, chodzenia, raczkowania, stania czy chodzenia. Na szczęście nieprawidłowe napięcie mięśniowe wymaga jedynie odpowiedniego zestawu ćwiczeń, które systematycznie powtarzane, przywracają dziecku właściwe napięcie mięśni.
Oczywiście, nie możesz bagatelizować opinii pediatry. Koniecznie skontroluj dziecko u neurologa. Uszkodzenie układu nerwowego łatwo wykryć (lub wykluczyć) za pomocą badania USG. U niemowląt można uzyskać bardzo dokładny obraz struktur mózgu - służy temu USG przezciemiączkowe. Badanie trwa krótko, jest całkowicie bezbolesne i nieszkodliwe dla dziecka, a nieocenione dla lekarza.
Obniżone napięcie mięśniowe u niemowląt
Neurolog na pewno powie ci, że w pierwszych miesiącach życia układ nerwowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Impulsy nerwowe z mózgu do mięśni mogą nie przepływać właściwie. Kora mózgowa czasami hamuje przepływ impulsów zbyt mocno, co objawia się osłabionym napięciem mięśniowym. Jeśli hamuje je niedostatecznie, to pojawia się wzmożone napięcie.
Obniżone napięcie mięśniowe mają najczęściej wcześniaki, które są słabsze i mogą rozwijać się fizycznie trochę wolniej niż ich rówieśnicy urodzeni w terminie z normalną wagą.
Na szczęście układ nerwowy u maluchów jest bardzo plastyczny i można stymulować go zwykłą fizjoterapią, by wyrównać pracę mięśni. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom koryguje się asymetrię w postawie i w ruchach, a w konsekwencji pozwala na prawidłowy rozwój mięśni.
Metody rehabilitacji
Są dwie popularne metody rehabilitacji. Pierwsza z nich to ogólnorozwojowa metoda NDT (skrót pochodzi od angielskiego Neuro Development Treatment ), czyli metoda Bobath. Proponuje ona taki zestaw ćwiczeń, które stymulują pozycje i ruchy dziecka oczekiwane w jego wieku (np. przygotowuje się dziecko do siadania, stawania, itd.).
Druga metoda to metoda Vojty.
Ćwiczenia w ramach metody Voity polega na tym, że przez uciskanie różnych punktów ciała pobudza się mózg do prawidłowej pracy.
Przy rehabilitacji nieprawidłowego napięcia mięśniowego często łączy się elementy obu tych metod tak, aby odpowiadały indywidualnym potrzebom dzieci.
Objawy obniżonego napięcia mięśniowego
Zbyt słabe napięcie mięśniowe możesz podejrzewać, jeżeli dziecko:
– ma trzy-cztery miesiące i podnoszone za rączki nie ciągnie za sobą główki (a ta opada do tyłu albo na boki);
– ma pół roku i nie siedzi ani nie próbuje usiąść, a posadzone przewraca się na bok;
– ma dziewięć miesięcy i jest zbyt wiotkie, by stać, nawet wtedy, gdy się je trzyma za rączkę.
Diagnoza rodzica może być na wyrost - problemy musi stwierdzić lekarz.
toja51 | 05-05-2009 16:06:33
elizabet77 | 31-01-2010 11:17:31
AnimaVilis | 26-02-2013 09:34:13
Anonimowy użytkownik | 15-02-2018 16:56:29