Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Wcześniaki urodzone po 1 maja otrzymają szczepionkę. Co z pozostałymi?

Ministerstwo uspokaja, że dyskryminacji nie będzie

Szansę na zaszczepienie przeciw wirusowi RS mają w 2013 roku wcześniaki urodzone po 1 maja – jeśli oczywiście spełnią inne kryteria i zostaną zakwalifikowane do programu lekowego. Neonatolodzy uważają, że szczepionka powinna być dostępna również dla wcześniaków urodzonych przed tą datą.


 

Czy wcześniaki urodzone przed 1 maja otrzymają szczepionkę przeciw wirusowi RS?

Fot. iStockphoto

Czy wcześniaki urodzone przed 1 maja otrzymają szczepionkę przeciw wirusowi RS?

Wirus RS uaktywnia się w listopadzie. U osób, które mają wydolny system odpornościowy wywołuje katar i kaszel. U młodszych dzieci wirus jest odpowiedzialny za większość infekcji dróg oddechowych, zaś u niemowląt jest najczęstszą przyczyną chorób takich jak zapalenie oskrzelików czy płuc.

Dla wcześniaków, które przyszły na świat kilka, a nawet więcej, tygodni przed terminem, zakażenie wirusem RS jest groźne, podobnie jak dla dzieci przewlekle chorych, z wadami serca czy mukowiscydozą.

Dlaczego do szczepienia kwalifikować się więc będą tylko wcześniaki urodzone 1 maja lub później? W programie lekowym zapisano, że dziecko w momencie rozpoczęcia „sezonu” zakażeń wirusem RS nie może mieć więcej niż 6 miesięcy. Ale lekarze zwracają uwagę, że choć rzeczywiście w listopadzie wirus atakuje częściej, nie znaczy to że nie może zaatakować poza sezonem. Ich zdaniem kryterium daty urodzenia jest czysto administracyjne, a o tym czy dziecko otrzyma szczepionkę czy nie powinny decydować kryteria medyczne – jednym z podstawowych jest to, w którym tygodniu ciąży urodziło się dziecko.

Okazuje się jednak, że są szanse na zmiany w programie lekowym. - To prawda, dziecko urodzone 30 kwietnia niczym nie różni się od tego urodzonego 1 maja. Pracujemy nad zmianami kwalifikacji do tego programu – mówił pod koniec kwietnia wiceminister Igor Radziewicz-Winnicki.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: szczepienia, szczepionka, wcześniak

Polecamy

Podczas zatrzymywania laktacji, dziecko przystawiamy na krócej do piersi, tak, by pierś nie do końca była opróżniana.

Zatrzymanie laktacji. Farmakologiczne i naturalne

Powrót do pracy, kłopoty ze zdrowiem, bariery psychologiczne czy inne powody mogą zmusić kobietę do podjęcia się zatrzymania laktacji wcześniej niżby chciała. Jak to zrobić, aby organizm kobiety i jej dziecko dobrze to znieśli? O czym może świadczyć mleko...

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Jeżeli dziecko nie ma jeszcze 150 cm wzrostu, według przepisów powinno siedzieć w foteliku lub na podstawce.

Jak przewozić starsze dziecko samochodem?

Tylko połowa dzieci w wieku powyżej czterech lat jest należycie przewożona w samochodach. Tymczasem do 12. roku życia o bezpieczeństwo dziecka należy dbać w szczególny sposób.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj