Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Wszy u niemowlęcia – czy to groźne?

Wesz ludzka może pasożytować na owłosionej skórze głowy. Niemowlęta rzadko zarażają się od siebie wzajemnie, ale źródłem wszawicy może być któryś z domowników. Jak wyleczyć szkraba z wszawicy i zapobiec dalszym zakażeniom?

Niemowlęta rzadko zarażają się od siebie wzajemnie, ale źródłem wszawicy może być któryś z domowników.

Fot. Materiał prasowy

Niemowlęta rzadko zarażają się od siebie wzajemnie, ale źródłem wszawicy może być któryś z domowników.

Wesz głowowa (Pediculus humanus) to kilkumilimetrowy owad, który pasożytuje na owłosionej skórze głowy, żywiąc się ludzką krwią. Dorosły osobnik jest przezroczysty, ale po wypiciu krwi staje się brunatnobrązowy. Samica żyje około 10 dni, każdego dnia składając nie więcej niż 10 perłowych jaj. Po upłynięciu 1,5 tygodnia z jaja wykluwa się larwa, nazywana nimfą, która po kilkunastu dniach staje się dojrzała i gotowa do rozmnażania. O ile jaja umocowane są mocno u nasady włosa, o tyle dorosły osobnik ma sześć haczykowatych odnóży, dzięki którym nie tylko może swobodnie poruszać się po głowie niemowlaka, ale też przechodzić na jego ubranka, pościel i zabawki, zagrażając innym dzieciom i domownikom.

Wszawica u niemowlęcia – w poszukiwaniu źródła zakażenia

Wszawica, ze względu na sposób przenoszenia, występuje najczęściej latem lub w sezonie jesienno-zimowym u dzieci, które chodzą do przedszkola albo szkoły podstawowej. Wesz przedostaje się z jednej głowy na drugą, wszawicą zarazić się można także poprzez kontakt z takimi przedmiotami, jak grzebień, szczotka do włosów, ręcznik, szalik, chustka na głowę czy czapka. Prawdopodobne jest, że wszy przedostały się na głowę malucha od starszego rodzeństwa czy kuzynostwa albo od innych dzieci w żłobku. O zachorowaniu należy niezwłocznie poinformować najbliższe otoczenie brzdąca i zająć się leczeniem wszystkim domowników. Tylko w ten sposób uda się uniknąć dalszych zakażeń.

Leczenie wszawicy u kilkumiesięcznego dziecka

Niemowlęta i dzieci poniżej 2. roku życia, a także alergicy i astmatycy to ta grupa najmłodszych zarażonych wszawicą, nad którą należy czuwać szczególnie ostrożnie. Niemowlę nie powie Ci jeszcze, co mu dolega, ale znając swoją malutką pociechę, na pewno zorientujesz się, że coś jest nie tak. Chory szkrab drapie się po główce, a dolegliwościom towarzyszy płacz i rozdrażnienie. Między włoskami pojawiają się również czerwone kropki, czyli miejsca ugryzienia przez wesz ludzką. Kilkumiesięczne smyki mają delikatniejsze, rzadsze i krótsze włoski niż starsze dzieci, dlatego wszy i gnidy można znaleźć w ich czuprynkach dość szybko. Z kolei błyskawiczna reakcja gwarantuje łagodniejszy przebieg dolegliwości i jej łatwiejsze leczenie.

Jak zatem pozbyć się wszy i gnid? Przede wszystkim kurację zacznij od wizyty u pediatry lub dermatologa, a w domu codziennie przez okres około 10 dni wyczesuj niemowlakowi włoski i usuwaj jaja przyczepione do ich nasady. Użyj odkurzacza do wyczyszczenia podłóg, dywanów i miękkich mebli (w tym materaca w niemowlęcym łóżeczku), a w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza wypierz pościel, ubranka i pluszaki. Jeśli jakieś zabawki czy akcesoria nie nadają się do prania, na dwa tygodnie zamknij je szczelnie w foliowej torbie. Pamiętaj, że akcesoria do włosów powinnaś umyć w ciepłej wodzie z mydłem, a najlepiej w ogóle więcej z nich nie korzystaj.
Każda choroba niemowlęcia to dla niego ogromny dyskomfort, a dla jego opiekunów powód szczególnego zatroskania. Odpowiednio wcześnie zauważona i właściwie leczona wszawica mija po dwóch tygodniach. Ze względu na wiek i delikatny organizm niemowlęcia powinnaś jednak działać zgodnie z zaleceniami pediatry albo dermatologa.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: pasożyty

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Potliwość stóp może dokuczać także, gdy malec np. śpi, choć zdarza się to rzadko.

Potliwość stóp u dzieci. Leczenie, domowe sposoby

O poceniu się dziecięcych stóp rozmawiamy z Katarzyną Łukowską, pediatrą

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj