Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Czego zimą potrzebuje skóra dziecka

Ochrona i nawilżenie

Mroźne powietrze na zewnątrz i przesuszone w pomieszczeniach, duże różnice temperatur, podrażnienia tkaninami – to tylko niektóre powody, dla których skóra, bez względu na wiek, nie lubi zimy. Pielęgnacja skóry zimą, zarówno u dzieci jak i dorosłych, to wyzwanie. Im młodsze dziecko, tym większą uwagę trzeba poświęcić starannej ochronie delikatnej skóry. Zimą zaostrzają się też zwykle problemy skórne.


Zimą skóra dziecka potrzebuje szczególnie starannej i systematycznej pielęgnacji

Fot. Fotolia.pl

Zimą skóra dziecka potrzebuje szczególnie starannej i systematycznej pielęgnacji

Skóra małego dziecka jest o wiele bardziej delikatna niż skóra dorosłego – warto o tym pamiętać nie tylko wtedy, gdy słupek rtęci spada poniżej –10 st. C. Podczas dużych mrozów spacery z małymi dziećmi w ogóle nie są wskazane, ale i przy zaledwie kilkustopniowym mrozie skóra dziecka może ulec odmrożeniu. Jak najlepiej zadbać o dziecko i jego skórę, by zima nie kojarzyła się z problemami skórnymi?

Gdy planujemy spacer, najwięcej uwagi trzeba poświęcić twarzy dziecka. To z oczywistych względów najbardziej newralgiczne miejsce, nieosłonięte ubraniem, rękawiczkami, czapką. Nos, usta, policzki dziecka są nieosłonięte. Ale to nie znaczy, że muszą być bezbronne. Gdy temperatura spada (a już koniecznie, gdy wskazuje 0 stopni C lub mniej) trzeba sięgnąć po specjalny krem ochronny, produkowany z myślą o dzieciach. Kremy te produkowane są na bazie pantenolu i wosku pszczelego. Natłuszczają skórę dziecka, mają też filtry przeciwsłoneczne. Na wypadek tęższych mrozów, gdy wyjście jest konieczne (bo trzeba dziecko zaprowadzić do przedszkola czy żłobka) warto mieć w domu krem zapobiegający odmrożeniom (lub nałożyć na skórę dziecka grubszą warstwę kremu ochronnego). Uwaga! Taka ochrona przy dużych mrozach jest konieczna, nawet gdy „spacer” ma trwać 5-10 minut. Buzię dziecka najlepiej nakremować na kwadrans przed wyjściem z domu. Nie zapominajmy też o skórze warg – zimą pomadka z wazeliną, przeznaczona dla dziecka, powinna się znaleźć w torebce każdej mamy.

Ale ochrona skóry dziecka przed mrozami to tylko niewielka część zimowego wyzwania. Zimą skóra dziecka nawet bardziej niż na odmrożenia, narażona jest na przesuszenie i podrażnienia. Do przesuszenia skóry przyczynia się też mróz (mroźne powietrze jest suche) ale głównym winowajcą są kaloryfery i zbyt wysoka temperatura pomieszczeń – nie tylko mieszkań, ale też szkół, przedszkoli, żłobków. Suche powietrze wysusza śluzówki (to jedna z przyczyn częstych infekcji), wysusza też skórę. Podstawą pielęgnacji jest więc pilnowanie, by temperatura pomieszczeń nie przekraczała 20-21 stopni i utrzymywanie wilgotności powietrza na poziomie 40 proc.

Nie można zaniedbać również dbania o nawilżenie skóry, która przez dużą część dnia przykryta jest szczelnie warstwami odzieży (spodnie, rajstopy, bluzki z długim rękawem, bluzy no i oczywiście grube okrycia wierzchnie podczas spacerów). Kilka razy dziennie skóra dziecka doświadcza szoku termicznego (podczas ubierania i rozbierania). Nawet jeśli dziecko się nie poci, skóra reaguje na zmiany temperatur. Dlatego zimą do kąpieli dziecka, nawet tego które nie ma żadnych problemów ze skórą, najlepiej systematycznie stosować emolienty, które zapewniają właściwe nawilżenie skóry dziecka. Zaś po kąpieli na całe ciało trzeba nałożyć nawilżający balsam, emulsję czy krem – w zależności od tego, czego potrzebuje skóra dziecka.

Pamiętaj! Im dziecko młodsze, tym szybciej jego skóra zimą reaguje na wszystkie negatywne czynniki – takie jak mróz, przesuszone powietrze w pomieszczeniach czy gwałtowne zmiany temperatur. Ale i starsze, kilkuletnie dzieci, są narażone na odmrożenia czy nieprzyjemne konsekwencje przesuszenia skóry: zimą łatwiej o różnego rodzaju podrażnienia, kontaktowe wysypki. Utrzymanie skóry dziecka w dobrej kondycji zimą wymaga dbałości zarówno o ochronę jak i jej nawilżenie!


 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: laska, halina2159, teresa211186.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: skóra dziecka, skóra, kosmetyki dla dzieci

Komentarze

 • Modzelka8 | 15-02-2015 10:55:29

  My codziennie nawilżamy skórę maluszka oliwką, a zawsze przed wyjściem na spacer smarujemy buźkę kremem nawilżającym dla niemowląt
 • mamakrobatka | 18-02-2015 01:19:34

  A co z kremem na wysuszoną skórę? oliwa tylko? ja uzywam dermaveel. Bardzo pomógł mojej pocieszcze małej, tylko obawiam sie ze moze sie niedlugo skora przyzwyczaic i przestanie działać.
 • mikaa997 | 03-03-2015 10:22:11

  Słyszałam opinię, że oliwka zatyka pory dziecka i lepszym rozwiązaniem są balsamy nawilżające. Oliwkę powinno się stosować tylko w pierwszych tygodniach życia.
 • mamibis | 21-07-2016 12:36:09

  u mnie duża daje też to czego aktualnie używam do prania bo zauważyłam że część środków mi dzieciaki uczula i tyle, tak samo jak dla mnie proszki są bardziej drażniące od płynów, najczęściej zamawiam sobie w bardzo dobry płyn z vizira tylko ważne żeby był z Niemiec właśnie bo jakość nieporównywalna, rzeczy super doprane a ubranka nie podrażniają przy tym

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Jeśli kobieta ma określoną datę porodu, a nie rodzi, to tydzień po ustalonym terminie trzeba zrobić tzw. próbę porodu.

Przewodnik. Poród krok po kroku.

Nawet już w siódmym miesiącu warto trzymać spakowaną torbę do szpitala z potrzebnymi rzeczami. Przede wszystkim jednak należy przemyśleć pewne sprawy, aby poradzić sobie z sytuacją przed i w trakcie porodu, nie dać się zaskoczyć. Dobrze jest wiedzieć co...

czytaj

Decyzja o podjęciu leczenia niepłodności to pierwszy krok do przezwyciężenia komplikacji, które utrudniają lub czasem wręcz uniemożliwiają powiększenie rodziny.

Niepłodność u kobiet

Większość kobiet kwalifikujących się do procedury in vitro może wykorzystać do zapłodnienia pozaustrojowego swoje własne komórki jajowe. Niestety, nie każda pacjentka kliniki leczenia niepłodności posiada gamety, z których może powstać zarodek. Przy...

czytaj

Plaża w Platanias

Rodzinne wakacje na Krecie

Idealne wakacje to słońce, woda, plaża, basen, pyszne jedzenie, ciekawe miejsca do odwiedzenia. I najlepiej, żeby to wszystko nie kosztowało fortuny. No i żeby było bezpiecznie. Przy takich założeniach Grecja staje się oczywistym wyborem. Wakacje w Grecji...

czytaj

Twoje postanowienie na 2017 rok to:Zobacz wyniki ankiety, skomentuj