We wtorek, 13 listopada 2012 odbędzie się w Warszawie trzecia konferencja dla rodziców i opiekunów dzieci chorych na Atopowe Zapalenie Skóry. Spotkanie będzie poświęcone tematowi „AZS u dzieci z perspektywy dietetyki i psychologii”.
Konferencja odbędzie się w Centrum Bankowo-Finansowym „Nowy Świat” (ul. Nowy Świat 6/12, sala kinowa) w godzinach 10.00-15.00. O tym, jak ważne jest przy AZS zdrowe odżywianie się, oraz umiejętne wprowadzanie nowych produktów, opowiedzą dietetycy, zaś zaproszeni psychologowie będą mówić o związkach między kondycją psychiczną, poziomem stresu i przebiegiem choroby. Wyjaśnią też, jak poziom stresu rodziców oddziałuje na dzieci chore na AZS. Gościem specjalnym konferencji będzie prof. Anna Zalewska-Janowska.
Aby wziąć udział w konferencji z ekspertami wejdź na stronę www.haloatopia.pli zgłoś swój udział w spotkaniu.
Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą, nawracającą chorobą zapalną skóry, w 80 proc. przypadków powiązaną z alergią. Jego objawami są suchy, łuszczący się naskórek, zaczerwienienie i obrzęk, świąd oraz pieczenie skóry. Całkowite wyleczenie tej niezakaźnej choroby jest na razie niemożliwe – chory odczuwa jej skutki przez całe życie, nie jest też ostatecznie rozpoznana przyczyna tej choroby.
Choroba rozwija się najczęściej w wieku niemowlęcym. Ponad 60 proc. przypadków jest diagnozowanych w pierwszym roku życia. U większości pacjentów symptomy choroby samoistnie zanikają jeszcze w dzieciństwie lub najpóźniej pod koniec okresu dojrzewania, niemniej jednak coraz częściej obserwuje sie poważne reemisje choroby w wieku dojrzałym około 35-tego roku życia i później.
U dzieci chorych na AZS częściej stwierdza się zaburzenia emocjonalne i zaburzenia zachowania w porównaniu z dziećmi zdrowymi. Ciągłe zmaganie się z przewlekłą chorobą skóry utrudnia codzienne funkcjonowanie, wpływa na relacje z rówieśnikami i może odgrywać poważną rolę w rozwoju psychologicznym dziecka. Ponadto, uporczywy świąd, nasilający się w nocy, powoduje poważne problemy dziecka ze snem. Nieefektywność wysiłków zmierzających do poprawy stanu zdrowia dziecka powoduje u rodziców napięcia psychiczne, poczucie winy, frustrację, niechęć oraz bezradność, w wielu przypadkach prowadzące do stanów depresyjnych. Eksperci podkreślają, że te – i wiele innych czynników - mogą powodować u dziecka dodatkowy stres, który nasila objawy choroby.
AZS jest bowiem zaliczane do chorób psychosomatycznych – takich, na których przebieg istotny wpływ mają czynniki psychiczne. Dlatego terapią uzupełniającą stosowanie leków powinna być psychoterapia, co postuluje prof. Anna Zalewska-Janowska z Łodzi, założycielka pierwszej na świecie Katedry Psychodermatologii.
Z kolei dietetycy zwracają uwagę, że ciągle jest niedoceniana rola diety w leczeniu AZS. Elementem terapii jest przejście na dietę eliminacyjną, którą należy odpowiednio zbilansować, żeby nie pozbawić dziecka składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego rozwoju. Zdrowe odżywianie się może ponadto wzmocnić organizm i zmniejszyć objawy choroby. - Największym problemem w leczeniu AZS jest niedocenienie roli diety. Coraz więcej mówi się o zdrowym odżywianiu, odpowiednio skomponowanych dietach, mimo to wciąż często pomija się dietoterapię w procesie leczenia. Uwzględnienie dietoterapii w leczeniu AZS, chociażby jako sposobu wspomagania dotychczasowych metod farmakologicznych, z pewnością pozwoliłoby osiągnąć lepsze efekty lecznicze. Gdyby pacjenci mieli odpowiednią wiedzę na temat pokarmów zawierających histaminę, nie musieliby wydawać tylu pieniędzy np. na leki przeciwhistaminowe – uważa dietetyk Bożena Kropka.
Organizatorem konferencji jest Fundacja Alabaster. Portal eBobas.pl objął Projekt Halo! Atopia patronatem medialnym.