Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Zabawki. Bezpieczeństwo ważniejsze od ceny

Piłki pełne ftalanów

Wciąż ponad 80 proc. zabawek, dostępnych na europejskich rynkach, pochodzi z Chin i innych krajów azjatyckich. Bezpieczeństwo produktów nie jest tam, oględnie mówiąc, priorytetem w procesie produkcji. W 2013 roku wejdą w życie nowe przepisy tzw. dyrektywy zabawkowej z 2011 roku, która dotyczy wszystkich produktów, używanych przez dzieci poniżej 14. roku życia w czasie zabawy. Tym razem nowe przepisy określą dopuszczalny maksymalny poziom kadmu w zabawkach.

Zanim kupimy zabawkę, trzeba się jej przyjrzeć pod kątem bezpieczeństwa i zdrowia naszych dzieci.

Fot, BE&W

Zanim kupimy zabawkę, trzeba się jej przyjrzeć pod kątem bezpieczeństwa i zdrowia naszych dzieci.

Problem w tym, że dyrektywa nie eliminuje z rynku zabawek niebezpiecznych, z którymi dzieci nie powinny mieć nigdy nic wspólnego. Ich wprowadzanie do obrotu jest nielegalne, przedsiębiorca – w razie kontroli inspekcji handlowej – ma kłopoty, a jednak wystarczy wejść do zwykłego osiedlowego sklepiku z zabawkami importowanymi z Azji, by móc kupić np. zabawki, które śmierdzą jak gumowe buty. W miękkich gumowych piłkach może się znajdować nawet 30 proc. ftalanów, substancji odpowiedzialnych za zaburzenia hormonalne zarówno u dziewczynek jak i chłopców.

Rok temu Komisja Europejska rozpoczęła kampanię na rzecz bezpieczeństwa zabawek. W listopadzie europejczycy zaczynają bowiem robić przedświąteczne zakupy, których ważną częścią są prezenty dla dzieci - przede wszystkim zabawki.

Nawet jak w tym roku kampanii takiej nie będzie bądźcie czujni. Nauczcie się kupować bezpieczne zabawki . Na co zwracać szczególną uwagę? Przeczytajcie na eBobas.pl
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj