Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Zabawki. Bezpieczeństwo ważniejsze od ceny

Piłki pełne ftalanów

Wciąż ponad 80 proc. zabawek, dostępnych na europejskich rynkach, pochodzi z Chin i innych krajów azjatyckich. Bezpieczeństwo produktów nie jest tam, oględnie mówiąc, priorytetem w procesie produkcji. W 2013 roku wejdą w życie nowe przepisy tzw. dyrektywy zabawkowej z 2011 roku, która dotyczy wszystkich produktów, używanych przez dzieci poniżej 14. roku życia w czasie zabawy. Tym razem nowe przepisy określą dopuszczalny maksymalny poziom kadmu w zabawkach.

Zanim kupimy zabawkę, trzeba się jej przyjrzeć pod kątem bezpieczeństwa i zdrowia naszych dzieci.

Fot, BE&W

Zanim kupimy zabawkę, trzeba się jej przyjrzeć pod kątem bezpieczeństwa i zdrowia naszych dzieci.

Problem w tym, że dyrektywa nie eliminuje z rynku zabawek niebezpiecznych, z którymi dzieci nie powinny mieć nigdy nic wspólnego. Ich wprowadzanie do obrotu jest nielegalne, przedsiębiorca – w razie kontroli inspekcji handlowej – ma kłopoty, a jednak wystarczy wejść do zwykłego osiedlowego sklepiku z zabawkami importowanymi z Azji, by móc kupić np. zabawki, które śmierdzą jak gumowe buty. W miękkich gumowych piłkach może się znajdować nawet 30 proc. ftalanów, substancji odpowiedzialnych za zaburzenia hormonalne zarówno u dziewczynek jak i chłopców.

Rok temu Komisja Europejska rozpoczęła kampanię na rzecz bezpieczeństwa zabawek. W listopadzie europejczycy zaczynają bowiem robić przedświąteczne zakupy, których ważną częścią są prezenty dla dzieci - przede wszystkim zabawki.

Nawet jak w tym roku kampanii takiej nie będzie bądźcie czujni. Nauczcie się kupować bezpieczne zabawki . Na co zwracać szczególną uwagę? Przeczytajcie na eBobas.pl
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • konaro167 | 23-10-2014 15:08:10

    Dlatego ja jestem zdecydowanym przeciwnikiem dawania małym dzieciom drobnych klocków i części. Sam miałem taką sytuację, że dziecko zachłysnłęło się drobnym elementem, na szczęście nic się nie stało.
  • Bernadetka | 17-03-2021 09:23:58

    Ja też uważam, że klocki powinno dawać się dzieciom od pewnego wieku, kiedy już mamy pewność, że nie będzie ich wsadzać do buzi. Generalnie klocki to bardzo fajna i kreatywna zabawka, polecam poczytać ciekawostki o klockach lego – Lego Masters Daniel i Wiktor Korcz , myślę, że warto wiedzieć takie rzeczy mając w domu dzieci w wieku około 6-8 lat, bo to chyba wtedy najbardziej kręci je zabawa kl...
  • Anonimowy użytkownik | 18-03-2021 12:47:42

    Ja swojemu 3-letniemu synkowi kupiłem fajny basenik z kulkami ,jak się cieszył maluszek .zakupiłem to ze strony:
  • kamyki_80 | 19-04-2021 09:06:24

    Ja wykonałam pluszaki sama Kupiłam miłą w dotyku tkaninę, trochę wypełniacza i wg własnej wizji uszyłam misie bez zbędnych guzików, które mogą stać się niebezpieczne i wiązać z ryzykiem połknięcia.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Zwłaszcza po zajęciach na basenie dzieci skarżą się, że mają zatkane ucho. Nawet wtedy nie wolno grzebać dziecku w uchu!

Zatkane ucho u dziecka

To dotyczy dzieci w każdym wieku: – Rodzice nie powinni grzebać w uchu dziecka, a czyszczenie ucha po kąpieli powinno polegać tylko na delikatnym jego wycieraniu ręcznikiem i to tylko na taką głębokość, na ile mały palec dziecka sięga w głąb małżowiny...

czytaj

Aspiryna, która działa atnyprostaglandynowo albo lek no-spa zmniejszają ból menstruacyjny. Niektóre kobiety doznają ulgi po ibuprofenie czy ibumaksie, niesteroidowych lekach przeciwzapalnych.

Menstruacja. Bolesna, zbyt obfita lub zbyt skąpa, nieregularna

Bolesne miesiączki często mijają po pierwszym porodzie, z dwóch powodów: mechaniczne rozciągnięcie mięśnia macicy sprawia, że nie wraca on do kondycji sprzed porodu, co ułatwia przepływ krwi, no i układ hormonalny jest w pełni dojrzały.

czytaj

W pierwszym trymestrze ciąży aż 90 procent kobiet odczuwa bóle brzucha.

Różne bóle brzucha w ciąży

Nie każdy ból brzucha w ciąży musi świadczyć, że dzieje się coś złego. Ale żadnego nie wolno lekceważyć. Każdy rodzaj bólu powinien być skonsultowany z lekarzem, bo nigdy nie wiadomo, co jest jego przyczyną.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj