Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Dlaczego dzieci podbierają rodzicom pieniądze? Jak reagować?

Nie można udawać, że nic się nie dzieje

0 tym, dlaczego dzieci podbierają pieniądze i jak należy reagować, gdy je na tym przyłapiemy, rozmawiamy z Radosławem Kaczanem, psychologiem

Na ogół, jeśli dziecko uczestniczy w podejmowaniu rodzinnych decyzji, to ma poczucie, że rodzinny budżet, to też jego sprawa.

Fot. iStockphoto

Na ogół, jeśli dziecko uczestniczy w podejmowaniu rodzinnych decyzji, to ma poczucie, że rodzinny budżet, to też jego sprawa.

Dlaczego dzieci zaczynają okradać swoich najbliższych?

To zależy od tego jaka jest w domu sytuacja finansowa i na co pieniądze są przeznaczane. Jeśli dziecko potrzebuje pieniądze na używki albo nieakceptowane przez rodziców słodycze, fast-foody, wie, że pieniędzy nie dostanie. I wtedy kradnie.

 

Ale nie każde?

Na ogół, jeśli dziecko uczestniczy w podejmowaniu rodzinnych decyzji, jest pytane o opinię albo bierze się jego zdanie pod uwagę w rozmaitych kwestiach, to ma poczucie, że rodzinny budżet, to jest coś w czym ono także partycypuje. Jeśli zaś 10-latek nie może o niczym decydować, może nie mieć zaufania do rodziców i zaczynie kraść, próbując coś dla siebie zagarnąć. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jak wychowywać dziecko, by nie kradło. Na pewno potrzebna jest uwaga dorosłych, szczere rozmowy i ustalenie jasnych zasad, których wszyscy domownicy będą przestrzegać. Jeśli maluch widzi, że mama bierze z portfela taty pieniądze, bądź też podbiera je bez pytania ze skarbonki syna czy córki, może uznać, że tego typu zachowanie jest dopuszczalne. I może podobnie postępować.

* Radosław Kaczan, psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie

Strona: 1 2 3 4
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Co piąte dziecko w wieku szkolnym ma problemy ze słuchem.

Nieleczone wady słuchu uniemożliwiają rozwój mowy

Wady słuchu dziecka mogą być wrodzone, wiązać się z czynnikami okołoporodowymi i mogą być nabyte. W grupie ryzyka są na pewno dzieci z rodzin, w których występują dziedziczne wady słuchu. Uwaga! Przyczynami wystąpienia głuchoty wrodzonej lub niedosłuchu...

czytaj

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Jeśli jest ciepło, niemowlę może mieć gołe stópki.

Jak dbać o stopy dziecka?

Gdy malec zacznie stawiać pierwsze kroki, czyli zwykle około 13-15 miesiąca, warto udać się z nim do ortopedy, który skontroluje pozycję ustawienia kości piętowej.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj