Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Rok płatnego urlopu. Warunek: dziecko urodzi się po 17 marca 2013

Dłużej z mamą lub tatą

1 września 2013 roku wchodzi w życie ustawa, która zmienia zasady urlopu macierzyńskiego i wprowadza nowy rodzaj urlopu - rodzicielski. W sumie mama lub tata z dzieckiem będą mogli przebywać nawet rok, a nie jak do tej pory pół roku. Z nowych przepisów cieszą się rodziny, których dziecko przyjdzie na świat 18 marca 2013 roku lub później.

1 września 2013 roku wchodzi w życie ustawa, która zmienia zasady urlopu macierzyńskiego i wprowadza nowy rodzaj urlopu - rodzicielski. Dotyczy to rodziców dzieci urodzonych nie wcześniej niż 18 marca 2013.

Fot. iStockphoto

1 września 2013 roku wchodzi w życie ustawa, która zmienia zasady urlopu macierzyńskiego i wprowadza nowy rodzaj urlopu - rodzicielski. Dotyczy to rodziców dzieci urodzonych nie wcześniej niż 18 marca 2013.

Skąd wzięła się data 18 marca jako graniczna dla prawa do wydłużonego urlopu? Nowe przepisy wchodzą w życie 1 września 2013 roku. Pierwotnie ministerstwo finansów zakładało, że roczny urlop macierzyński i rodzicielski będzie przysługiwał tym, których dziecko urodzi się tego dnia lub później. Jednak po oszacowaniu kosztów okazało się, że państwo stać na to, by objąć nowymi regulacjami również tych rodziców, którym w dniu 1 września będzie się kończył urlop na starych zasadach – tzn. mogą przedłużyć urlop o kolejne tygodnie. Nie dotyczy to tych, którym urlop skończy się wcześniej. Oni nie będą mogli skorzystać z nowych rozwiązań.

W tej chwili urlop macierzyński wynosi 20 tygodni podstawowych i cztery tygodnie dodatkowe. Od 1 września podstawowy wymiar urlopu macierzyńskiego będzie wynosił 20 tygodni podstawowych i sześć tygodni dodatkowych.

Kolejne 26 tygodni pracownik – matka lub ojciec – będą mogli wykorzystać w ramach urlopu rodzicielskiego. Co najważniejsze – urlop ten będzie również płatny – pracownik otrzyma 60 proc. swojego wynagrodzenia (urlop macierzyński przez pierwszych 26 tygodni będzie nadal płatny w 100 proc.).

Nowe prawo daje jeszcze inną możliwość: na minimum dwa tygodnie przed porodem rodzice mogą zadeklarować chęć wykorzystania obu urlopów w pełnym wymiarze. Wskazany w deklaracji rodzic, przebywający na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim, będzie otrzymywać przez całe 52 tygodnie 80 proc. wynagrodzenia.

Ważne! 52 tygodnie opieki nad dzieckiem przysługuje w przypadku, gdy urodzi się jedno dziecko. W przypadku porodów mnogich czas ten wydłuża się od 65 do nawet 71 tygodni.

 

Niezadowoleni rodzice

 

Rodzice dzieci, które urodziły się między 1 stycznia a 17 marca 2013 roku nie są zadowoleni z tego rozwiązania i szukają sposobów, by ich również objęły korzystne regulacje. „Matki pierwszego kwartału” organizują zbiórkę podpisów i domagają się, by Sejm znowelizował przepisy. Ich zdaniem powinny one obejmować wszystkie dzieci urodzone w 2013 roku.

Stąd też na oddziałach położniczych w ostatnich dniach przed graniczną datą panowała nerwowa atmosfera. Kobiety będące tuż przed rozwiązaniem starały się „namówić” dziecko, by nie spieszyło się na świat. Choć lekarze podkreślali, że mowy o opóźnianiu akcji porodowej nie mogło być, jednak w niektórych szpitalach, przekładano planowe cesarskie cięcia (cesarki przy wskazaniach medycznych do takiego rozwiązania ciąży wykonuje się zwykle w 38 tygodniu bez względu na to, czy są oznaki zbliżającego się porodu).

Od dziś, czyli od 18 marca 2013, biorąc pod uwagę długość urlopu macierzyńskiego i prawo do urlopu rodzicielskiego można rodzić!
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • wojtaszek | 25-11-2014 19:15:59

  Ja mogę cieszyć się macierzyństwem i opiekować swoim synkiem przez rok. Nie wyobrażam sobie powrotu do pracy po 6 miesiącach. Nie chciałabym tak małego dziecka oddać do żłobka. Uważam że mamy które nie objeła ustawa o wydłuzonym okresie urlopu rodzicielskiego słusznie się tego domagają. Ten pierwszy rok jest zarówno dla dziecka jak i matki najcudowniejszy i warto go spędzić razem.
 • wojtaszek | 15-01-2015 21:11:34

  Ja mogę się cieszyć rocznym pobytem z moim synkiem i uważam że każda mama powinna mieć możliwość bycia z maleńkim dzieckiem jak najdłużej. Dla dziecka czas jaki mu poświęcimy szczególnie podczas tych pierwszych lat jest ogromnie ważny i decyduje o jego rozwoju w przyszłości.
 • donnavito | 15-01-2015 23:17:31

  Jestem wdzieczna za te ustawę, choć powinien być to rok płatny w 100 %, ale i tak jest nieźle.
 • Doris85 | 05-04-2015 13:33:42

  W pierwszym roku życia dziecka wiele się dzieje, dlatego cieszę się z możliwości spędzenia z nim tego czasu. Z posiadaniem dziecka wiążą się spore wydatki, wiele mam przed porodem pracowało za najniższą krajową, więc dobrze, że takie urlopy są platne, ale powinny wynosić 100% zamiast 80.

Poczytaj również

Polecamy

Nawał mleczny rozpoznaje się po tym, że nagle piersi stają się nabrzmiałe, twarde, bolą przy dotykaniu. By nie doszło do zakażenia czy gorączki, należy odciągnąć nadmiar pokarmu.

Połóg. Co się dzieje z twoim ciałem?

Połóg trwa sześć tygodni i po tym czasie, z wyjątkiem piersi, którymi karmimy, wszystko powinno wrócić do normy. Podpowiadamy, jak radzić sobie z najczęściej występującymi dolegliwościami w czasie połogu.

czytaj

Dzieci nie rodzą się potworami.To niektórzy rodzice robią z nich nieznośne istoty.

Niegrzeczne dziecko. Fatalne skutki błędów wychowawczych

Nie da się rozpieścić dziecka, które nie ukończyło dziewięciu miesięcy. Maluszek płacze tylko wtedy, gdy czegoś potrzebuje. Już ciut starsze dziecko używa płaczu by wymusić na mamie nieustającą obecność czy noszenie na rękach. Rozpoczyna się...

czytaj

Czasami, aby zbić wysoką gorączkę, trzeba sięgnąć po więcej niż jeden lek przeciwgorączkowy. Ważne, by dwa leki stosować ściśle według wskazówek

Zasady stosowania ibuprofenu i paracetamolu w zbijaniu gorączki u dziecka

Na ogół gorączkę u dziecka daje się zbić już po pierwszej dawce leku. Zdarzają się jednak sytuacje – na przykład podczas trzydniówki, wirusowego zapalenia gardła czy anginy, gdy wysoką gorączkę udaje się zbić tylko na dwie, trzy godziny. Domowe sposoby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj