Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Dlaczego dzieci podbierają rodzicom pieniądze? Jak reagować?

Nie można udawać, że nic się nie dzieje

0 tym, dlaczego dzieci podbierają pieniądze i jak należy reagować, gdy je na tym przyłapiemy, rozmawiamy z Radosławem Kaczanem, psychologiem

Na ogół, jeśli dziecko uczestniczy w podejmowaniu rodzinnych decyzji, to ma poczucie, że rodzinny budżet, to też jego sprawa.

Fot. iStockphoto

Na ogół, jeśli dziecko uczestniczy w podejmowaniu rodzinnych decyzji, to ma poczucie, że rodzinny budżet, to też jego sprawa.

 

Co powiedzieć dziecku, gdy odkryjemy że podbiera nam pieniądze z portfela lub nie oddaje reszty? Niektórym rodzicom nie przeszkadza to, że dziecko zabiera drobne z zakupów. Przymykają oko. Czy słusznie?

Zawsze należy reagować. Dorośli mają różne podejście do pieniędzy. Jedni będą się obawiać najgorszego, tzn. że ich dziecko trafi do więzienia, inni nie będą robić zamieszania z tego powodu, bo uznają, że nic takiego się nie stało. Zawsze jednak należy spokojnie porozmawiać i spróbować dowiedzieć się, co kryje się za takim postępowaniem i na co wydawane są podbierane pieniądze. Kradzież bowiem przeważnie jest symptomem trudnej sytuacji wewnętrznej dziecka i może zwiastować poważne problemy, z którymi kilkulatek sam sobie nie poradzi.

Nie oczekujmy, że pociecha od razu powie, na co potrzebne są jej pieniądze. Jeśli wydaje je na własne potrzeby, np. na colę, fast-foody, bo rówieśnicy po lekcjach sobie kupują, to można ustalić jakieś rozwiązanie i np. od czasu do czasu dać kilka złotych. Warto też powiedzieć, że jeżeli dziecko będzie potrzebowało pieniędzy, powinno przyjść do mamy czy taty i powiedzieć o tym, zamiast wykradać je z portfela.

Siedmiolatek musi przyjąć do wiadomości, że nie wolno kraść i że pieniędzmi w domu rządzą rodzice. Jeśli rodziców na to stać, mogą ustalić, że dziecko będzie dostawało kieszonkowe. Warto też zastrzec, że zostanie cofnięte, jeśli dziecko znów przyłapiemy na kradzieży.
Oczywiście bez względu na powód z jakiego dziecko podbiera innym pieniądze, musi się dowiedzieć, że robi źle. Rodzic jasno musi zakomunikować dlaczego tego nie wolno robić, co będzie grozić za takie postępowanie i dlaczego się na to nie zgadza.


Czy dziecko powinno zwrócić rodzicom skradzioną kwotę?

Najpierw należy się zastanowić co zrobić i co najważniejsze, być potem konsekwentnym. Jeśli pociecha ma wyrównać skradzioną sumę ze swego kieszonkowego, niech oddaje np. w małych ratach, by nie dopuścić do sytuacji, że znów nie będzie miała pieniędzy i je ukradnie. Jeśli np. dziecko podbierało kwoty przeznaczone na rodzinny wyjazd lub kino, powinno być pozbawione właśnie tej przyjemności.

Strona: 1 2 3 4
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • joanka106259 | 17-02-2015 19:23:12

    Nasz synek zbiera pieniążki do swojej skarbonki, żeby móc sobie czasem kupić coś co by chciał. Zdarza się, że zostawimy gdzieś jakieś drobne pieniądze i wtedy przychodzi i pyta czy może je sobie wziąć do swojej skarbonki. Raz chciał wyciągnąć drobniaki z męża spodni, ale wytłumaczyliśmy, że tak nie można i teraz zawsze, gdy jakiś pieniążek trafi w jego rączki pyta czy może go wziąć. Wszystko za...
  • Doris85 | 05-04-2015 13:10:48

    Zawsze trzeba z dzieckiem dużo rozmawiać i uczyć je prawidłowych zasad postępowania. Takie zbieranie drobnych pieniążków przez małe dzieci jest bardzo dobrą nauką oszczędzania i ogólnego obchodzenia się z pieniędzmi. Uczymy dziecka gospodarności i tego, że pieniążki z nieba nie spadają i że czasem trzeba długo pracować, aby kupić wymarzoną rzecz.

Poczytaj również

Polecamy

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Powiększone węzły chłonne przy infekcjach i sprawiają ból

Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór

Powiększone węzły chłonne u dziecka to zazwyczaj objaw choroby. Mogą wskazywać na niegroźną infekcję, choroby zakaźne czy nawet nowotwory.

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj