Jajniki policystyczne, czyli wielopęcherzykowe niezależnie z jakich powodów, powinno się leczyć, aby organizm kobiety dobrze funkcjonował. W przypadku zaniedbania i nie leczenia PCOS może dojść do innych zaburzeń i chorób takich jak cukrzyca czy nadciśnienie.
Metody operacyjne
Wszystko zależy od zaawansowania choroby. Po wyregulowaniu miesiączki i przywróceniu prawidłowej owulacji kobiety z policystycznymi jajnikami mogą zajść w ciążę, pod warunkiem, że przypadłość nie jest wielka, a jajniki policystyczne nie są np. monstrualnie duże. W przypadku, kiedy farmakologiczne leczenie nie daje efektów, trzeba poddać się operacji, najlepiej laparoskopowo i za pomocą lasera. Podczas zabiegu wycina się fragment jajnika, co ułatwia potem jajeczkowanie.
- Warto podkreślić, że występowanie policystycznych jajników u pacjentek nie jest tak powszechne jakby się zdawało – częściej niepłodność ma inne przyczyny - mówi ginekolog. - Miałam kilka pacjentek z klasycznymi objawami PCOS, które nawet, jeśli nie chciały zajść w ciążę, to doskwierały im bóle z powodu rozrastających się cyst, kłopotliwe dla nich było pojawiające się owłosienie i zatrzymanie miesiączek. Bóle głowy, zatrzymanie wody w organizmie i ogólne złe samopoczucie – to objawy ogólnoustrojowych zaburzeń hormonalnych, które po jakimś czasie muszą wystąpić – tłumaczy dr Grażyna Komnata-Gajda. - Kobieta musi mieć prawidłowy cykl, aby prawidłowo funkcjonowały wszystkie inne narządy. Jeśli cykl jest nieuregulowany może dojść do poważnych chorób nie ginekologicznych takich jak np. cukrzyca czy nadciśnienie - przestrzega lekarka.
*Grażyna Komnata-Gajda, lekarz medycyny, specjalista ginekolog, położnik ze Szpitala Położniczo- Ginekologicznego Ujastek w Krakowie
Doris85 | 03-04-2015 09:07:35
anni | 30-12-2017 23:04:39
Kokoszka88 | 22-11-2018 12:04:24
Barbara70 | 02-07-2019 09:21:00