Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jak często kąpać niemowlę?

Dyspensa od czystości

Pielęgnacja noworodka i niemowlęcia jest niezwykle ważna. Czy można jednak przesadzić z czystością? U niektórych dzieci - tak!

Delikatna i niezwykle wrażliwa na alergeny skóra niemowląt może źle znosić codzienne moczenie w wodzie.

Fot. iStockphoto

Delikatna i niezwykle wrażliwa na alergeny skóra niemowląt może źle znosić codzienne moczenie w wodzie.

Naszym mamom i babciom bezwzględnie nakazywano codzienną kąpiel ich pociech. Obecnie podejście do tej kwestii nie jest już tak jednoznaczne. Stwierdzenie, że dziecko do ukończenia pierwszego roku życia nie potrzebuje kąpieli częściej niż 2-3 razy w tygodniu zyskuje ostatnio na popularności.

Zwolennicy codziennych kąpieli mówią o konieczności utrzymania higieny, przytaczają również inny argument - to dla nich jeden z wielu rytuałów, które porządkują świat dziecka, przez swoją powtarzalność przyzwyczajają malucha do pewnej regularności, wyraźną linią oddzielają pory na zabawę i sen. Według nich codzienna kąpiel powinna mieć ściśle wyznaczoną godzinę, tuż przed kolacją. Ma odprężyć i wyciszyć niemowlę, tak żeby po kolacji zapadło w błogi sen.

Nie dla wszystkich dzieci kąpiel jest jednak przyjemnością, a co za tym idzie nie zawsze relaksuje i działa jak środek nasenny. Delikatna i niezwykle wrażliwa na alergeny skóra niemowląt może źle znosić codzienne moczenie w wodzie. Często powtarzana kąpiel, zwłaszcza przy użyciu środków kosmetycznych, może też nadmiernie wysuszać skórę dziecka. Poza tym, wraz z wyimaginowanym często brudem, ścieramy też wierzchnią część delikatnego naskórka, niszcząc naturalną florę bakteryjną, która chroni mały organizm.
Dlatego właśnie coraz więcej specjalistów – położnych, pediatrów – zaleca kąpanie noworodków i niemowlaków co dwa, trzy dni, a w skrajnych przypadkach nawet raz w tygodniu. Takie podejście nie zwalnia jednak rodziców z konieczności codziennej pielęgnacji dziecka. Miejsca szczególnie narażone na zapocenie, jak fałdki na udach i koło szyi, pupa, która ma styczność z moczem i kałem, czy rączki u raczkujących niemowląt, powinny być regularnie przemywane. Utrzymanie tych newralgicznych miejsc w czystości nie wymaga jednak pełnej wieczornej kąpieli.

Warto więc przynajmniej co drugi dzień udzielić dyspensy sobie oraz dziecku i zrezygnować z kąpieli na rzecz szybkiej pielęgnacji, która zajmuje mniej czasu i z powodzeniem - na równi z kąpielą - może stać się rytuałem poprzedzającym sen. Nie należy z tym zbyt długo zwlekać, bo kiedy dziecko zacznie wracać do domu po spacerze umorusane od stóp do głów, z piaskiem we włosach, codzienna kąpiel, z której w pierwszym roku życia można zrezygnować, stanie się koniecznością.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Tzw. pozycja żabki sprzyja przebudowie i rozwojowi stawów biodrowych.

Stawy biodrowe. Dysplazja

Na sto dzieci kilkoro rodzi się z dysplazją stawu biodrowego, czyli ze źle ukształtowanym stawem biodrowym. Polega to na tym, że główka kości udowej nie pasuje do panewki albo panewka jest zbyt płaska. USG bioderek robi się dzieciom już w drugim miesiącu...

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj