Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Moczenie nocne

Suche prześcieradło po każdej nocy

Jeżeli nie ma szczególnych, rzadkich, uwarunkowań medycznych, z moczenia nocnego każde dziecko wyrasta w swoim czasie! Ponad 400 tys. dzieci w Polsce czasem moczy się w nocy. Czyli co trzecie dziecko w wieku 4 lat i co piąte dziecko w wieku 4-7 lat czasem robi siusiu do łóżka. U zdecydowanej większości dzieci, to normalny etap rozwoju.

Jeśli nauczmy się wspierać dzieci przechodzące fazę moczenia nocnego, pomożemy im wyjść z niej bez szwanku.

Fot. DryNites

Jeśli nauczmy się wspierać dzieci przechodzące fazę moczenia nocnego, pomożemy im wyjść z niej bez szwanku.

 

Błędy rodziców i opiekunów dzieci, które się moczą w nocy


Dorota Zawadzka, znana jako Superniania, mówi jednoznacznie: „Moczenie to nie tragedia – żaden powód do wstydu! Zawsze bardzo mocno podkreślam: To, że dziecko się moczy nie jest winą ani jego, ani jego rodziców! Byłam zszokowana, gdy będąc kiedyś opiekunem podczas obozu letniego zorientowałam się, że jeden z chłopców moczy się w nocy, a potem wstaje codziennie o 5 rano i zmienia sobie prześcieradło na suche. Dostał od rodziców 14 kompletów pościeli na cały wyjazd i sam miał sobie radzić z ukrywaniem swojej dolegliwości. Nie wolno dopuszczać do takich sytuacji! Nie wolno pozwalać na to, aby dziecko czuło się gorsze od rówieśników, a już na pewno nie dlatego, że zdarzają mu się mokre wpadki. Rola dorosłych polega na tym, aby chronić samoocenę dziecka i nie obciążać go takimi psychicznymi ciężarami!”

Żeby uniknąć np. sytuacji, w której wasz przedszkolak jest przez przedszkolankę strofowany lub ośmieszany przy dzieciach za zsikanie się podczas leżakowania, należy z góry poinformować opiekunów o moczeniu się waszego dziecka. Bo, żeby pomóc swojemu dziecku, musimy sami przełamać barierę wstydu i traktować moczenie nocne dziecka w racjonalny, otwarty sposób.

W żadnym razie nie można stosować wobec dzieci kar za moczenie, ani budzić dziecka, by zrobiło siusiu. Powoduje to u dziecka ciągły stres i może przyczynić się do zaburzeń w rozwoju psychofizycznym.

 

Spokój plus odpowiednie majtki lub lek


Nieumiejętnie postępowanie i pozostawienie dziecka bez wsparcia, sprawi, że będzie miało obniżoną samoocenę. Np. będzie unikało wyjazdów z rówieśnikami, a tym samym straci możliwość zwiedzania nowych miejsc i poznawania nowych przyjaciół.

Rodzice powinni nie tylko ze spokojem podchodzić do moczenia nocnego dziecka, ale i wyjaśnić mu dlaczego zdarza mu się zmoczyć łóżko, aby się tym nie niepokoiło.
No i trzeba zapewnić dziecku komfort suchego łóżka, co nie jest trudne, bo już w sprzedaży są jednorazowe superchłonne majtki, które przypominają wyglądem bieliznę, a gwarantują, że pościel i łóżko, pozostaną nawet w razie wpadki – suche.

Innym wyjściem może być podanie dziecku leku hormonalnego, powodującego zmniejszenie ilości produkowanego w nocy moczu. Jak podkreśla dr Katarzyna Gadomska – Prokop z Centrum Zdrowia Dziecka, przed podjęciem takiego leczenia pediatra musi wykluczyć u dziecka wtórne moczenie nocne oraz nadciśnienie tętnicze.

 

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • malgosb | 09-12-2011 12:36:13

    Nasz 4-latek ma problem z moczeniem, niestety nie jest to tylko moczenie w nocy zdarza mu się to także w dzień. Miał robiony szereg badań pod kątem infekcji oraz kilkakrotnie usg, na którym wszystko jest w porządku. Urolog przepisał tabletki, przez pierwszy miesiąc poprawa była kolosalna, niestety nasza radość nie trwała długo. Ostatnimi czasy moczenie znowu powróciło. Nie wiem już co robić. J...
  • laska | 04-01-2012 17:50:01

    Mój synek jutro skończy 5 lat. Odpieluchowałam go jakoś jak miał ponad 2 latka. Jednak to odpieluchowanie dotyczy dnia. Bo na noc ciągle do dziś zakładam mu pieluchę, bo moczy się w nocy. W ciągu dnia jak zdarzy się synkowi drzemka, to się nie zsiusia. A wieczorem kiedyś próbowałam go wybudzać na siusiu, ale to nie zdało egzaminu, bo on spał, a ja ciągnęłam go do łazienki i na śpiku robił siusi...
  • natika | 25-02-2012 20:10:12

    Moja córka też długo siusiała w nocy, wyrosła z tego gdy miała ok.4,5 lat więc wszystko w swoim czasie
  • martynka002 | 15-01-2015 17:53:23

    temat mi troche obcy bo mam jedno dziecko i jak na razie jest malutkie. Ale artykul super, idzie sie wiele dowiedziec o takim moczeniu w nocy

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: szkoła, rodzice, przedszkole, nocnik, moczenie nocne, emocje

Polecamy

Powiększone węzły chłonne przy infekcjach i sprawiają ból

Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór

Powiększone węzły chłonne u dziecka to zazwyczaj objaw choroby. Mogą wskazywać na niegroźną infekcję, choroby zakaźne czy nawet nowotwory.

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj