Jeżeli nie ma szczególnych, rzadkich, uwarunkowań medycznych, z moczenia nocnego każde dziecko wyrasta w swoim czasie! Ponad 400 tys. dzieci w Polsce czasem moczy się w nocy. Czyli co trzecie dziecko w wieku 4 lat i co piąte dziecko w wieku 4-7 lat czasem robi siusiu do łóżka. U zdecydowanej większości dzieci, to normalny etap rozwoju.
Błędy rodziców i opiekunów dzieci, które się moczą w nocy
Dorota Zawadzka, znana jako Superniania, mówi jednoznacznie: „Moczenie to nie tragedia – żaden powód do wstydu! Zawsze bardzo mocno podkreślam: To, że dziecko się moczy nie jest winą ani jego, ani jego rodziców! Byłam zszokowana, gdy będąc kiedyś opiekunem podczas obozu letniego zorientowałam się, że jeden z chłopców moczy się w nocy, a potem wstaje codziennie o 5 rano i zmienia sobie prześcieradło na suche. Dostał od rodziców 14 kompletów pościeli na cały wyjazd i sam miał sobie radzić z ukrywaniem swojej dolegliwości. Nie wolno dopuszczać do takich sytuacji! Nie wolno pozwalać na to, aby dziecko czuło się gorsze od rówieśników, a już na pewno nie dlatego, że zdarzają mu się mokre wpadki. Rola dorosłych polega na tym, aby chronić samoocenę dziecka i nie obciążać go takimi psychicznymi ciężarami!”
Żeby uniknąć np. sytuacji, w której wasz przedszkolak jest przez przedszkolankę strofowany lub ośmieszany przy dzieciach za zsikanie się podczas leżakowania, należy z góry poinformować opiekunów o moczeniu się waszego dziecka. Bo, żeby pomóc swojemu dziecku, musimy sami przełamać barierę wstydu i traktować moczenie nocne dziecka w racjonalny, otwarty sposób.
W żadnym razie nie można stosować wobec dzieci kar za moczenie, ani budzić dziecka, by zrobiło siusiu. Powoduje to u dziecka ciągły stres i może przyczynić się do zaburzeń w rozwoju psychofizycznym.
Spokój plus odpowiednie majtki lub lek
Nieumiejętnie postępowanie i pozostawienie dziecka bez wsparcia, sprawi, że będzie miało obniżoną samoocenę. Np. będzie unikało wyjazdów z rówieśnikami, a tym samym straci możliwość zwiedzania nowych miejsc i poznawania nowych przyjaciół.
Rodzice powinni nie tylko ze spokojem podchodzić do moczenia nocnego dziecka, ale i wyjaśnić mu dlaczego zdarza mu się zmoczyć łóżko, aby się tym nie niepokoiło.
No i trzeba zapewnić dziecku komfort suchego łóżka, co nie jest trudne, bo już w sprzedaży są jednorazowe superchłonne majtki, które przypominają wyglądem bieliznę, a gwarantują, że pościel i łóżko, pozostaną nawet w razie wpadki – suche.
Innym wyjściem może być podanie dziecku leku hormonalnego, powodującego zmniejszenie ilości produkowanego w nocy moczu. Jak podkreśla dr Katarzyna Gadomska – Prokop z Centrum Zdrowia Dziecka, przed podjęciem takiego leczenia pediatra musi wykluczyć u dziecka wtórne moczenie nocne oraz nadciśnienie tętnicze.
malgosb | 09-12-2011 12:36:13
laska | 04-01-2012 17:50:01
natika | 25-02-2012 20:10:12
martynka002 | 15-01-2015 17:53:23