Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Wady zgryzu

O piękny uśmiech trzeba zadbać

Zgryz kształtuje się przez wiele lat i każdy etap w rozwoju dziecka ma znaczenie dla prawidłowego ustawienia zębów. Wszelkie wady są zauważalne już w momencie wyrastania zębów, a więc w bardzo wczesnym dzieciństwie. Im wcześniej zostaną wykryte, tym łatwiej je zniwelować.

Poważne wady zgryzu wymagają natychmiastowego leczenia, gdyż mogą m.in. prowadzić do deformacji twarzy czy próchnicy.

Fot. iStockphoto

Poważne wady zgryzu wymagają natychmiastowego leczenia, gdyż mogą m.in. prowadzić do deformacji twarzy czy próchnicy.

 

Stały lub ruchomy

Metody leczenia ortodontycznego dobierane są w zależności od wieku pacjenta i rodzaju wady. Leczenie rozpoczyna się najczęściej
w momencie, gdy dziecku zaczynają wyrzynać się zęby stałe (gdy ma już stałe siekacze oraz szóstki). Wady zgryzu koryguje się za pomocą aparatów ortodontycznych: ruchomych lub stałych. — Aparat ruchomy stosowany jest u dzieci do 13. roku życia i ma za zadanie wpłynąć na rozwój kości szczęk, odpowiednio je ustawiając. Nosi się go w nocy i przez kilka godzin w ciągu dnia. Im dłużej jest noszony, tym szybsze są efekty. Leczenie za pomocą tych aparatów trwa 3-4 lata, a kontrole u ortodonty odbywają się co około 3 miesiące — mówi. Aparaty ruchome nie są skuteczne w leczeniu wszystkich wad zgryzu, może zdarzyć się również, że wada powróci do stanu wyjściowego lub nie uda się osiągnąć oczekiwanego efektu (ze względu na ograniczenia w budowie aparatu oraz z uwagi na wzrost dziecka). Dużo większe możliwości daje aparat stały, który umocowany jest na zębach przez cały okres leczenia. — Na powierzchni zęba przyklejane są zamki. Mogą być metalowe, porcelanowe, kryształowe, a nawet złote. Aparat składa się również z pierścieni zakładanych na zęby trzonowe. Między zębami a zamkami przebiegają druty, które podczas wizyt kontrolnych są wymieniane — wyjaśnia.
Czas trwania leczenia jest uzależniony od wady zgryzu i wynosi około 2 lat. Po zakończeniu leczenia ortodontycznego zalecane jest leczenie retencyjne, które utrwala wynik osiągnięty podczas leczenia ortodontycznego za pomocą aparatów. Leczenie retencyjne u osób, które nosiły aparat ruchomy polega na tym, że pacjent nadal przez jakiś czas nosi aparat, ale już bez aktywacji, tzn. bez rozkręcania śrub, doginania drutów. Jeżeli pacjent leczył wadę aparatem stałym, ortodonta po zdjęciu aparatu, przykleja cienki drucik od wewnętrznej strony zębów oraz zaleca noszenie specjalnej płytki, którą zakłada się na noc. Okres leczenia retencyjnego powinien trwać co najmniej tyle, co leczenie aktywne.

 

Nie każdy może mieć aparat

Istnieją przeciwwskazania do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego. Należą do nich: nieprawidłowa higiena jamy ustnej, próchnica zębów, braki w uzębieniu, stany zapalenia jamy ustnej, brak motywacji i współpracy ze strony pacjenta, niektóre schorzenia ogólne, duży stopień niepełnosprawności intelektualnej, fizycznej.

Leczenie ortodontyczne nie jest tanie. Kasa chorych pokrywa jedynie koszt aparatów ruchomych, za stałe trzeba zapłacić z własnej kieszeni, pamiętając, że każdy aparat należy wymieniać co dwa lata.
Ceny aparatu stałego w zależności od rodzaju aparatu i wyboru gabinetu wahają się od 1400 do 8000 zł. Najtańsze są aparaty metalowe, najdroższe lingwalne. Wizyty kontrolne kosztują od 80 zł do 300 zł, w zależności od rodzaju aparatu oraz tego co jest wykonywane podczas wizyty.

 

*Katarzyna Stupak, logopeda z warszawskiego gabinetu Soldent przy ul. Spiskiej 2A

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • wojtaszek | 24-01-2015 23:58:28

  Jeżeli chodzi o leczenie ortodontyczne aparatem ruchomym to jest refundowany dzieciom które nie ukonczyły 12 roku życia a wizyty kontrolne moga odbywać się w ramach NFZ do ukończenia 13 roku życia, więc jeżeli rodzic lub stomatolog widzi że dziecko wymaga leczenia ortodontycznego nalezy jak najszybciej podjąć lecznie.
 • GabaBaba26 | 26-01-2015 22:18:57

  My w lutym idziemy na pierwszą wizytę do dentysty z córcią. Od urodzenia miała cofniętą dolną szczękę lecz pediatrzy zapewniali mnie, że szczęka się wyciągnie i niestety szczęka nadal jest cofnięta co sprawiło że córcia ma problemy z mową.
 • moniaijulka | 03-02-2015 23:59:14

  Ja i mój partner oby dwoje mieliśmy wadę zgryzu w dzieciństwie i nosiliśmy aparaty ruchome, zakładane tylko na noc. Moja mama bardzo pilnowała żeby zawsze go ubierała na noc i zęby się trochę wyprostowały, 2 zęby się nie schowały ale to dlatego że takim aparatem nie mozna wszystkiego dobrze naprawić, potrzebny byłby stały ale nie było na to pieniędzy. Myślę o tym żeby w przyszłości założyć sobi...
 • horikoshi | 25-01-2016 14:25:55

  Ja też nie panikuje jeśli chodzi o zęby. Pierwsze wypadną a drugie najwyżej będzie trzeba prostować

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zgryz, zęby, ząbki, wady, ortodonta, logopeda

Polecamy

Czasem czerwone  pajączki  pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Dzieci nie rodzą się potworami.To niektórzy rodzice robią z nich nieznośne istoty.

Niegrzeczne dziecko. Fatalne skutki błędów wychowawczych

Nie da się rozpieścić dziecka, które nie ukończyło dziewięciu miesięcy. Maluszek płacze tylko wtedy, gdy czegoś potrzebuje. Już ciut starsze dziecko używa płaczu by wymusić na mamie nieustającą obecność czy noszenie na rękach. Rozpoczyna się...

czytaj

Choć każde plamienie i krwawienie należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj