Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Domowa apteczka dla dzieci od roku do 3 lat

By nie czuć się bezradnym rodzicem

W tym wieku wysoka temperatura u dziecka nie powinna już wpędzać rodziców w panikę. Oczywiście bardzo wysoka gorączka lub inne niepokojące objawy, np. kaszel, są sygnałem do wizyty u lekarza. Przecież syropy na kaszel tylko wspomagają leczenie.

Wysoka temperatura u dziecka w wieku od roku do trzech lat nie powinna już wpędzać rodziców w panikę.

Fot. iStockphoto

Wysoka temperatura u dziecka w wieku od roku do trzech lat nie powinna już wpędzać rodziców w panikę.

Samodzielnie mama może bezpiecznie podać lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Jeśli dziecko wymiotuje, to najlepiej zbić gorączkę lekiem w czopku.


Domowa apteczka małego dziecka. Porady farmaceuty:

 

Gorączka, przeziębienie, bolesne ząbkowanie - do wyboru paracetamol w syropie i/ lub w czopkach oraz ibuprofen w syropie i/ lub w czopkach.
 

Paracetamol w czopkach podajemy przy bardzo wysokiej gorączce, powyżej 39 stopni C: dawka 20 - 25 mg/kg wagi ciała nie częściej niż co cztery godziny, ale zwykle cztery razy na dobę.
Paracetamol w syropie pierwsza dawka 10 - 15 mg/kg wagi ciała nie częściej niż co cztery godziny, zwykle cztery razy na dobę.
Leki dostępne w aptekach z paracetamolem to Efferalgan czopki 150 mg, 300 mg, Paracetamol czopki 125 mg, 250 mg i 500 mg, Codipar czopki 250mg, 500 mg. Syrop Calpol , Paracetamol czy Panadol.
 

Ibuprofen, oprócz działania przeciwbólowego, ma również działanie przeciwzapalne, jest szczególnie wskazany w infekcjach. Podajemy go według schematu: od 8 do 12,5 kg czopek Nurofen 60 mg co sześć godzin lub przy wadze 12,5-17 kg czopek Nurofen 125 mg co osiem godzin, maksymalnie 375 mg na dobę.
Ibuprofen w syropie 10-15 kg wagi dziecka 100 mg co 6 do 8 godzin, 16-20 kg waga dziecka 150 mg trzy razy na dobę co 8 osiem godzin. Do wyboru kilka syropów z ibuprofenem: Nurofen, Ibufen, Ibufen D (bez cukru), Ibum - wszystkie w dawce 100 mg w 5 ml.

Uwaga! Za małe dawki paracetamolu nie obniżą wysokiej gorączki.

Przeziębienie – leki homeopatyczne – Oscillococcinum, krople L-52 lub Dagomed 46, witaminę c w kroplach (Cebion, Cevikap czy Juvit C), krople do nosa do dłuższego stosowania: homeopatyczne Euphorbium w aerozolu i/ lub Nasivin soft 0,01% lub Otrivin 0,05%.
Pomocna w katarze jest sól morską (także do higieny nosa i do nawilżania w klimatyzowanych pomieszczeniach i w podróży). Delikatne rozpylacze mają: Marimer, Sterimar Baby czy Disnemar dla dzieci. Jeżeli katar dokucza (a dziecko w tym wieku nie potrafi jeszcze wydmuchać noska), to pomocne będzie urządzenie do odciągania wydzieliny typu Sopelek, Frida czy Marimer.

 

Na ropiejące oczka podczas infekcji - roztwór soli fizjologicznej Natrium chloratum 0,9 proc. Można kupić pojedynczo kilka ampułek po 5 ml na przykład Gilbert czy Physiodose lub Oftarinol i oczywiście miękkie gaziki, na przykład Medicomp.

Kaszel – syrop Stodal, Drosetux czy Malia Kaszel lub Prawoślazowy. Flegamina w kroplach lub Mucosolvan czy Ambrosol lub Flavamed należy zastosować w mokrym kaszlu z zalegającą wydzieliną. Prospan syrop dla tych dzieci, u których kaszel prowokuje wymioty.

Zaczerwienione i bolesne gardło - aerozol Tantum verde lub lek homeopatyczny Homeogene 9.

Biegunki, wymioty – łagodzą zaburzenia jelitowe probiotyki typu Lacido baby czy Acidolacu bądź Dicofloru 30. W razie biegunki Enterol i koniecznie elektrolity (Orsalit, Humana lub połączenie elektrolitu z probiotykiem Floridral).

Zaparcia - syrop Lactulosum lub homeopatyczny syrop Alvia Zaparcia.

Dolegliwości trawienne u wrażliwych dzieci - herbatka Plantex czy Hipp ułatwiająca trawienie lub z kopru włoskiego. Silniejsze działanie rozkurczowe mają czopki homeopatyczne Spascupreel. Przy skłonnościach do bolesnych gazów (np. po zmianie diety w podróży) można stosować w okresie niemowlęcym Espumisan czy Esputicon krople lub podobne(Infacol lub Bobotic).

Bolesne ząbkowanie - leki przeciwbólowe lub (stosowane przy wyrzynaniu pierwszych ząbków) żele na bolesne ząbkowanie typu Dentinox czy Bobodent.

Obrażenia związane z urazami, otarciami - chusteczki Leko do odkażania lub płyn Tribactic, gaziki, plastry (dla malucha można kupić kolorowe) oraz maść gojąco-dezynfekująca np. Bepanthen plus lub Homeoplasmine czy zwykła alantoinowa. Na stłuczenia i urazy skuteczna jest maść lub żel arnikowy, a także lek homeopatyczny doustny Arnica 15 ch.

Ukąszenia przez owady - preparaty odstraszające przeznaczone dla tej grupy wiekowej to np. Sio, Dapis, Mugga czy w postaci plastrów lub do stosowania na ubrania. Jeżeli dziecko reaguje silnymi odczynami na ukąszenia należy zaopatrzyć się w Fenistil żel i ewentualnie krople. Można też użyć łagodniejszych preparatów typu Dapis po ukąszeniu lub Kamażel.

Problemy ze skórą, oparzenia słoneczne - preparaty łagodząco-natłuszczające do mycia i smarowania po kąpieli. Liczne serie typu: Emolium, Oillatum, Oillan, La roche Posay Lipicar , Bioderma Atoderm, SVR Topialyse czy Xerialine.

Uwaga! Smaruj dziecko kremem z filtrem już na 30 minut przed wyjściem na słońce i pamiętaj o dosmarowywaniu co 2 godziny zwłaszcza, gdy dziecko kąpie się w morzu lub basenie. Najlepiej wybierać kremy z filtrami mineralnymi i wodoodporne.
Należy zwracać uwagę na informację dla dzieci, w jakim wieku jest krem z mocnym filtrem 30-50 SPF. Do wyboru: Ziajka, Nivea, SVR, Bioderma, La Roche Posay, Eris i wiele innych. Dobrze na wszelki wypadek mieć Panthenol na oparzenia.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • mamas | 31-05-2016 15:04:05

    To ja chyba jestem najmniej przygotowana, mam zawsze na wyjazd ze sobą coś na rozwolnienie, dicopeg junior w razie zaparć i jakiś środek przeciwgorączkowy, no i plaster z opatrunkiem.
  • Laseczka55 | 27-12-2016 14:48:06

    W apteczce mojej Ani nie może zabraknąć jej ulubionego dicotussu baby na kaszel, kropli do nosa, wody utlenionej i plastrów. I oczywiście maści na siniaki. Jest takim żywym dzieckiem, że co chwila się gdzieś uderzy
  • najgela | 26-04-2017 20:29:27

    No jest on konieczny w domowej apteczce. szczególnie w te wszystkie jesienno, wiosenno zimowe przesilenia. Dziecko niby zdrowe a kaszle aż wymiotuje, mokra i cieplejsza pogoda jest bardzo zdradliwa i łatwo o kaszel.
  • magdagerka | 29-12-2018 12:36:29

    A ja potrzebuję informacji, jakich czopków używacie, gdy u dzieci pojawią się zaparcia? Czy raczej stosujecie naturalne/domowe sposoby + profilaktykę? Pytam, bo ostatnio wśród kilku znajomych mam pojawiły się naprawdę różne opinie

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj