Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Domowa apteczka dla dzieci od roku do 3 lat

By nie czuć się bezradnym rodzicem

W tym wieku wysoka temperatura u dziecka nie powinna już wpędzać rodziców w panikę. Oczywiście bardzo wysoka gorączka lub inne niepokojące objawy, np. kaszel, są sygnałem do wizyty u lekarza. Przecież syropy na kaszel tylko wspomagają leczenie.

Wysoka temperatura u dziecka w wieku od roku do trzech lat nie powinna już wpędzać rodziców w panikę.

Fot. iStockphoto

Wysoka temperatura u dziecka w wieku od roku do trzech lat nie powinna już wpędzać rodziców w panikę.

Samodzielnie mama może bezpiecznie podać lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Jeśli dziecko wymiotuje, to najlepiej zbić gorączkę lekiem w czopku.


Domowa apteczka małego dziecka. Porady farmaceuty:

 

Gorączka, przeziębienie, bolesne ząbkowanie - do wyboru paracetamol w syropie i/ lub w czopkach oraz ibuprofen w syropie i/ lub w czopkach.
 

Paracetamol w czopkach podajemy przy bardzo wysokiej gorączce, powyżej 39 stopni C: dawka 20 - 25 mg/kg wagi ciała nie częściej niż co cztery godziny, ale zwykle cztery razy na dobę.
Paracetamol w syropie pierwsza dawka 10 - 15 mg/kg wagi ciała nie częściej niż co cztery godziny, zwykle cztery razy na dobę.
Leki dostępne w aptekach z paracetamolem to Efferalgan czopki 150 mg, 300 mg, Paracetamol czopki 125 mg, 250 mg i 500 mg, Codipar czopki 250mg, 500 mg. Syrop Calpol , Paracetamol czy Panadol.
 

Ibuprofen, oprócz działania przeciwbólowego, ma również działanie przeciwzapalne, jest szczególnie wskazany w infekcjach. Podajemy go według schematu: od 8 do 12,5 kg czopek Nurofen 60 mg co sześć godzin lub przy wadze 12,5-17 kg czopek Nurofen 125 mg co osiem godzin, maksymalnie 375 mg na dobę.
Ibuprofen w syropie 10-15 kg wagi dziecka 100 mg co 6 do 8 godzin, 16-20 kg waga dziecka 150 mg trzy razy na dobę co 8 osiem godzin. Do wyboru kilka syropów z ibuprofenem: Nurofen, Ibufen, Ibufen D (bez cukru), Ibum - wszystkie w dawce 100 mg w 5 ml.

Uwaga! Za małe dawki paracetamolu nie obniżą wysokiej gorączki.

Przeziębienie – leki homeopatyczne – Oscillococcinum, krople L-52 lub Dagomed 46, witaminę c w kroplach (Cebion, Cevikap czy Juvit C), krople do nosa do dłuższego stosowania: homeopatyczne Euphorbium w aerozolu i/ lub Nasivin soft 0,01% lub Otrivin 0,05%.
Pomocna w katarze jest sól morską (także do higieny nosa i do nawilżania w klimatyzowanych pomieszczeniach i w podróży). Delikatne rozpylacze mają: Marimer, Sterimar Baby czy Disnemar dla dzieci. Jeżeli katar dokucza (a dziecko w tym wieku nie potrafi jeszcze wydmuchać noska), to pomocne będzie urządzenie do odciągania wydzieliny typu Sopelek, Frida czy Marimer.

 

Na ropiejące oczka podczas infekcji - roztwór soli fizjologicznej Natrium chloratum 0,9 proc. Można kupić pojedynczo kilka ampułek po 5 ml na przykład Gilbert czy Physiodose lub Oftarinol i oczywiście miękkie gaziki, na przykład Medicomp.

Kaszel – syrop Stodal, Drosetux czy Malia Kaszel lub Prawoślazowy. Flegamina w kroplach lub Mucosolvan czy Ambrosol lub Flavamed należy zastosować w mokrym kaszlu z zalegającą wydzieliną. Prospan syrop dla tych dzieci, u których kaszel prowokuje wymioty.

Zaczerwienione i bolesne gardło - aerozol Tantum verde lub lek homeopatyczny Homeogene 9.

Biegunki, wymioty – łagodzą zaburzenia jelitowe probiotyki typu Lacido baby czy Acidolacu bądź Dicofloru 30. W razie biegunki Enterol i koniecznie elektrolity (Orsalit, Humana lub połączenie elektrolitu z probiotykiem Floridral).

Zaparcia - syrop Lactulosum lub homeopatyczny syrop Alvia Zaparcia.

Dolegliwości trawienne u wrażliwych dzieci - herbatka Plantex czy Hipp ułatwiająca trawienie lub z kopru włoskiego. Silniejsze działanie rozkurczowe mają czopki homeopatyczne Spascupreel. Przy skłonnościach do bolesnych gazów (np. po zmianie diety w podróży) można stosować w okresie niemowlęcym Espumisan czy Esputicon krople lub podobne(Infacol lub Bobotic).

Bolesne ząbkowanie - leki przeciwbólowe lub (stosowane przy wyrzynaniu pierwszych ząbków) żele na bolesne ząbkowanie typu Dentinox czy Bobodent.

Obrażenia związane z urazami, otarciami - chusteczki Leko do odkażania lub płyn Tribactic, gaziki, plastry (dla malucha można kupić kolorowe) oraz maść gojąco-dezynfekująca np. Bepanthen plus lub Homeoplasmine czy zwykła alantoinowa. Na stłuczenia i urazy skuteczna jest maść lub żel arnikowy, a także lek homeopatyczny doustny Arnica 15 ch.

Ukąszenia przez owady - preparaty odstraszające przeznaczone dla tej grupy wiekowej to np. Sio, Dapis, Mugga czy w postaci plastrów lub do stosowania na ubrania. Jeżeli dziecko reaguje silnymi odczynami na ukąszenia należy zaopatrzyć się w Fenistil żel i ewentualnie krople. Można też użyć łagodniejszych preparatów typu Dapis po ukąszeniu lub Kamażel.

Problemy ze skórą, oparzenia słoneczne - preparaty łagodząco-natłuszczające do mycia i smarowania po kąpieli. Liczne serie typu: Emolium, Oillatum, Oillan, La roche Posay Lipicar , Bioderma Atoderm, SVR Topialyse czy Xerialine.

Uwaga! Smaruj dziecko kremem z filtrem już na 30 minut przed wyjściem na słońce i pamiętaj o dosmarowywaniu co 2 godziny zwłaszcza, gdy dziecko kąpie się w morzu lub basenie. Najlepiej wybierać kremy z filtrami mineralnymi i wodoodporne.
Należy zwracać uwagę na informację dla dzieci, w jakim wieku jest krem z mocnym filtrem 30-50 SPF. Do wyboru: Ziajka, Nivea, SVR, Bioderma, La Roche Posay, Eris i wiele innych. Dobrze na wszelki wypadek mieć Panthenol na oparzenia.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • mamas | 31-05-2016 15:04:05

  To ja chyba jestem najmniej przygotowana, mam zawsze na wyjazd ze sobą coś na rozwolnienie, dicopeg junior w razie zaparć i jakiś środek przeciwgorączkowy, no i plaster z opatrunkiem.
 • Laseczka55 | 27-12-2016 14:48:06

  W apteczce mojej Ani nie może zabraknąć jej ulubionego dicotussu baby na kaszel, kropli do nosa, wody utlenionej i plastrów. I oczywiście maści na siniaki. Jest takim żywym dzieckiem, że co chwila się gdzieś uderzy
 • najgela | 26-04-2017 20:29:27

  No jest on konieczny w domowej apteczce. szczególnie w te wszystkie jesienno, wiosenno zimowe przesilenia. Dziecko niby zdrowe a kaszle aż wymiotuje, mokra i cieplejsza pogoda jest bardzo zdradliwa i łatwo o kaszel.
 • magdagerka | 29-12-2018 12:36:29

  A ja potrzebuję informacji, jakich czopków używacie, gdy u dzieci pojawią się zaparcia? Czy raczej stosujecie naturalne/domowe sposoby + profilaktykę? Pytam, bo ostatnio wśród kilku znajomych mam pojawiły się naprawdę różne opinie

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj