Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Na co najczęściej chorują nasze dzieci?

Twój Ekspert Onkolog, Hematolog Dziecięcy

Dominują infekcje górnych dróg oddechowych, z czego 75 do 80 proc. to infekcje wirusowe, których leczenie antybiotykami jest całkowicie bezsensowne.

Prof. dr hab. n. med. Michał Matysiak

Fot. Archiwum

Prof. dr hab. n. med. Michał Matysiak

Stąd też ważne jest, aby opiekę nad dzieckiem sprawował ktoś, kto potrafi dokładnie ocenić stan dziecka, kto będzie mógł skontrolować to dziecko za dwa, trzy dni i dopiero w momencie pogorszenia stanu zdrowia dołączy antybiotyk, a nie odwrotnie. Zdarza się niestety, że już przy pierwszej wizycie rozpoczyna się leczenie infekcji wirusowych antybiotykiem.

Następny, bardzo istotny problem to alergie. Chciałbym podkreślić, że w naszym kraju mamy do czynienia ze zbyt pochopnym rozpoznawaniem alergii. Nie przeczę, że alergii jest dużo, z roku na rok coraz więcej. Mają na to wpływ warunki w jakich żyjemy. A żyjemy w środowisku skażonym i mamy do czynienia z różnymi substancjami, które wpływają na nas niekorzystnie. Zaczyna się jednak niebezpieczna tendencja do tłumaczenia alergią wszystkich innych schorzeń. Niedoleczona wirusowa infekcja, kaszel, katar, nie uzasadniają podawania leków przeciwalergicznych.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Jeśli nie uwolnimy dziecka od zaparć, może dojść do niedrożności kałowej przewodu pokarmowego.

Zaparcia psychogenne i nawykowe

Na psychogenne zaparcia cierpią przede wszystkim wrażliwe przedszkolaki i pierwszoklasiści. Powody mogą być różne. Czasem dominują względy estetyczne np. dziecko wstydzi się, że ktoś poczuje brzydki zapach, gdy ono jest w toalecie, a czasem lęk - dziecko...

czytaj

Choć każde plamienie i krwawienie  należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj