Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Dzień Walki z Otyłością. To choroba cywilizacyjna, groźna dla zdrowia i życia

Pulchny maluch nie jest okazem zdrowia

Otyłość to choroba cywilizacyjna, która z roku na rok dotyczy coraz większej liczby dzieci. W Europie, w ciągu ostatnich 20 lat, liczba najmłodszych z nadwagą potroiła się. Nadwaga we wczesnym dzieciństwie to ryzyko otyłości w przyszłości. 24 października obchodzimy Światowy Dzień Walki z Otyłością.

Otyłość to groźna choroba cywilizacyjna

Fot. iStockphoto

Otyłość to groźna choroba cywilizacyjna

Nie pozwólmy, by nasze dzieci cierpiały z powodu nadprogramowych kilogramów. Obecnie co trzeci 8-latek ma nadwagę lub otyłość, ale nieprawidłowa masa ciała występuje również wśród najmłodszych.

Badanie Instytutu Matki i Dziecka „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia – badanie ogólnopolskie 2016 rok” wykazało, że co trzecie polskie dziecko między 5. miesiącem a 3. rokiem życia za dużo waży.

Jedną z głównych przyczyn otyłości jest nieracjonalne lub błędne żywienie we wczesnym dzieciństwie - tylko ok. 15 proc. dzieci po 1. roku życia nie pojada między posiłkami, a co dziesiąte dostaje aż 10 lub więcej posiłków na dobę! Są to poważne błędy, które w przyszłości mogą prowadzić zarówno do zaburzeń masy ciała, jak i powikłań z tym związanych. Dzieci z nadwagą czy otyłością bardzo często zmagają się z tym problemem również w życiu dorosłym.

Jak walczyć z otyłością i nadwagą u dziecka?

Eksperci radzą, by już w czasie ciąży, kobieta zadbała o prawidłowe żywienie, kiedy to u rozwijającego się płodu rozpoczyna się programowanie metaboliczne. Właściwe żywienie mamy na tym etapie pozwala uniknąć skłonności do gromadzenia tkanki tłuszczowej u dziecka w przyszłości.

Po narodzinach dziecka ważne jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia, następnie wprowadzanie posiłków uzupełniających oraz kontynuowanie karmienia mlekiem kobiecym. Rozszerzanie diety powinno nastąpić nie wcześniej niż po ukończeniu 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu życia. Dieta pomiędzy 13. a 36. miesiącem życia dziecka powinna być urozmaicona i uwzględniać produkty z różnych grup żywności: 4-5 porcji produktów białkowych, 3 porcji produktów mlecznych (w tym mleka), 1-2 porcje mięsa, drobiu, ryb lub jaj, 5 porcji produktów zbożowych, 5 porcji warzyw, 4 porcje owoców, 1-2 porcje tłuszczów.

Należy unikać wprowadzania „dorosłych”, często dosalanych, zbyt tłustych posiłków lub wysoko przetworzonych produktów i słodyczy. Nie wolno zapominać o aktywności fizycznej, dziecko trzeba zachęcać do ruchu, zwłaszcza poprzez spacery, marsze, zajęcia fizyczne, aktywne zabawy. Więcej informacji na temat prawidłowego żywienia kobiet w ciąży, kobiet karmiących piersią oraz najmłodszych dzieci można znaleźć np. na stronie edukacyjnego programu 1000 pierwszych dni dla zdrowia.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: nadwaga, otyłość dziecka

Polecamy

Powiększone węzły chłonne przy infekcjach i sprawiają ból

Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór

Powiększone węzły chłonne u dziecka to zazwyczaj objaw choroby. Mogą wskazywać na niegroźną infekcję, choroby zakaźne czy nawet nowotwory.

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj