Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Dzień Walki z Otyłością. To choroba cywilizacyjna, groźna dla zdrowia i życia

Pulchny maluch nie jest okazem zdrowia

Otyłość to choroba cywilizacyjna, która z roku na rok dotyczy coraz większej liczby dzieci. W Europie, w ciągu ostatnich 20 lat, liczba najmłodszych z nadwagą potroiła się. Nadwaga we wczesnym dzieciństwie to ryzyko otyłości w przyszłości. 24 października obchodzimy Światowy Dzień Walki z Otyłością.

Otyłość to groźna choroba cywilizacyjna

Fot. iStockphoto

Otyłość to groźna choroba cywilizacyjna

Nie pozwólmy, by nasze dzieci cierpiały z powodu nadprogramowych kilogramów. Obecnie co trzeci 8-latek ma nadwagę lub otyłość, ale nieprawidłowa masa ciała występuje również wśród najmłodszych.

Badanie Instytutu Matki i Dziecka „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia – badanie ogólnopolskie 2016 rok” wykazało, że co trzecie polskie dziecko między 5. miesiącem a 3. rokiem życia za dużo waży.

Jedną z głównych przyczyn otyłości jest nieracjonalne lub błędne żywienie we wczesnym dzieciństwie - tylko ok. 15 proc. dzieci po 1. roku życia nie pojada między posiłkami, a co dziesiąte dostaje aż 10 lub więcej posiłków na dobę! Są to poważne błędy, które w przyszłości mogą prowadzić zarówno do zaburzeń masy ciała, jak i powikłań z tym związanych. Dzieci z nadwagą czy otyłością bardzo często zmagają się z tym problemem również w życiu dorosłym.

Jak walczyć z otyłością i nadwagą u dziecka?

Eksperci radzą, by już w czasie ciąży, kobieta zadbała o prawidłowe żywienie, kiedy to u rozwijającego się płodu rozpoczyna się programowanie metaboliczne. Właściwe żywienie mamy na tym etapie pozwala uniknąć skłonności do gromadzenia tkanki tłuszczowej u dziecka w przyszłości.

Po narodzinach dziecka ważne jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia, następnie wprowadzanie posiłków uzupełniających oraz kontynuowanie karmienia mlekiem kobiecym. Rozszerzanie diety powinno nastąpić nie wcześniej niż po ukończeniu 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu życia. Dieta pomiędzy 13. a 36. miesiącem życia dziecka powinna być urozmaicona i uwzględniać produkty z różnych grup żywności: 4-5 porcji produktów białkowych, 3 porcji produktów mlecznych (w tym mleka), 1-2 porcje mięsa, drobiu, ryb lub jaj, 5 porcji produktów zbożowych, 5 porcji warzyw, 4 porcje owoców, 1-2 porcje tłuszczów.

Należy unikać wprowadzania „dorosłych”, często dosalanych, zbyt tłustych posiłków lub wysoko przetworzonych produktów i słodyczy. Nie wolno zapominać o aktywności fizycznej, dziecko trzeba zachęcać do ruchu, zwłaszcza poprzez spacery, marsze, zajęcia fizyczne, aktywne zabawy. Więcej informacji na temat prawidłowego żywienia kobiet w ciąży, kobiet karmiących piersią oraz najmłodszych dzieci można znaleźć np. na stronie edukacyjnego programu 1000 pierwszych dni dla zdrowia.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: nadwaga, otyłość dziecka

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Rodzisko może być ustawiane w pionie i w poziomie.

Obiekt wspomagający poród naturalny

Urządzenie zwane „podParciem dla aktywnie rodzących” wymyśliła i zaprojektowała Franciszka J. Kornecka. To jej praca magisterska na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w Katedrze Kształtowania Środków Pracy.*

czytaj

Typowe dla trzydniówki są małe czerwone plamki, które same znikają po kilkunastu godzinach

Trzydniówka u niemowląt. Objawy i przebieg choroby

Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym to choroba wywoływana wirusem, przechodzona przez większość dzieci przed ukończeniem 4. roku życia. Najczęściej chorują na nią maluchy między 6. a 24. miesiącem życia, choć czasami trzydniówka pojawia się dopiero u...

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj