Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Dobroczynną moc herbaty potwierdzają liczne badania naukowe

Smakuje i leczy

Biała, żółta, zielona, czerwona, czarna. Herbata, odpowiednio dobrana i właściwie zaparzona, może pomóc zachować zrowie i urodę. Pomaga schudnąć, zadbać o piękne zęby i prawidłowe krążenie krwi. Liczne badania naukowe potwierdzają jej lecznicze działanie. Właściwości prozdrowotne herbaty wiążą się głównie z obecnością w niej przeciwutleniaczy.

Herbata. Każdy może wybrać najlepszą dla siebie

Fot. Fotolia.pl

Herbata. Każdy może wybrać najlepszą dla siebie

Najbardziej znanym związkiem w herbacie jest teina, która ma działanie pobudzające oraz wzmacnia koncentrację. Nie ma ona wpływu na smak i kolor herbaty. Jest to odpowiednik kofeiny w kawie, ale dzięki zawartej w herbacie taninie - garbnikowi, działa wolniej i łagodniej. Ponadto herbata zawiera flawonoidy, które chronią przed szkodliwymi wolnymi rodnikami; pektyny oraz olejki eteryczne, a także fluor, wapń, żelazo, potas, sód i cynk oraz witaminy: B1, B2, A, C i K. Dzięki obecnej teaninie, która obniżając ciśnienie i stymulując procesy mózgowe, ma działanie uspokajające i relaksujące.

Herbata zapobiega m.in. wrzodom żołądka, miażdżycy, schorzeniom serca, udarom mózgu, bywa pomocna przy bólach stawów i reumatyzmie, bólach żołądka. Stymuluje również układ krążenia poprawia funkcje naczyniowe i obniża poziom złego cholesterolu, korzystnie działa na nerki. Ponadto działa bakteriobójczo i przeciwbólowo, korzystnie wpływa na pracę mózgu, ułatwia koncentrację, zmniejsza uczucie zmęczenia i podnosi odporność organizmu. Przypuszcza się także, że dzięki właściwościom przeciwutleniającym, zmniejsza zachorowalność na raka i ma pośredni wpływ na spowolnienie starzenia się organizmu. Napar wzmacnia również zęby (zawiera fluor) oraz reguluje procesy trawienne (szczególnie herbata Pu-erh). Dziennie można wypić 4-5 filiżanek herbaty, bez obaw o zdrowie. Najbardziej wartościowa jest zielona herbata, która zawiera korzystne dla zdrowia składniki w największym stężeniu.

Aby w pełni korzystać z herbacianych dobrodziejstw, zarówno smakowych jak i zdrowotnych, należy sięgnąć po dobre gatunkowo herbaty liściaste. Na szczęście specjalistycznych sklepów herbacianych nie brakuje – również w Internecie, a zakupy w nich wcale nie rujnują kieszeni. W takich sklepach kupicie zresztą nie tylko herbaty: np. Galeria Herbat proponuje klientom również kawy, a także akcesoria herbaciane i kawowe, porcelanę czy przyprawy!

Pobudza lub odpręża

Najbardziej znana jest herbata czarna. Zawiera ona najwięcej teiny ze wszystkich herbat. W niej znajduje się teaflawina, która poprawia funkcje poznawcze mózgu, może też przyczynić się do zmniejszenia stężenia cholesterolu we krwi. Napar zawiera prawie tyle samo przeciwutleniaczy, co zielona herbata. Parzona krótko, do 3 minut, sprawi, że będziemy bardziej pobudzeni, dłuższy czas parzenia zmienia właściwości herbaty na bardziej uspokajające.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: halina2159.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: żywienie, kuchnia rodzinna, kuchnia

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj